בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מרגש: האדמו"ר התגלה בחלום ואמר "תאמרו עלי קדיש"

ביום חמישי א' באייר יחול יום ההילולא של הצדיק ר' מנחם מענדל מויטבסק זי"ע, בעל 'פרי הארץ', בכיר תלמידי המגיד ממעזריטש זצ"ל. לבית העלמין העתיק של עיה"ק טבריה ת"ו יעלו אלפים רבים להשתטח על ציונו הק' בחלקת הרבנים ותלמידי הבעש"ט זי"ע.

  • כ"ח ניסן תשע"א - 14:38 02/05/2011
גודל: א א א


[caption id="attachment_8472" align="alignleft" width="300" caption=" תמונת הציון בחלקת הרבנים ותלמידי הבעש"ט בבית העלמין בטבריא (באדיבות אתר mytzadik)"]
ביום חמישי א' באייר יחול יום ההילולא של הצדיק ר' מנחם מענדל מויטבסק זי"ע, בעל 'פרי הארץ', בכיר תלמידי המגיד ממעזריטש זצ"ל. לבית העלמין העתיק של עיה"ק טבריה ת"ו יעלו אלפים רבים להשתטח על ציונו הק' בחלקת הרבנים ותלמידי הבעש"ט זי"ע.

בימים אלו מתפרסמות מודעות גדולות בכל רחבי הארץ הקוראות לבוא ולעלות ולפקוד את ציון קברו ביום ההילולא במלאות מאתים עשרים ושלוש שנים לפטירתו של הצדיק. על המודעות חתום הארגון 'אגודת חסידי ארץ הקודש', אשר מאחריו עומדים שני תושבי היישוב יצהר שבשומרון, הרב שי דאום מרבני ישיבת 'עוד יוסף חי' השוכנת ביצהר, עם גלותה מקבר יוסף בשכם,  ור' יהודה ליבמן מנהל הת"ת ביצהר ומרכז 'אגודת 'שכם אחד' המקומות הקדושים בשומרון.

מתברר שלשנים קשר מיוחד עם הרבי מוויטבסק, "חיבור לא מעלמא הדין", מספר הרב דאום. מספר ימים לאחר חג הפסח בשנת התש"ס, חלמתי חלום ברור ומוחשי, בו התגלה אלי יהודי הדור זקן שאומר לי 'הייתכן שביום ההילולא שלי, בקהילת קודש יצהר לא יאמרו קדיש?!' שאלתי במבוכתי, ועודי חולם, "מי כבודו". הזקן השיב לי "אני מנחם מנדל מויטבסק השפל באמת".

הרב דאום התעורר נפעם והלך לבית הכנסת לתפילת שחרית. בבית הכנסת חיפשתי בספרים את תמונת הצדיק, ולאחר חיפושים בספרים רבים נודע לי כי אין בנמצא תמונה של הרמ"מ מויטבסק.

"מעיון בספרים העוסקים בתולדות החסידות, הופתעתי עד מאוד לגלות כי באותו לילה, א' אייר, יחול יום ההילולא של ר' מנחם מענדל מויטבסק זי"ע וכמובן שאמרתי קדיש בבית הכנסת ויהי לפלא", מספר הרב דאום בהתרגשות.

בשנה הבאה פנה לרב דאום ראש הישיבה ביצהר, הרב יצחק שפירא, הזכיר לו את דבר החלום המופלא מאשתקד. "הרב שפירא אמר בשם הרה"ח, הרב יצחק גינזבורג, כי "רבי אומר פעם אחת, וזה ציווי לכל החיים". כך היה גם בשנתיים שהגיעו לאחר מכן.

בשנת התשס"ד, התגייס לעניין המחנך הוותיק ומנהל הת"ת ביצהר, ר' יהודה ליבמן, שיזם הדבקת מודעות בכל הארץ ואף ארגן סעודת מצווה מרכזית בבית המדרש העתיק של הרמ"מ בטברי'ה, בהשתתפות רבנים וברוב עם.

"בד בבד יחד עם סיפורו המופלא של הרב שי דאום קראתי רבות על ר' מנחם מענדל זי"ע. התוודעתי לתורתו ואיגרותיו המיוחדות, על עלייתו המופלאה לארץ ישראל ומה שמשך אותי במיוחד להתקרב ולהתקשר עם דמותו המופלאה היו מאמציו המיוחדים להשכנת שלום בית בעם היהודי בניסיון שלא צלח לפגוש את הגאון מוילנא זי"ע יחד עם בעל התניא זי"ע", סיפר הרב ליבמן.

על פי ספרי תולדות החסידות, הצטער הרמ"מ כל ימיו, על "שלא שבר את הדלת ודיבר עם הגר"א וסיים את המחלוקת". אחרי שחש כי נכשל בהשכנת שלום, בשלה בלב האדמו"ר ההחלטה, כי על מנת להביא את הגאולה חייבים לבוא לארץ ישראל.

"כשהגיע הרבי ארצה, השתדך עם משפחת רבנים ספרדית. הנהגתו המרוממת ואיגרותיו המלאים חיבת הארץ והדרכה לשמור על אחדות ישראל ולא לפגוע במתנגדים לחסידות ועוד ועוד כל אלו שבו את ליבי. עצם העובדה כי צדיק קדוש שכזה מגדולי ממשיכם של הבעש"ט והמגיד ממעזריטש זי"ע טמון ברגבי הארץ הקדושה בעיר הקודש טבריה וההשתטחות על ציונו הק' בהישג יד, בלי צורך לצאת מארץ הקודש".

ליבמן מדגיש כי היותו של רבי מנחם מנדל מויטבסק, "הרבי של ארץ ישראל", מחייבת את מיישבי הארץ הקדושה ואוהביה, "ממשיכי דרכם של הרמ"מ זי"ע וכלל תלמידי הבעש"ט והגר"א שסללו לנו את הדרך לשיבת ציון וגאולת הארץ בקדושה וטהרה", להתאמץ ולהמשיך את פועלו הקדוש על ידי פרסום והפצת תורתו ומעשיו המופלאים לקרב את הגאולה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד