בע"ה ט"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מערת המכפלה והר הבית סגורים ליהודים

רשויות המדינה הודיעו על סגירת הר הבית ומערת המכפלה ליהודים בשל חג הקרבן המוסלמי

  • מערכת הקול-היהודי
  • י' אלול תשע"ח - 10:46 21/08/2018
גודל: א א א
שוטרים בהר הבית (מתי עמר TPS)
שוטרים בהר הבית (מתי עמר TPS)

הר הבית ומערת המכפלה נסגרו היום לכניסת יהודים. 

עקב חג הקורבן המוסלמי שהחל היום ויתקיים עד ליום ה' סגרה המשטרה את הר הבית ומערת המכפלה לכניסת יהודים. הר הבית נסגר מהיום עד ליום חמישי ומערת המכפלה תיסגר רק היום.

הר הבית יהיה סגור הן ליהודים והן לכלל התיירים. במשטרה אומרים כי "סגירת ההר ליהודים ותיירים במהלך חגים מוסלמיים הוא צעד שמבצעת המשטרה מדי שנה, במטרה למנוע חיכוכים ביטחוניים".

חשוב לציין כי בסגירת ההר אין הדדיות ובחגים יהודיים לא נסגר ההר למוסלמים כפי שקורה למשל במערת המכפלה שבחברון מזה שנים.

הבוקר (ג') פורסם סרטון בו נראים מאות מוסלמים הנמצאים בשטח של מערת המכפלה אליו הם לא מורשים להיכנס כל השנה, וקריאות "אללה אכבר" נשמעות ברקע ללא הרף.

בתוך כך, אתמול הודיע ארגון ''מוקד'' - המרכז הישראלי לקידום הדמוקרטיה והגנה על זכויות אדם", כי בג"ץ הורה למדינה להשיב בתוך 60 יום לעתירת הארגון שדרשה לבטל את ההנחיות הקבועות הפוגעות בחופש הפולחן של יהודים בשטח הר הבית.

העתירה הוגשה על ידי עו"ד ד"ר איתן פינקלשטיין והיא מכוונת נגד משטרת ישראל, מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, השר לשירותי דת דוד אזולאי ושרת המשפטים איילת שקד.

בעתירה טוען עו"ד פינקלשטיין כי הסמכות הנתונה למשטרה לשמור על הסדר הציבורי בהר הבית לא כוללת את הסמכות לבצע אפלייה קבועה נגד יהודים העולים להר.

לדבריו, פגיעה של קבע בזכות יסוד לא יכולה היעשות בדרך של הנחייה משטרתית, אלא רק בדרך של חקיקת חוק על ידי הכנסת ועל פי תנאי פסקת ההגבלה שבחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. המשטרה רשאית אמנם לתת הנחיות נקודתיות הפוגעות בזכויות יהודים בהר לצורך שמירה על הסדר, אולם פגיעה קבועה בזכויות היהודים העולים להר הנמשכת לאורך חמישים שנה לא יכולה להיחשב להנחייה נקודתית שכזו.

העותרים דורשים בעתירה להסיר את השלט המוצב בפתח ההר, ואשר כולל איסורים מפלים והנחיות מטעם המשטרה שאינם מבוססים לטענת העותרים על סמכות חוקית.

שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, הורה בשבוע שעבר למדינה להגיב לעתירה בתוך 60 יום, הכוללים גם את ימי הפגרה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד