בע"ה י"ח אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עשרת הדברות למהפכן השמאלני על פי סטנלי גרינברג

"כי ממנו ניקח לעבוד את ה'" – אפשר ללמוד משהו מהשמאל על איך מנהלים מהפכה. הצצה לעולם המחשבה של פעילי שמאל, ממובילי התהליכים בישראל בעשרים השנה האחרונות. יהושע הַס - תנועת דרך חיים.

  • יהושע הַס
  • ח' אלול תשע"א - 17:41 07/09/2011
גודל: א א א


[caption id="attachment_14427" align="alignleft" width="86" caption="סטנלי גרינברג - ללמוד מהשמאל האמריקאי"]
כך נפיל את הימין

לפני שבוע פרסם קלמן ליבסקינד סקירה שהתבססה על מסמך "כך נפיל את הימין", מסמך שפרסם פורום רובינגר בדף הפייסבוק שלו. במסמך עליו התבסס ליבסקינד הובאו "עשרת הדיברות" להפלת הימין, או כהגדרתם – "עשרה שיעורים קשים לשמאל הישראלי מאמריקה", כפי שהציג אותן בפני אותו פורום סטנלי גרינברג, אסטרטג פוליטי יהודי אמריקאי המזוהה עם השמאל (בין השאר, ההוא מהעמותות של ברק ב99').
אם זהו המסמך שהצית את המחאה הנוכחית או לא, את המלחמה הזו נשאיר לבימות אחרות. אבל המסמך הזה בפני עצמו הוא ממצא מעניין, ונדמה שניתן ללמוד ממנו כמה דברים גם לגבי הפעילות של הימין, ובכלל לכל מי שרוצה לשנות משהו. מי שמעוניין לקרוא אותו במלואו ימצא אותו כאן, אנחנו נסתפק בסקירה קצרה שלו, לטובת המהפכנים שבינינו – ממהפכני-הכורסא ועד לאנשי השטח.

השמאל בדיכאון - ואצלנו?

למסמך הזה כדאי לצרף כרקע גם כתבה שהתפרסמה ב"הארץ", בה מתאר אחד ממשתתפי הפורום, יחד עם חבר נוסף, את הדיונים בפורום הנזכר ואת האווירה השוררת בו, כמו גם בשמאל בכלל. האווירה בשמאל, הם מספרים, היא של דיכאון כללי. אין אלטרנטיבה, אין מנהיג, אין סיכוי לשינוי, כל אחד עובד לבד ואין מסגרת כללית שתאחד את כולם. נשמע מוכר? – יותר מדי מוכר. רק מהצד השני, כמובן.
על הרקע הזה בא גרינברג ומציע דרך לשינוי. אם אמרנו שזה נשמע מוכר, אז בהחלט כן -  כמעט כל עקרון של גרינברג ניתן להפוך על פניו, משמאל לימין, עם שינויים קלים או בכלל בלי שינוי. אז הנה תקציר של עשרת השיעורים של גרינברג לפעילים בישראל:

המנהיג יצמח מהעשיה

ראשית, הוא אומר, צריך לדבר על העתיד. הימין מפקיר את עתיד ישראל והשמאל דואג לו.
שנית, מנהיג לא צומח פתאום, צריך להצמיח אותו. הרבה עשיה קטנה תהווה קרקע פוריה לצמיחה של מנהיג גדול.
שלישית, רצוי שיהיה ריבוי מסגרות ולא מסגרת אחת. שכל אחד יפעל לבד ויעשה מה שהוא מבין. בסוף יתאחדו, אבל עד אז צריך לפעול בכל הערוצים, כל אחד בנפרד.
רביעית וחמישית, צריך לכרוך הכל ביחד: מדיני, כלכלי ותרבות שלטון. רק כך אפשר לשכנע את העם שמציעים כאן שינוי משמעותי. לא לבקש שינוי רק בערוץ אחד אלא בכולם.
שישית, כמובן, כסף. צריך להקים גם ארגוני גג שיאחדו את כולם, ובשביל זה צריך כסף.
השיעורים השביעי והשמיני עסוקים במציאות הישראלית של השמאל – צריך לחדש את מפלגת העבודה, אומר גרינברג, גם אם במקביל צומחים כוחות אחרים, וצריך לטפח את הקשרים עם הדור הערבי הצעיר המקושר לתרבות הפייסבוק הבינלאומית.
השיעור התשיעי מדבר על שימוש בשני הנכסים הישראליים בתדמית הבינלאומית – היותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, והיותנו רודפי שלום, ככלי לחיזוק השמאל.
והשיעור העשירי – בשבילו היה כדאי לקרוא את כל המאמר.

פעולות, אקשן!

בשיעור הזה מלמד אותנו גרינברג מילה אחת: פעולה, או באנגלית: אקשן. פעולה משנה מציאות, אומר גרינברג, המתנה מקפיאה מציאות. לא משנה מה אתה עושה וכמה, לא משנה באיזו מסגרת אתה פועל, לא משנה אם יש לך מנהיג או אין לך. כל עוד שאתה ממתין, המציאות הנוכחית הלא רצויה מתחזקת, וכשאתה פועל – אתה משנה את המציאות לטובתך. מה שאתה יכול לעשות תעשה. משם יצמח כבר המעשה הבא. אם לא תפעל, לא יצמח שום דבר. אז תמיד תפעל, תפעל, תפעל.
נדמה לי שכל מילה נוספת מיותרת.
הכותב הוא חבר בתנועת דרך חיים. תגובות אפשר לשלוח למייל: shuki34@gmail.com
 
תגובות (15) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד