בע"ה י"ד תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עכו שלנו - להחזיר את הכבוד ליהודים

"המטרה שלנו היא לייהד חזרה את עכו", אומר אדיר כהן, שהקים לאחרונה קבוצת פייסבוק בשם 'עכו שלנו'. \r\nעכו - מבט לעיר תחת כיבוש ● כתבה ראשונה בסדרה

  • ג' אב תשע"א - 16:05 03/08/2011
גודל: א א א
[caption id="attachment_11990" align="alignleft" width="300" caption="עכו (כפיר דדון)"]

"המטרה שלנו היא לייהד חזרה את עכו", אומר אדיר כהן, שהקים לאחרונה קבוצת פייסבוק בשם 'עכו שלנו'.

עכו - מבט לעיר תחת כיבוש ● כתבה ראשונה בסדרה

"אנשים היום חוששים להסתובב במרכז עכו", מספר ל'קול היהודי' אדיר כהן, יוזם קבוצת 'עכו שלנו' בפייסבוק. "בשעה שש בערב, כבר אף אחד לא מסתובב".

אדיר כהן (31), ואשתו הטרייה הילה, הגיעו לעכו לפני מספר חודשים במטרה מוצהרת – 'לייהד את עכו מחדש'. הוא הקים קבוצת פייסבוק הנקראת 'עכו שלנו', אשר תוך זמן קצר, כבר מונה למעלה מ2500 חברים. בקבוצה נערכים דיונים על מצב היהודים בעכו, ומוצעות דירות להשכרה, עבור זוגות של צעירים יהודיים המוכנים להתגורר בשכונות המעורבות.

"המטרה שלנו היא להחזיר את הכבוד ליהודים בעכו", מסביר כהן. "היום יהודי שהולך בעכו הוא מפוחד, חושש שיכו אותו, שיקללו אותו. זה דברים שקורים בכל יום. המטרה שלנו היא לייהד חזרה את העיר".

כהן גדל בתור ילד בעכו, כשבגר עבר לתל אביב, שם התגורר בשנים האחרונות. לפני מספר חודשים התחתן אדיר והחליט לחזור אל עיר ילדותו, שמאז השתנתה לבלי היכר. "בשכונות שלמות, שאני זוכר אותן יהודיות ברובן, לא נשאר אף יהודי אחד" אומר כהן.


שכונת וולפסון בימים טובים יותר

אדיר שכר בית בשכונת וולפסון, שכונה שהייתה עד לא מכבר שכונת הפאר היהודית בעיר. כיום 95% מתושבי השכונה ערבים. "תבין", הוא אומר, "משפחה מאחד הכפרים עוברת לבלוק, תוך ארבע שנים לא נשאר בבלוק יהודי אחד".

אדיר חודשים ספורים בלבד בתחום, אך הסיפורים קולחים מפיו ללא הרף. "לפני מספר שבועות נערכה חתונה מתחת לבניין בו אני גר. החתן היה מאחד הכפרים באזור, ולחתונה, כל הכפר הגיע. הרחובות באזור נסגרו לתנועה, אבל המשטרה חששה להתערב. במהלך החתונה דיבר השיח' של הכפר", כהן מתחמם. "השיח' נתן נאום בעברית, הוא דיבר אלינו, כדי שהיהודים האחרונים שנשארו בשכונה ישמעו. "עכו", הוא איים, "תחזור להיות ערבית, בזכות הצעירים שחודרים לשכונות"".

חתונה תחת מתקפה

"המשטרה מצידה לא עושה כלום", מתאר אדיר את חוסר האונים של יהודי העיר, "הקימו מוקד 106 שאמור לטפל בבעיות ולהיות בקשר עם המשטרה. אני חוויתי על בשרי את היחס שלו. לפני כארבעה חודשים התחתנתי. החלטנו לערוך את החתונה בבית הכנסת 'הרמב"ם', ברחוב גיבורי סיני, בעכו. ביום שלפני החתונה הגעתי לבית הכנסת על מנת לבדוק שהכל מאורגן לקראת החתונה. באמצע תפילת מנחה, אני שומע אבנים נוחתות על גג בית הכנסת. המתפללים שסביבי לא התרגשו, זה ככה כל יום, הם אמרו. באמצע התפילה הם הכי אוהבים לזרוק אבנים. 'הם' זה השכנים", מסביר כהן, הערבים, כמובן. אך כאן לא נגמר הסיפור.

"אני חששתי" מודה אדיר, "לחתונה מוזמנים אורחים מכל הארץ, והם לא רגילים שזורקים עליהם אבנים. התקשרתי למוקד 106 של העירייה וסיפרתי להם על מה שאירע. אמרתי להם שמחר אני עומד להתחתן ושממש לא מתאים לי זריקות אבנים באמצע החתונה. 'אל דאגה' הבטיחו לי במוקד. זה בטיפול".

הילה, הכלה המיועדת, לא הסתפקה בשיחה שערך אדיר עם המוקד והתקשרה גם היא. גם לה הבטיחו כי הם ידאגו שהחתונה תעבור בשלום.

"ומה אתה חושב קרה בסוף" שואל אדיר במרירות, "באמצע החתונה, פאח!!! פאח!!! אבנים על גג האיסקורית. אין מוקד עירוני, ואין נעליים. משהו אחד בטוח", הוא מגחך, "את החתונה שלנו, האורחים לא ישכחו".

הפתרון יבוא מלמטה

\
r\n[caption id="attachment_11994" align="alignleft" width="137" caption="אדיר כהן"]

"אנשים צריכים להבין כי העירייה בבעיה", אמר ל'קול היהודי' גורם המעוניין להישאר בעילום שם."ערבי שקונה בעכו בית לא עובר על שום חוק. בעצם אפשר לומר שלמדינת ישראל אין פתרון חוקי לבעיה. יש פה פלונטר. מצד אחד השלטונות רוצים לשמור על יהדותה של העיר. אך לחוק הישראלי הייבש אין כביכול 'בעיה' עם המצב, הערבים הם גם אזרחי המדינה כמוני וכמוך. זוהי בעיה של היהודים, לא של הישראלים.

"הפתרון יבוא מלמטה, מסכם אדיר כהן, מיהודים שיבינו שזה בידיהם".

"תכתוב", הוא אומר לי, "תכתוב שזוג שיסכים לבוא לעכו לגור בשכונה מעורבת נדאג לו לדירה במחירים אטרקטיביים".

תגובות (20) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד