בע"ה י"א ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האיחוד האירופי וארגוני השמאל נגד חיילים

לצד אישור חוק האוסר צילום חיילים מתברר כי ארגוני שמאל במימון האיחוד האירופי פועלים לעידוד תביעות אישיות נגד לוחמי צה"ל

  • יח"צ
  • ד' תמוז תשע"ח - 12:25 17/06/2018
גודל: א א א
צלמים ערבים בשומרון (אברהם שפירא)
צלמים ערבים בשומרון (אברהם שפירא)

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום הצעת חוק המבקשת להטיל עונשי מאסר על מי שיצלם חיילים בפעילות מבצעית. לצד הפגיעה בחופש הביטוי, שרי הימין מקדמים את החוק, שנועד למנוע הפצת תמונות מביכות או מפלילות של לוחמים מפעילות צה"ל.

ההצעה עלתה לדיון כאשר הבוקר התפרסם בישראל היום מסמך המעלה חשש כי האיחוד האירופי הקציב כרבע מיליון יורו למיזם חדש אותו יזם ארגון יש דין, במשותף עם רופאים לזכויות אדם ושוברים שתיקה, בו יתבעו הארגונים תביעות אישיות נגד חיילים בפעילות מבצעית.

לטענת ארגוני השמאל, מערכת המשפט של ישראל לא מסוגלת לחקור כראוי פגיעות בלתי חוקיות של חיילים בערבים, ולכן אומרים בארגונים כי מטרתו של המיזם היא "לזהות ולתת כתובת, באמצעות הליכים משפטיים וציבוריים, לכשלים שיטתיים באדמיניסטרציה הצבאית", כלומר להפנות אצבע מאשימה אישית כלפי קצינים וחיילים.

הפרויקט, יספק בין היתר לערביות מצלמות שיתעדו מעצרים ופעילות ביטחונית שמבצעים חיילי צה"ל ובאמצעות הצילומים יתבעו לאחר מכן החיילים. בארגוני השמאל הכחישו כי בכוונתם להוציא את שמות החיילים לפרסום ציבורי.

בתחילת השבוע התפרסמה באתר "YNET" כתבה על אישה בשם "מרפי בוביס", שם היא מספרת על תפיסותיה הפוליטיות שהשתנו לאחר שירותה הצבאי בגזרת שכם, ועל הצטרפותה לאחר מכן לארגון "שוברים שתיקה".

היום מזכיר ארגון "עד-כאן" את תחקיר הארגון במסגרתו נחשף קטע וידאו שבו מספרת בוביס כי בניגוד למה שנטען בכתבה, בוביס הייתה פעילה בארגון "שוברים שתיקה" עוד בטרם התגייסה לצבא והושתלה בצה"ל למטרות איסוף מידע.

בתחקיר מעידה בוביס כי מנהל הארגון לשעבר, מיכאל מנקין, הוא זה שאמר לה להתגייס למנהל האזרחי במטרה לאסוף עדויות. בעקבות זאת, התגייסה בוביס למינהל האזרחי ובחרה דווקא בגזרת שכם, ובתחקיר היא מעידה כי כך רצתה "להגיע ללב העניינים" ואף הוסיפה: "השגתי את מה שרציתי. הכרתי ממש טוב את המערכת. וגם איך המינהל האזרחי עובד".

בתחקיר, שנערך בדרום הר חברון ע"י סוכן סמוי מעד-כאן, הזדהתה בוביס בשם הפרטי "פרימה":

תחקירן: "את אומרת שבעצם הגעת לשם, למינהל (האזרחי) במטרה בעצם לאסוף (עדויות).."

בוביס: "הכרתי את 'שוברים' לפני הצבא. הכרתי את מיכאל אם אתה מכיר אותו. הוא מהמקימים. והוא עכשיו ב'מולד'.

אז הייתי איתם בסיור וכאילו הייתי עוד בתיכון וזה ו.. אז התייעצתי איתו (מיכאל) כאילו לפני הצבא, הוא אמר לי: תקשיבי, את הולכת למינהל האזרחי. את פשוט תחזרי אלינו עוד שנתיים עם עדויות. בחרתי להגיע למינהל האזרחי, בחרתי את שכם".

תחקירן: "וואלה. מה ממודעות כאילו?"

בוביס: "אה כן.. רציתי להגיע ללב העניינים. זו הייתה חוויה טובה ממש".

תחקירן: "חוויה טובה?!"

בוביס: "כאילו, במובן שהשגתי את מה שרציתי. הכרתי ממש טוב את המערכת. וגם איך המינהל האזרחי עובד".

בסוף הסרטון העלה הארגון שאלות נוקבות ביחס להשלכות של מקרה כזה: "האם פרימה בוביס העבירה מידע מסווג ל'שוברים שתיקה' גם במהלך שירותה הצבאי? האם 'שוברים שתיקה' שלחו פעילים נוספים ליחידות צה"ל למטרת איסוף מידע מודיעיני עבור הארגון? לאן מעביר הארגון את המודיעין הרב שהוא אוסף על צה"ל?".

גלעד אך, מנכ"ל ארגון עד-כאן, מוסר, "'שוברים שתיקה' הינו ארגון הזוי שבמשך שנים פועל לקשור את ידי צה"ל בלחימה  במחבלים. בעקבות הפעילות המאומצת של פעילי עד-כאן בתוך הארגון הסתבר שהם גם עוסקים בחלק ניכר מזמנם באיסוף מודיעין על כוחות צה"ל.

מפליא שרשויות המדינה ובראשם הפרקליטות נכנעות למכונת התעמולה  שמפעילים 'שוברים שתיקה' ונמנעות מלבדוק את פעילותם הפלילית בטענה של 'חוסר עניין לציבור'".
 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד