בע"ה כ"ד טבת תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סמוטריץ' מגלה: היינו קרובים לשלב נציג של "בעלי התשובה"

יו"ר האיחוד הלאומי מצהיר בראיון לקול היהודי כי יפעל לטובת ציבור בעלי התשובה. "זה חלק אדיר מתהליך הגאולה. מאמין שזה גם יבוא לידי ביטוי בחיבור פוליטי"

  • אלחנן גרונר
  • י"ז אדר ב תשע"ט - 17:05 24/03/2019
גודל: א א א

סמוטריץ' על בעלי התשובה
צילום: יהודה פרל

לאחר שנים ארוכות בהן חוזרים בתשובה ניסו כמעט באופן מוחלט להשתלב בתוך העולם החרדי הקלאסי, חל בשנים האחרונות תהליך של שינוי והקמת קהילות לבעלי התשובה מהגוונים והסוגים השונים.

אלא שאם על "הנפילה בין הכיסאות" מבחינה חברתית החלו בקהילות אלו להתגבר, הרי שברמה הפוליטית העניין סבוך לא פחות, וגם בנושאים כמו סיוע למוסדות לימוד, והכרה בצרכים ייחודיים נוספים של ציבור בעלי התשובה, הדלתות לא תמיד היו פתוחות.

האם הפתרון הוא היצמדות למפלגה מסוימת? או שנציג של "בעלי התשובה" יש מקום בכנסת? יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' סבור שהדבר קרוב מתמיד.

סמוטריץ' אף מגלה בראיון לקול היהודי כי כמעט ושילב ברשימת המפלגה לכנסת נציג מקהילות "בעלי התשובה", אך הדבר לא צלח בסופו של דבר.

"ניהלנו משא ומתן והיינו קרובים לשלב מישהו כזה ברשימה אבל זה לא התאפשר מסיבות פוליטיות", חשף סמוטריץ' בראיון שנערך עמו במסגרת פרוייקט הבחירות של הקול היהודי.

"אני בקשר עם קבוצה גדולה מקהילות בעלי התשובה, ואני לא רוצה כרגע לומר שמות כדי לא לפגוע בהם. חלקם נחמנים, חלקם חוזרים בתשובה שהלכו לעולם הספרדי, וחלקם מהעולם האשכנזי החרדי.  זו סוגיה מורכבת. יש 300 אלף חוזרים בתשובה במגזר החרדי שלא מוצאים את עצמם. הם מרגישים שהציבור החרדי מקבל אותם בסוג של פטרונות, אם זה במוסדות החינוך ואם בשידוכים".

סמוטריץ' טוען כי באיחוד מפלגות הימין ציבור בעלי התשובה יכול לקבל ייצוג מאחר ותפיסת העולם דומה ברובה הגדול.

"אין סיבה בעולם שהם לא יראו בנו כתובת. קודם כל כי אנחנו מאוד מתאימים לתפיסת העולם שלהם. בתשעים אחוז יש חפיפה. יש ויכוח בשאלות מהותיות כמו ראשית צמיחת גאולתנו כן או לא, אבל בסך הכל אלו אנשים שבאו מתוך החוויה הישראלית המעשית, לקחו אותה למקום של קודש, חיים היום את הקודש בתוך החול - זה תפור למידותינו ממש".

לא רוצה הון פוליטי – רוצה חיבור אמיתי

סמוטריץ' מצהיר כי אינו מעוניין לעשות הון פוליטי אלא ליצור קשר עמוק עם ציבור בעלי התשובה.

"יצא לי לעסוק בנושא תנועת התשובה בתוך הציבור שלנו, אם זה "המקום" בתל אביב ותנועות של הרב שמואל אליהו, ועסקנו פחות בתנועות הללו בתוך הציבור החרדי.

מי שחיבר אותי בתקופה האחרונה לנושא הזה זה פורום שנקרא פורום "אחריות יהודית", פורום של אנשים מתוך הציבור הציוני דתי ומתוך הציבור החרדי שפיתחו מודל 90-10, כלומר משתפים פעולה על אותם 90 אחוז שמסכימים, והם מאפשרים כר נרחב מאוד של שיתופי פעולה.

זה בעיני עולם מדהים בהקשר של גאולה ואני בהחלט רואה חיבור אמיתי. אני לא רוצה לעשות מזה הון פוליטי אלא קודם כל לעבוד ולהצליח, להתחבר ואז להביא לידי ביטוי בחיבור פוליטי.

אנחנו מנסים לייצר היום תהליכי עבודה, להבין את הצרכים של הציבור הזה ואני אומר באחריות - אנחנו בעז"ה, אני באופן אישי ואני מקווה שהמפלגה כולה, נהיה כתובת לציבור הזה, נדאג לצרכים של הציבור הזה. לא במובן הסקטוריאלי אלא במובן האידיאלי כי זו תנועה שהיא חלק אדיר מתהליך הגאולה, שצריך לעודד אותה ולתמוך בה ולעזור לה, ואני מאמין שזה גם יבוא לידי ביטוי בחיבור פוליטי".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד