בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
פרסום ראשון:

פרשת הסולחה: הפרקליטות מסרבת לפתוח בחקירה נגד מנסור עבאס

בפרקליטות מסרבים לפעול בכלים פליליים נגד מוסד הסולחה ומסרו לארגון לביא כי לא יחקרו את ח"כ עבאס על חלקו בסולחה שכללה סעיף לא חוקי. לביא: "הסולחות יתפוצצו לנו בפנים"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ז' אב תשפ"ב - 15:24 04/08/2022
גודל: א א א
מנסור עבאס (קרדיט: אתר הכנסת)
מנסור עבאס (קרדיט: אתר הכנסת)

פרסום ראשון בקול היהודי: הפרקליטות לא תפתח בחקירה נגד מנסור עבאס על מעורבותו בהסכם סולחה שכלל סעיף בלתי חוקי.

במענה לתלונת "ארגון לביא" בנושא אף מצהירים בפרקליטות כי לא מצאו מקום לנקוט בכלים פליליים נגד מוסד הסולחה.

ראשיתה של הפרשה לפני כשנה וחצי בסכסוך חמולות בכפר כאבול שבגליל אשר כלל רציחות, ירי, הצתות ועוד.

מספר חברי כנסת השתתפו בסולחה שנערכה לבסוף בין הצדדים, ולפני מספר חודשים חשף העיתונאי אבישי גרינצייג ב"גלובס" כי הסכם הסולחה שאותו הוביל ח"כ מנסור עבאס כלל סעיף לא חוקי לפיו "שני הצדדים מתחייבים לוותר על תלונות במשטרה ובמשרדי הממשלה בכל הקשור למקרה זה".

למרות שהסעיף אינו חוקי ואף הביא למעשה לסיכול פענוח מעשי פשע חמורים שנעשו במסגרת ריב החמולות, בפרקליטות מסרבים לחקור את מנסור עבאס ולפעול נגד מוסד ה"סולחה" החותר תחת שלטון מדינת ישראל.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

במענה הפרקליטות לארגון לביא שהגיש תלונה בנושא נכתב בשם המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) כי "נושא הסולחה הוא נושא מורכב. מחד גיסא הוא מצליח לעיתים להביא לסיום סכסוכים עקובים מדם. מאידך גיסא, לעיתים יש לסולחה גם השפעה על הליך פלילי מתנהל".

בפרקליטות ציינו כי "גורמי האכיפה אינם כפופים כידוע להליך סולחה, כך שגם במקרה ובו יש הסכם סולחה, הדבר אינו מונע מגורמי האכיפה לפעול במסלול של אכיפה פלילית". למרות דברי הפרקליטות, כאשר נחתם סעיף בו נאסר על הצדדים להתלונן במשטרה או לשתף פעולה עם חקירה הסיכוי להביא לפענוח מקרי הפשע הוא אפסי.

בפרקליטות אמרו עוד כי "לאור העובדה שאין כאמור בהליכי סולחה כדי לגרוע מקיומם של הליכי אכיפה פלילית "קלאסית" או להשפיע על התנהלות גורמי האכיפה במסגרת הליך פלילי, בצרוף מורכבות הנושא כפי שפורט לעיל – אין אנו סוברים כי יש מקום לפעול נגד מוסד הסולחה באמצעות כלים פליליים". לפיכך התלונה נסגרה בלא פתיחה בחקירה פלילית.

בפרקליטות ציינו כי "לו היו בידינו טענות בדבר הפעלת לחץ או איומים על עדים להימנע מלהעיד בשל הסכם הסולחה, כי אז אפשר שהכף היתה נוטה למיצוי בדיקת הדברים באמצעות המסלול הפלילי. אולם פנייתך אינה מעלה טענות מסוג זה".

בארגון לביא אמרו לקול היהודי בתגובה כי "מוסד הסולחות במגזר הערבי מסכן את כלל אזרחי ישראל. הסולחות המונהגות על ידי ״הנכבדים״ מונעות מרשויות האכיפה מלהגיע לחקר האמת ומלמצות את הדין עם הפושעים, וכך הולכת וגוברת תעוזתם של הפושעים ומאגרי הנשק הולכים ומתמלאים. הרגעת השטח אינה תחליף למיצוי הדין עם הפושעים, וקניית השקט על ידי רשויות האכיפה באמצעות ״סולחות״ סטייל מדינות העולם השלישי, תתפוצץ לכולנו בפנים".

בכיר המשטרה חתם על הסכם סולחה

הסכמי הסולחה בחברה הערבית זוכים לגיבוי משטרתי. גם מנסור עבאס טען כי פעל לבקשת המשטרה.

אלא שההסכמים מגבירים את חוסר המשילות, חוסר האמון ברשויות מדינת ישראל וכתוצאה מכך גם הפשיעה מתגברת.

מקרה נוסף של שימוש בסולחה פורסם בימים האחרונים בגזר הדין של עו"ד אוסאמה ח'טיב שירה על ביתו של ניצב ג'מאל חכרוש, ראש אגף סיף במשטרה האחראי על הטיפול בפשיעה במגזר הערבי. חכרוש פרש בנתיים לאחר חשיפת הכתב ג'וש בריינר בהארץ על כך שדילג מעל גופת נרצח ונמלט מזירת אירוע.

מגזר הדין עולה כי בין חכרוש לבין אביו של הנאשם נחתם הסכם סולחה ביום 16/6/22. "במסגרתו הצהירו הצדדים כי השלימו ביניהם וסלחו אחד לשני על האירוע וכי יחסי החברות, הקרבה והשכנות הטובה ביניהם חזרו לתקנם. אביו של הנאשם התחייב כי הנאשם לא יחזור בעתיד על מעשי אלימות או תקיפה ואילו המתלונן הצהיר כי הוא מוותר על כל טענה או תביעה או דרישה מהנאשם".

בית המשפט אמנם ציין כי לא התחשב בסולחה לעניין העונש, אולם כאשר הגורם הבכיר ביותר במשטרה מהמגזר הערבי משתף פעולה עם מערכת הסולחות הדבר עשוי לעורר שאלה.

משטרת רע"מ

אירוע נוסף שהתפרסם לאחרונה וממחיש את מערכת האכיפה המקבילה של מוסדות הסולחה הוא אירוע רצח שהתרחש בכפר קאסם.

ב"כאן" פורסם כי אנשי "אלחריסה", משמרות הפלג הדרומי של התנועה האסלמית בכפר קאסם, מצאו את הרוצחים והביאו להסכם לפיו יוגלו לטורקיה לחמש שנים.

אנשי אלחריסה התפרסמו לפני כשנה כאשר היכו באלימות קשה שוטרים בעיר.

גם כאן מדובר בכח שיטור עצמאי שפועל תחת תנועתו של מנסור עבאס, ומקיים מערכת אכיפה וענישה משלו.

בפרקליטות כאמור, לא מוצאים לנכון להתערב בנושא בכלים פליליים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד