בע"ה כ"ח כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רפורמת הכשרות: ארגון כושרות פתח קו חם לדיווחים

גדולי הרבנים בציבור החרדי אוסרים על מתן כשרות במסגרת הרפורמה החדשה. ארגון כושרות קורא לציבור לדווח על תעודות כשרות שאינן שייכות לרבנות המקומית

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט טבת תשפ"ב - 12:24 02/01/2022
גודל: א א א
הרב חיים קנייבסקי. ארכיון (נחמיה אברמס חדשות 24)
הרב חיים קנייבסקי. ארכיון (נחמיה אברמס חדשות 24)

הבוקר (א') נכנס לתוקף החלק הראשון של רפורמת הכשרות שעוררה סערה, והבוקר מתפרסם כי הרב חיים קנייבסקי שליט"א יחד עם הרב שלום כהן שליט"א יוצאים נגד שיתוף פעולה עם רפורמת הכשרות ומכריזים כי "הפורשים מקהל ה' ועוברי רצונו ה"י תיאסר כשרותם".

על רקע כוונת המשלה לקדם את רפורמת הכשרות של שר הדתות מתן כהנא מסיעת ימינה, במסגרתה רבנים יוכלו לתת תעודות כשרות גם מחוץ למקומות שבהם הם משמשים כרבנים, יקי אדמקר מ'וואלה' מפרסם הבוקר (א') "קריאת קודש" עליה חתומים מנהיג הזרם הליטאי הרב חיים קנייבסקי שליט"א ונשיא מועצת חכמי התורה וראש ישיבת פורת יוסף הרב שלום כהן שליט"א.

במכתב, הרבנים מוחים כנגד הרפורמות שהממשלה מתכוונת לבצע בתחומי הכשרות והגיור, וקוראים שלא לשתף פעולה עם הממשלה "הן בעניין הגיורים רח"ל והן בענייני הכשרות, ואל יהין רב מלתת כשרות שלא במקום מושבו כמרא דאתרא וחלילה לו מלהשיג גבול רעהו". הרבנים מזהירים את הרבנים שיתנו כשרות במסגרת הרפורמה, ומודיעים כי יאסרו את הכשרות של מי שישתף פעולה עם הרפורמה "והפורשים מקהל ה' ועוברי רצונו ה"י תיאסר כשרותם בכל דוכתא שכן עדות היא בכך שרצונם להשגת גבול והרס הכשרות".

לפי הפרסום על המכתב חתם גם הרב שלום בעדני שליט"א, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, וצפויים בהמשך להצטרף עוד רבנים ואדמו"רים נוספים.

ארגון "כושרות" פותח קו חם

בתוך כך ארגון "כושרות" יוצא הבוקר (א') בקמפיין הסברה ברשתות החברתיות שעוסק בבעייתיות הקיימת ברפורמה, אשר מאפשרת פתיחה של אזורי הפיקוח בכשרות, ומעתה כל עסק יכול לבחור מי הרב שייתן לו את תעודת הכשרות.

לדברי ארגון "כושרות" מבדיקה מעמיקה שערך הארגון, נמצא שבתי עסק שעזבו את מערך הכשרות של הרבנות ועברו לכשרויות פרטיות עשו זאת לא בגלל שהוצעו להם מחירי פיקוח טובים יותר או בגלל שהם חוו בעיות בשירות, אלא מכיוון שלא עמדו בנהלי הכשרות שהציבה הרבנות. כעת, תחת הרפורמה החדשה בעלי עסקים שלא עומדים בנהלי הכשרות שמציב להם הרב המקומי, יוכלו לעבור לכשרות של רב אחר מעיר אחרת בכל רחבי הארץ.

תומר בן צבי, מנכ"ל "כושרות" מסביר: "התחרות בכשרות שהשר כהנא כל כך ביקש לקדם לא באמת תוסיף הידור בכשרות אלא תאפשר לבעלי העסקים להונות לקוחות כמה שרק ירצו, ואם יעלו עליהם - יעברו הלאה לרב אחר, בלי שאף אחד יידע למה. החוק לא מחייב רב עיר לשאול מדוע העסק נטש את הכשרות הקודמת ועבר אליו". עוד טוען בן צבי כי "גם השר יודע שישנן רבנויות שלא פועלות לפי נהלי הכשרות ויש לעשות בהן טיפול שורש, אבל במקום לטפל בכשלים הידועים לו הוא בחר לתת לרבנויות האלו לפעול משיקולים כלכליים בכל רחבי הארץ - מבלי שיש לו כל יכולת רגולטורית לטפל בהונאה בכשרות הלכה למעשה".

כחלק מהקמפיין, ארגון "כושרות" השיקו בסוף השבוע האחרון קו חם שתפקידו לקבל דיווחים על עסקים בכל רחבי הארץ שמקבלים כשרות מרבנים שאינם מקומיים. "אנחנו נמלא את תפקיד המבקר והרגולטור אם את משרד הדתות זה לא מעניין. מהיום, האחריות עברה לצרכנים, ואנחנו נסייע להם לשמור על אכילת כשרות, כי אין אף אחד אחר שיעשה זאת" מבהירים בארגון.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 45 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד