בע"ה ט"ו אדר ב תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
סתימת פיות:

שדרן הקריא מכתב נגד נטיות הפוכות וננזף

אורי רווח הקריא בתכניתו הפופולארית בכאן מורשת מכתב של הרבי על נטיות הפוכות וננזף. מקורביו לקול היהודי: "הוא לא חוזר בו מהשמעת דעת התורה"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ז אב תשע"ח - 09:23 08/08/2018
גודל: א א א
אורי רווח (באדיבות המצלם)
אורי רווח (באדיבות המצלם)

סתימת פיות בתאגיד השידור הציבורי.

השדרן הותיק אורי רווח, חסיד חב"ד המשדר במשך כ-16 שנה תכנית מלווה מלכה פופולארית לציבור הדתי, ננזף בידי מנהלת התכניות ברדיו מורשת, לאחר שהקריא מכתב של הרבי מליובאוויטש בנוגע לבעלי נטיות הפוכות.

רווח דיבר בתכניתו במוצאי השבת האחרונה על נושא ההתגייסות התקשורתית למען בעלי הנטיות ההפוכות, ושוחח על כך עם הרב הרב יוסף צבי צירקוס, ר"מ בישיבת תורת אמת, המתארח בקביעות בתכנית.

במכתב שהקריא רווח, נותן הרבי מענה מפורט לצעיר השואל אודות מצבו בשל נטיות הפוכות. הרבי כותב תחילה כי יתפלל בעד הגשמת משאלות ליבו של הצעיר לטובה, ובהמשך מפרט מבחינה אמונית ומדעית מדוע התפיסה הגורסת כי לא ניתן לשנות את הנטיה, מוטעית.

אלא שרווח לא ידע שהמפיק מאחורי הזכוכית הוא בעל נטיות הפוכות מוצהר בעצמו, והתברר לו כי רבים מהמנהלים בתאגיד ובכלי התקשורת בכלל הם בעלי נטיות הפוכות, בפרט בנושאי תרבות.

הדברים ככל הנראה לא נעמו לאוזנם של הבכירים, ואתמול (ג') זומן רווח לשיחת נזיפה אצל לימור מגן גריזים, מנהלת התכניות של כאן מורשת.

"היא אמרה לו שהוא לא יכול להביא את הנושא בצורה כזו, אלא צריך לסקר אותו מכל הזויות", סיפרו מקורביו של רווח לקול היהודי.

"אורי ענה לה שהתכנית הזו היא תכנית דתית, ותכנית דתית מביאה את עמדת התורה ולא צריכה להביא דברים הפוכים מהתורה כדי להצדיק את דבר התורה שבתכנית. היא אמרה לו שמהיום זה לא יהיה ככה, אבל אורי אמר שהוא לא עושה חשבונות בנושא של דעת תורה, ואמר שהדעה שלו היא שצריך להשמיע את דעת התורה והוא לא חוזר בו, יהיה מה שיהיה", סיפרו המקורבים.

דיבר על התבוללות וננזף בידי המנהל

בסביבתו של רווח מדגישים כי מדובר בתכנית פופולארית ביותר בציבור הדתי, החרדי והמסורתי, שידועה ברוח חב"ד של קירוב ואהבת ישראל.

"העניין של חב"ד זה להאיר ולא להילחם ואורי לא בא להילחם איתם, אבל כשצריך לשים את האמת על השולחן הוא שם אותה", אמרו מקורביו לקול היהודי.

לקול היהודי נודע כי לפני כחודש התרחשה תקרית נוספת לאחר שרווח "העז" לדבר בשידור על בעיות ניצול והתבוללות של צעירות יהודיות בידי ערבים.

"בא מנהל וצעק עליו איך אתה מדבר על הנושא של יהודיות עם ערבים, אמר לו שהוא גזען, אבל אורי לא מתבלבל והשיב שהבעיה הזו נכנסה לתוך המגזר החרדי והוא כתכנית שפונה לקהל הזה חייב לעסוק בה", סיפר מקורבו של רווח לקול היהודי.

מתאגיד השידור הציבורי נמסר בתגובה: "שידורי הרדיו של כאן מספקים מענה וביטוי לגוונים השונים המרכיבים את החברה הישראלית. בכל אחת משמונה רשתות הרדיו בתאגיד השידור הציבורי מוצגים קולות, השקפות ופנים שונים, אשר אינם מתיישבים בהכרח עם אלה של חלקים אחרים בציבור. אין דעה שאינה לגיטימית ואף עמדה לא תושתק, כל עוד היא מושמעת בהקשר הנכון, אינה מסיתה והבאתה עומדת בכללי הקוד האתי של התאגיד.

"כאן מורשת", התחנה החרדית דתית ציבורית, עוסקת בשידוריה במגוון נושאים העומדים במרכז סדר היום הציבורי. בהם נושאים שהתקשורת החרדית האחרת נמנעת מהם במופגן. הטיפול יכול להיות בהקשר העיתונאי או לחילופין בהקשר ההלכתי, בתוכניות המשלבות שיח של רבנים עם המאזינים. כך טופל גם נושא מחאת השוויון של קהילת הלהט"ב. 

בשורת התוכניות שסיקרו את הנושא הושמעו עמדות מנוגדות והובאו זוויות שונות של המחאה. כך בתוכניות כמו תכנית הבוקר "מנדי וביתאן", בתכניתו של נדב הלפרין "אש זרה" ובתוכניות שו"ת שונות, העניין עלה וטופל. בתוכנית "מלווה מלכה", הושמעה עמדת הרבי מילובביץ' בעניין, באמצעות מגיש התוכנית שהקריא מכתביו של הרב. "מלווה מלכה" היא תוכנית ותיקה אשר משודרת כבר עשרות שנים, ומהותה הוא לספק למאזינים מעבר מהנה ונעים – לא פוגעני ומכיל - מן השבת אל החול. כאן מורשת עושה שימוש בכלים העומדים ברשותה בכדי לוודא כי התוכנית תקפיד על אופייה הערכי ועל כללי השידור הציבורי".

נוסח מכתבו של הרבי מליובאוויטש שהקריא רווח בתכנית:

ב״ה

כ"ה שבט תשמ"ו

ברוקלין, ניו יורק

שלום וברכה,

זאת לאשר קבלת מכתבך בינואר 26, ובו אתה כותב על בעיה רצינית.

כמו שביקשת, אזכור אותך בתפילתי להגשמת משאלות לבך לטובה.

אמנם כל הברכות נובעות מאת ה', אבל האדם צריך לעשות מה שדרוש בסדר הטבעי. בעניין הבעיה האמורה, אתה בוודאות יודע על רופאים ופסיכיאטרים שמטפלים בזה, ושהצליחו במקרים רבים. ידועים לי על מספר מקרים של אנשים שהייתה להם הבעיה הזאת, אבל בסופו של דבר התגברו עליה, התחתנו והקימו משפחות.

בהיותנו בנושא זה, אבקש לפתור תפיסה מוטעית שהובילה אנשים מסוימים למבוכה ולמסקנות לא נכונות. התפיסה המוטעית נובעת מהטענה שמכיוון שאנשים מסוימים נולדים עם הבעיה הזאת, היא בהכרח דבר "טבעי". משום כך, אין להגדירו כדבר לא מוסרי או חטא, ולכן אין צורך בכלל לנקוט בצעדים לשנות אותו, או, בכל מקרה, הוא אינו בעיה רצינית כלל.

ניתן לראות שגישה זו היא בלי יסוד כלל, מכך שהתורה (שנקראת תורת חיים ותורת אמת כי היא המדריך האמתי שלנו בחיי היום-יום שלנו) מצהירה שלְסַפק את רצונות הללו, או אפילו להרהר בהם, זו עבירה על מצוות ה'. לפיכך גם ברור כי הבעיה היא ניתנת לשליטה, שאילו היא הייתה מעבר לשליטת האדם, ה' לא היה מגדירה כחטא.

העובדה שיכול להיות שהבעיה מולדת לא משנה את המצב. כל יום ילדים נולדים עם טבע מסוים, או נטיות מולדות או דחפים, מקצתם טובים ומקצתם לא טובים. בגלל זה בני אדם צריכים לעבור הכשרה וחינוך, כדי לפתח ולחזק את התכונות החיוביות ולסלק את התכונות השליליות. הבורא העניק לאדם את היכולת לשפר, אפילו לשנות, את תכונותיהם ה"טבעיות" (המולדות). קח לדוגמה את הקלפטומניה. מוכּר לרוב שהקלפטומניה היא דחף מאוד קומפולסיבי. אבל איש לא יטען שמכיוון שהתכונה הזאת מן הסתם מולדת ומאוד קשה לשנותה, צריך לומר לאדם הקלפטומני שמותר לו לגנוב, או שאין לו מה לעשות לתקן את תכונה זו, וכן הלאה. כן במקרה של האדם שנולד עם התאווה להרוס חפצים, או עם טבע וַכְּחני או אגרסיבי, או עם הנטייה לרמות או לשקר, או עם כל תכונה אחרת שנחשבת כמגונה. גישה זו לא תעזור, לא לאדם עצמו ולא לחברה. להפך, כל הניתן לעשות צריך להיעשות, ובפועל נעשה, כדי לעזור לאנשים אלה להתגבר על נטיותיהם הטבעיות, באשר הם.

אין צורך לומר שייתכן שהאדם המיוסר על ידי בעיה זאת או בעיה נירולוגית אחרת, ישאל, "מדוע ברא ה' דחף קומפולסיבי זה, שנוגד באופן ישיר למערכתו המוסרית? מדוע הוא מייסר אותי, שרצוני לקיים באופן מלא את מצוותיו?".

אין בריאה יכולה לעמוד על שאלות אלה, שרק ה' יכול לעמוד עליהן. הערה אחת שניתן לומר על השאלה "מדוע אני?", היא שאם אדם עובר מצב קשה או מטריד במיוחד, מובטח שה' נתן לו כוחות יוצאים מן הכלל להתגבר על הקושי היוצא מן הכלל. סביר להניח כי האדם המדובר אינו מודע לכוחו הפנימי האמתי, ולכן סביר להניח כי הניסיון הוצב לתכלית היחידה של להוציא מהאדם את כוחו הטמון, שאותו, אחרי התגברותו על הבעיה, אפשר להוסיף מכאן והלאה לארסנל של יכולותיו הגלויות, כדי להשתמש בשניהם להשגות גדולות יותר באופן אין-סופי, לטובת עצמו ולטובת הזולת.

הרמב"ם, "מורה הנבוכים" לדורו ולכל הדורות לאחריו, שגם זכה בכינוי הרופא בטוב ביותר בתקופתו, מצהיר בקטע ידוע בספרו המפורסם משנה תורה (הלכות תשובה פרק ה' הלכות א'-ג', עיין שם), "רשות כל אדם נתונה לו:  אם רצה להטות עצמו לדרך טובה ולהיות צדיק, הרשות בידו; ואם רצה להטות עצמו לדרך רעה ולהיות רשע, הרשות בידו… אל יעבור במחשבתך דבר זה שאומרים טיפשי האומות ורוב גולמי בני ישראל, שהקדוש ברוך הוא גוזר על האדם מתחילת ברייתו להיות צדיק או רשע… ואין לו מי שיכפהו ולא גוזר עליו, ולא מי שמושכו לאחד משני הדרכים, אלא הוא מעצמו ומדעתו נוטה לאיזה דרך שירצה".

הערה אחרונה מנקודת מבט מדעית:

לומר שהשכל האנושי והמערכות הנירולוגיות הן מורכבות בצורה בלתי מושגת, זה לומר דבר שמובן מאליו. רק הבורא יודע את עבודת ידו. אבל הבורא העניק לשכל האדם תכונות נפלאות שמאפשרות לו לבחון את תעלומות הטבע, לחקור, לנסות, ולאגור בצורה הולכת וגוברת עוד ועוד מידע על עצמו ועל יכולותיו הפיזיים והנפשיים. התקדמות ניכרת כבר הושגה על ידי מדענים בחקירתם את תאי המוח והורמונים. היום ברור שניתן לגרות באופן מלאכותי טווח רחב של רגשות אנושיים ותחושות, על ידי טכניקות אלקטרוניות וביו-רפואיות. היום מוסכם באופן כללי, שרוב אם לא כל ההפרעות הנירולוגיות, כולל התנהגות מינית סוטות, מן הסתם נובעים מליקויים  כימיים (הורמונים) או אי-סדירויות בתקופת הנעורים. הפרעות נירולוגיות מסוימות כבר מטופלים בהצלחה בתחומים מסוימים הקשורים למערכת העצבים, ויש לקוות שהטווח יתרחב ובסופו של דבר יכלול את כל הספקטרום של ההפרעות הנירולוגיות, גם של הפרט וגם של העמים.

בינתיים, ניתן רק לבטוח בה', ולחזק את דבקותנו לתורה ומצוות, שעליהם נאמר "כי הם חיינו ואורך ימינו".

בברכה

(תרגום חופשי)

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון