בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ממשלת שוויץ ממנת פרוייקטים משפטיים נגד ישראל

ארגונים ישראלים ומהרשות זוכים למימון נרחב מממשלת שוויץ בפעילות נגד ישראל. בישראל היום נחשפו מסמכים בנושא

  • י"ט ניסן תשע"ט - 11:29 24/04/2019
גודל: א א א
מממנים מאבק משפטי נגד ישראל. בית המשפט העליון (צילום: יהודה פרל)
מממנים מאבק משפטי נגד ישראל. בית המשפט העליון (צילום: יהודה פרל)

ממשלת שווייץ מממנת באופן ישיר זה כשנה פעילות משפטית שנועדה לפגוע במדינת ישראל, כך דווח בעיתון 'ישראל היום'.

המימון, בהיקף שני מיליון דולר לפחות, הועבר לפני כשנה על ידי משרד החוץ השוויצרי, באמצעות שגרירות המדינה ברמאללה, לשורה של ארגונים ישראליים ומהרשות הפלסטינית.

בדיעבד מתברר כי הדבר נעשה זמן קצר לאחר שממשלת שווייץ הפסיקה לתמוך ב"מינהלת זכויות האדם" שהיתה ברמאללה, בשל הסיוע שלה ל־BDS, אך בסופו של דבר התקציב מפעיל פרויקטים דומים. 

לידי "ישראל היום" הגיעו חוזים חתומים לשנת 2018 בין הנציגות השוויצרית ברמאללה לבין שישה ארגונים פרו־פלשתיניים. כמו כן, ניתן התקצוב לשלושה ארגונים ישראליים - המוקד להגנת הפרט, רופאים לזכויות אדם ועדאלה. החוזים מבטיחים מימון כללי ופיתוח של ממשלת שווייץ לאותם ארגונים, ומפרטים את הפעילות שתיעשה במסגרתם.

מדובר, בין השאר, בשורת צעדים קשים שנועדו לפגוע בישראל בזירה הבינלאומית, כגון "בניית תיקים לבית הדין הפלילי הבינלאומי" ו"איסוף עדויות, בדיקות שטח, עריכת ראיונות ועזרה משפטית לקורבנות של פשעי מלחמה". יצוין כי על פי תפיסת הביטחון שכתב ראש הממשלה נתניהו, בית הדין הבינלאומי הוא אחד האיומים המרכזיים על ישראל. 

פעילויות נוספות שהשוויצרים מממנים הן שיבוש החלטות ישראליות להרוס בתי מחבלים. כך, למשל, נאמר בחוזה עם "המוקד להגנת הפרט" כי "הארגון ייתן התראה למשפחות פלשתינים שהיו מעורבים ב'אקטים אלימים' לפני הריסה פוטנציאלית של הבית". עוד פעילות תקדימית שהכסף משווייץ יתקצב היא "שידורי רדיו על מנת לגייס תמיכה בקהילה הבדואית העומדת בפני גירוש" - לא ברור על אילו בדואים מדובר ואילו תחנות רדיו אמורות לגייס אותם, אולם ברור שמדובר בהתערבות גסה בעניינים פנימיים בישראל. ההסכמים מפרטים פעילויות נוספות, ובכלל זה סיוע למחבלים כלואים, השתתפות בהפגנות שבועיות בדרישה לשחרם, ייצוג מחבלים, ייעוץ למשפחותיהם והגשת תלונות בדרישה להחזיר גופות מחבלים.

משגרירות שווייץ נמסר: "שום פעילות של ממשלת שווייץ לא נועדה לפגוע במדינת ישראל. שווייץ מקיימת יחסים משגשגים עם ישראל בתחומים רבים. בהתאם לסעיף 54 של החוקה הפדרלית השוויצרית, ממשלת שווייץ מקדמת כבוד לזכויות אדם ולדמוקרטיה, כמו גם לדו קיום בשלום של עמים ברחבי העולם". 

שון סאקס, חוקר בכיר ב־NGO Monitor, אמר בתגובה: "הופתענו מהממצאים בכתבה. שווייץ היא מדינה ידידותית לישראל, שרק לפני שנתיים חוקקה חוק שאוסר מימון לארגונים המקדמים אנטישמיות או קשורים לארגוני טרור, ולכן מהלך זה הוא הפרה ברורה של כל נורמה דיפלומטית ודורש התייחסות דחופה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד