בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קריאת רבנים נגד "ממשלת מיעוט" שאין לה רוב יהודי

"הקב"ה נותן בידינו את הכוח להרים קרן ישראל. חס ושלום להכניס עצמנו תחת עול הגויים", כתבו שורת רבנים על מכתב נגד הקמת ממשלה בסיוע המפלגות הערביות. סקר קובע: הרוב נגד ממשלת מיעוט

  • יח"צ
  • י"ט אדר תש"פ - 08:56 15/03/2020
גודל: א א א

ממשלת מעבר מחלישה את יכולת ההתמודדות מול משבר הקורונה. לאור הרוב הגורף נגד ממשלה עם הרשימה המשותפת, נותרה רק ברירה אחת. בני גנץ לא בזבז זמן אחרי הבחירות, שהעניקו ניצחון גורף לימין על השמאל - 58 מול 47 מנדטים. וזאת גם אחרי שליברמן השלים מהפך ועבר לגוש השמאל. גנץ פנה מייד במהלך מהיר והרפתקני נגד תוצאות הבחירות, תוך ניסיון לבצע מעין פוטש פרלמנטרי בעזרת הרשימה הערבית המשותפת. 

שורת רבנים יצאו בימים האחרונים בגילוי דעת כנגד הקמת ממשלת מיעוט שאין לה רוב יהודי.

בגילוי הדעת המשותף, קובעים הרבנים כי "המחשבה על ממשלת מיעוט, הנשענת על נכרים, היא מעשה של חילול השם וסכנת נפשות, האסור בתכלית לפי תורתנו הקדושה".

עוד נכתב באיגרת עליה חתמו הרבנים, כי "הקב"ה נותן בידינו את הכוח להרים קרן ישראל. חס ושלום להכניס עצמנו תחת עול הגויים. ויהי רצון שבימי הפורים האלה נזכה ל"אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם". "דברו דבר ולא יקום כי עמנו א-ל".

בין החותמים - הרב דב ליאור, הרב מאיר מזוז, הרב יצחק גינזבורג והרב דוד חי הכהן ורבנים נוספים.

הקריאה נכתבה עוד לפני פורים, בעקבות המגעים על כינון ממשלה בתמיכת "הרשימה המשותפת". 

מארגני הקריאה מסבירים כי  הרבנים נותנים גיבוי לתחושה הבריאה של ציבור רחב מאוד שלא ייתכן להקים ממשלה שאין לה רוב יהודי, קל וחומר כשמדובר בקולות של שונאי ישראל. הערבות ההדדית, "כל ישראל ערבים זה בזה", היא ערך יסודי לקיום העם, והמחשבה על ממשלה כזו חותרת תחת היסוד הזה.

   | סקר: הרוב נגד ממשלת מיעוט

 סקר "ישראל היום" של "מאגר מוחות" בעריכת יצחק כ"ץ מראה חד־משמעית כי הקמת ממשלה בסיוע הרשימה הערבית המשותפת הינה בניגוד גמור לעמדת רוב הציבור בישראל.

על השאלה 'מי לדעתך מתאים יותר לכהן כראש ממשלה בנימין נתניהו או בני גנץ?' ענו 47% כי בנימין נתניהו מתאים ביותר לכהן כראש ממשלת ישראל. 36% אמרו כי בני גנץ הוא המתאים ביותר ואילו 17% ענו כי אינם יודעים.

התשובות לשאלה 'איזו ממשלה היית מעדיף/ה שתקום?' היו: ממשלת אחדות רחבה: הליכוד, כחול לבן ומפלגות נוספות מימין ומשמאל: 31%, ממשלת ימין צרה של גוש הימין בלבד: 26%, ממשלת אחדות צרה: הליכוד וכחול לבן: 17%, ממשלת מיעוט בראשות כחול לבן  ובתמיכה הרשימה המשותפת מבחוץ: 17%, לא יודע/ת: 9%

'איך להערכתך ייפתר בסופו של דבר "הפלונטר הפוליטי" הקיים כיום?' נלך לבחירות רביעיות: 40%, תוקם ממשלת ימין: 19%, תוקם ממשלת אחדות: 13%, תוקם ממשלת מיעוט: 9%, לא יודע/ת:  19%.

לפי הדיווחים שונים באמצעי התקשורת, שני חברי כנסת מכחול לבן עשויים להתנגד למהלך אפשרי של מפלגתם להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. אם תוקם ממשלה כזו, מה לדעתכם צריכים לעשות שני חברי הכנסת המתנגדים? להישאר ולהצביע נגד עמדת מפלגתם: 40%, להישאר ולהצביע עם עמדת מפלגתם: 23%, להתפטר מהכנסת: 23%, לא יודע/ת: 15%.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד