בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נכשל מערך הכשרות "השגחה פרטית"?

סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה מעלה כי רוב שומרי הכשרות בישראל אינם מסתמכים על מערך הכשרות הפרטי של רבני צוהר ומעדיפים את הכשרות הממלכתית

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ז טבת תשע"ט - 10:00 24/12/2018
גודל: א א א
תעודת כשרות. ארכיון (הרבנות הראשית לישראל)
תעודת כשרות. ארכיון (הרבנות הראשית לישראל)

סקר חדש שפורסם מראה את תמונת המצב של הכשרות בישראל. נתון משמעותי העולה מהסקר הוא כי רוב שומרי הכשרות בישראל אינם מסתמכים על מערכי הכשרות הפרטית וסומכים על מערך הכשרות הממלכתי בלבד.

מהסקר עולה כי קרוב למחצית היהודים (45%) במדינה אינם שומרים על כשרות, בנוסף ל-16% ששומרים עליה רק בביתם.

עוד עולה מן הסקר, כי בקרב אלו ששומרים על כשרות, רובם המוחלט אינו מסתמך על תעודת הכשר של השגחה פרטית, צוהר או הצהרה של בעל העסק.

נתון חשוב נוסף הוא כי לזרמים הקונסרבטיבים והרפורמים בישראל לא צריכה להיות השפעה על המרחב הציבורי בנושאי דת ומדינה. אך עם זאת יש לתקצב את הזרמים הללו.

43% מנשאלים אינם מרוצים מאיכות הפיקוח על הכשרות של הרבנות הראשית לעומת 33% בלבד הסבורים שהיא טובה. בהקשר זה, בעוד שבקרב החרדים רק 23% סבורים שאיכות הכשרות שמעניקה הרבנות הראשית טובה, בקרב הדתיים 60% סבורים כך. 

בקרב השומרים על כשרות, רק 33% ציינו כי הם צורכים כשרות בד"ץ או מהדרין בלבד, בעוד שכ-46.5% מסתפקים בתעודת כשרות רגילה מטעם הרבנות הראשית. רק 20% משומרי הכשרות בישראל מסתפקים בהצהרה של בעל העסק כי הוא מקפיד על כשרות בפיקוח של רבנות צוהר וארגון השגחה פרטית. יש לציין, כי גם בקרב החילונים המקפידים על כשרות, רק 38% יסתפקו בהצהרה או פיקוח כזה.

צעירים פחות מרוצים מהכשרות שמעניקה הקרבנות הראשית ומשירותי הקבורה, המקוואות ורישום הנישואין. 49% מהצעירים נותנים ציון טוב לאיכות הפיקוח לעומת 65% מהמבוגרים. 64% מהצעירים מרוצים משירותי המקוואות לעומת 86% ורק 33% מהצעירים הדתיים נותנים ציון חיובי לשירותי הקבורה של המועצות הדתיות, לעומת 64% מהמבוגרים.


מזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר אמר בתגובה כי "למרות קמפיין אגרסיבי רוב אזרחי ישראל שומרי הכשרות בוחרים בכשרות הרבנות ולא בארגונים פרטיים. אנו בטוחים שזו תהיה גם התוצאה בקרב הציבור הדתי בנושאי הגיור, הנישואין והגירושין. הציבור הדתי בארץ הוא ממלכתי ואנו נמשיך יחד איתו לשמור על יהדות ממלכתית ומדינה יהודית!".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד