בע"ה ב' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ערבים תקפו יהודים שביקרו בקברי צדיקים בגליל

קבוצת יהודים שהגיעה לכפר משהד הסמוך לנצרת עלית, בכדי להשתטח על ציונו של יונה הנביא הותקפה באבנים ונמלטה. גם בכפר עילבון, בו נמצא קברו של רבי מתיא בן חרש, הם הותקפו בידיי ערביי הכפר, אך במקרה זה הצליחו להניס את התוקפים

  • יהודה פרל
  • א' אדר תשע"ג - 13:07 11/02/2013
גודל: א א א

קבוצת יהודים שהגיעה לכפר משהד הסמוך לנצרת עלית, בכדי להשתטח על ציונו של יונה הנביא הותקפה באבנים ונמלטה. גם בכפר עילבון, בו נמצא קברו של רבי מתיא בן חרש, הם הותקפו בידיי ערביי הכפר, אך במקרה זה הצליחו להניס את התוקפים

\
r\n[caption id="attachment_56766" align="aligncenter" width="504" caption="ציון רבי מתיא בן חרש (ויקיפדיה)"]

לרגל ימי השובבי"ם, ימי התשובה, מארגנים מידי שבוע בארגון 'לקדושים אשר בארץ המה', נסיעות לקברי צדיקים בגליל, שרבים מהם  ממוקמים בתוככי כפרים ערביים.

בליל שישי האחרון הגיע קבוצה של כעשרים בחורים יהודים לכפר משהד ההסמוך לנצרת עילית במטרה להשתטח על ציונו של יונה הנביא הנמצא בתוך מסגד א-נבי יונס. אולם כשהתקרבה הקבוצה למסגד המתינו במקום מספר ערבים עם תכניות אחרות.

"הגענו בסביבות השעה אחד בלילה במיניבוס, עשרים חבר'ה ועוד רכב עם חמש חבר'ה מירושלים", סיפר לקול היהודי יוסי שנכח במקום. "הרכב הפרטי נכנס קודם ובדק שהכול בסדר, כשהוא חזר, המיניבוס הצטרף אליו. כשהגענו לציון היו שם שלושה ערבים שחיכו ליד המסגד. אחד החברים ירד לדבר אתם, אבל הערבים אמרו שנעוף מפה זריז ועוד מעט כל הכפר יבוא עלינו, והתחילו להתקשר לאנשים".

אולם מהר מאוד עברו הערבים מדיבורים למעשים. "אחד הערבים שם רעלה על הפנים והתחיל לזרוק אבנים על המיניבוס ששברו את אחת השמשות. הנהג של המיניבוס היה ערבי והוא ירד אליהם לדבר איתם, אך אחד הערבים רץ אליו עם אלת עץ והנהג חזר מהר למיניבוס".

לאחר שהערבים המשיכו ביידוי האבנים נמלטה הקבוצה מהמקום, ועשתה את דרכה לא הרחק משם לעבר הכפר עילבון, שם נמצא ציונו של התנא רבי מתיא בן חרש. אולם מסתבר כי "הערבים אותם ערבים", ולחברי הקבוצה המתינה קבלת פנים לא נעימה.

כשהגיעו לכפר יצאו לעברם מספר ערבים, אולם הפעם הסתיים הסיפור אחרת. "כל החבר'ה רצו עליהם", מספר יוסי בהתלהבות, "והפעם הערבים היו אלה הם שברחו. אחר כך פשוט עזבנו את הכפר".

יוסי מבקש להזכיר אירוע קודם שהתרחש במקום. "לפני שנה היה בכפר משהד ממש כמעט לינץ'. הערבים סגרו את הכניסות לכפר, מלאו את האוטבוס גז מדמיע ולא השאירו לו שמשות שלמות. מאז, הארגון לא נכנס לשם עד היום".

יוסי מספר כי בשונה מהארגון, ישנם אנשים יחידים שנכנסו לשם פעמים רבות למרות האירוע, ואף הם הותקפו בידי ערביי הכפר. "חבר'ה כן נכנסו לשם וגם חטפו אבנים", הוא מספר. "גם אני בעצמי חטפתי כמה פעמים אבנים במקום הזה".

המסגד, בתוכו נמצא קברו של יונה הנביא, נקרא כאמור א-נבי יונס, ככל הנראה על שמו של יונה הנביא. גם שמו של הכפר 'משהד', מלשון שהיד שפירושו בעברית 'קדוש', הגיע ככל הנראה על שם קבורתו של הצדיק במקום. בקרבתו נמצאת חורבה בשם: חירבת א-זרע, היא מקומה של 'גת-חפר' המקראית.

הכפר עילבון, בו נמצא ציונו של רבי מתיא בן חרש, נמצא מערבית לכביש 806. הקבר עצמו ממוקם במדרון הסמוך לכניסה הצפונית ליישוב.

ממועצת עילבון נמסר בתגובה לכתבה, כי "קראנו בתמיהה רבתי את תוכן הידיעה המתפרסמת באתר שלכם וסבורים אנו כי מדובר בידיעה חסרת כל בסיס.

 ידיעה זו נשמעת מוזרה ביותר נוכח העובדה שעוד לפני קום המדינה, הקבר המדובר קיים סמוך לכפר ומאז ותמיד מגיעים בחורים יהודיים להתפלל ומעולם לא היה שום אירוע דומה שמתואר בידיעה המתפרסמת על ידכם, נהפוך הוא תושבי הכפר נהגו לכבד כל אדם באשר הוא וכיבדו את זכותו לקיים את הפולחן שלו בחופשיות.

 בנסיבות אלו אנו מבקשים מכם פירוט מלא אודות מה שהתרחש שהרי אם לא כן אנו רואים בפרסום זה כהוצאת דיבה חסרת בסיס ושומרים לעצמו את כל הזכויות בעניין".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד