בע"ה ג' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מקבלים הטבות מהמדינה למרות הפרת התחייבותם?

העמותה המפעילה את 'הבית הפתוח' המעודד נטיות הפוכות, ערכה פעילות נגד מועמד בעיריית ירושלים תוך הפרת התחייבותה לכאורה. למרות זאת, היא מקבלת הטבות מס, תקנים משירות לאומי ותקציבים מהעירייה

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • ח' סיון תש"פ - 14:36 31/05/2020
גודל: א א א

תחת הגבלות הקורונה, התכנסו חברי מועצת העיר ירושלים לאחרונה, ברחבה פתוחה בכיכר ספרא בירושלים, ואישרו את מינויו של אריה קינג לתפקיד סגן ראש העיר ירושלים. בשעות שקודם לכן, פעלו גורמים מסוימים למנוע את מינויו של קינג לתפקיד.

"להט"בופוב וכהניסט – לא בעירנו. נאבקים ביחד במינוי קינג לסגן ראש העיר". כך נכתב בהודעה שהפיץ הבית הפתוח בירושלים, כשהם קוראים לציבור הרחב "כתבו לבכירי עיריית ירושלים – אריה קינג הוא קו אדום".

בבית הפתוח, הפועל לעידוד נטיות הפוכות, הסבירו את התנגדותם למינוי של קינג:

"אדם שהבטיח "להפסיק את תקצוב הבית הפתוח. נבטל את התקציבים והתעדופים לקהילת הלא נורמלים שפה. אנחנו בשירות הפסיכולגי נעזור לכם". אדם שלפי תחקיר עיתונאי, ניסה לקדם מימון פעילויות לבני נוער מטעם עמותה שתומכת בטיפולי המרה – מכיס משלמי המיסים בירושלים!".

עוד נכתב, כי "אריה קינג שעל פעילי הארגון להב"ה אמר: "לצערי הרב מה שהמדינה לא עושה, עושה התארגנות פרטית".  אדם שתמך בבחירות במפלגת נעם, וכשפרשה העביר תמיכתו למפלגת "עוצמה יהודית". אדם שסיסמת הקמפיין שלו בבחירות 2013 הייתה "לייהד את ירושלים".

"אדם שב-2018 אמר באזכרת הרב כהנא "כולנו זוכרים את מייסד התנועה, אנחנו היום יודעים כולם כמה הוא צדק" והבהיר: "אני בא פה ומתחייב לכם שרשימת מאוחדים לא תסטה כהוא זה ממשנתו של הרב כהנא ומשנתה של כך"".

לסיכום, כתבו אנשי הבית הפתוח, כי "זה רק קצה הקרחון. התבטאויות מסוכנות ומדאיגות נגד שיוון, נגד הציבור הערבי, בעד השוליים הקיצוניים ביותר בחברה – יש בשפע. מכתב מלא בהן ששלחו מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה לראש העיר – לא נענה עד כה".

"הצטרפו למאבק, ושלחו עתה הודעה ישירה לראש העיר מר משה ליאון ולהנהלת העירייה – לא נשתוק מול המינוי המסוכן הזה. לא נשתוק מול הניסיון להכשיר ולהעמיד במרכז קבלת ההחלטות בעיר האהובה והמורכבת שלנו אדם כאריה קינג", נכתב בפרסומים של הבית הפתוח.

   | עמותת הבית הפתוח התחייבה שלא לעסוק בפעילות פוליטית

'הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות' היא העמותה המפעילה את הבית הפתוח בירושלים. העמותה, זוכה להטבות מס על תרומותיה, לפי סעיף 46 (התורמים לעמותה זכאים להחזרי מס על פי חוק), מקבלת תקני שירות לאומי המועמדים לרשותה וכן מקבלת תקציבים שנתיים מעיריית ירושלים בגובה של מאות אלפי שקלים מידי שנה.

עמותה המבקשת לקבל את הזכויות הללו, אותן מעניקה המדינה, מתבקשת להתחייב כי היא אינה מבצעת פעילות פוליטית-מפלגתית, על פי חוק הבחירות. כך למשל, על עמותות שכאלה נאסר לפעול נגד או בעד מועמד ספציפי לתפקיד פוליטי בבחירות הארציות או בבחירות מקומיות.

עמותה המבקשת לקבל זיכוי מס על תרומות המועברות אליה, לפי סעיף 46, מתחייבת ש"לא לסייע בין במישרין ובין בעקיפין לפעילות מפלגתית".

לפי חוק השירות הלאומי, סעיף 14 – 6, אחד מתנאי קבלת תקן לשירות לאומי-אזרחי הוא, כי הגוף המפעיל "הצהיר כי אינו עוסק ולא יעסוק בפעילות שיש בה משום תעמולת בחירות או פעילות בעלת אופי פוליטי-מפלגתי".

בחוזר מנכ"ל לנוהל תמיכות במוסדות ציבור על ידי הרשויות המקומיות, שפרסם משרד הפנים, נכתב כי "לא יעשה שימוש בכספי התמיכה בקשר עם תעמולת בחירות ולא יכלול את שמה של מפלגה, סיעה או רשימה במודעות או בפרסומים או באירועים שלו".

בהנחיות להגשת בקשות תמיכה לעיריית ירושלים נכתבו דברים דומים. "כספי התמיכה לא ישמשו למטרות פוליטיות ו/או מפלגתיות".

"לא ייתכן שעמותה תעשה פעילות פוליטית מפלגתית ותעלה קמפיינים למנות או לפטר סגני ראשי ערים וכל זה במימון מלא של כספי הציבור", אומרים בארגון בצלמו. "הן בתקני שירות לאומי, הן בהטבת מס והן בקבלת סכומי עתק מעיריית ירושלים בטענה שהינם מתנ"ס קהילתי. על אגודת הלהט"ב להחליט האם הם מתנ"ס ופועלים כמתנ"ס או עמותה פוליטית ואז יתכבדו ויממנו את עצמם ולא ייהנו מכספי הציבור. ארגון בצלמו ימשיך לעקוב ולוודא שכספי הציבור ייחלקו בהתאם לחוק ולאמות מידה שוות. ולא למימון קמפיינים פוליטיים מפלגתיים".

מדוברות רשות המיסים נמסר לקול היהודי, כי "מפאת חובת הסודיות הקבועה בחוק, אנחנו מנועים מלמסור מידע בנושא".

מרשות השירות הלאומי נמסר לקול היהודי, כי "הפנייה נמצאת בבדיקה".

בעיריית ירושלים סרבו למסור תגובה רשמית לדברים.

מהבית הפתוח נמסר בתגובה לקול היהודי, כי "אין שחר בטענות הנשמעות בכתבה על הבית הפתוח. הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות פועל וימשיך לפעול למען הקהילה הלהט"בית בירושלים ולפי החוק".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


107 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד