בע"ה ז' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שכונת קבע למגורשי שאנור וחומש בעבודה עברית

בשבי שומרון נמצאות כעת בעיצומן עבודות הפיתוח של השכונה החדשה המיועדת למגורשי חומש ושאנור. כל עבודות הפיתוח של שכונת "פני חומש", נעשו בעבודה עברית. "זה התנאי שהצבנו", מספרת מנורה חזני בראיון לקול היהודי.

  • יהודה פרל
  • ד' תמוז תשע"ב - 14:49 24/06/2012
גודל: א א א
[caption id="attachment_35324" align="alignleft" width="100%" caption="מפתחים שטח ל21 מגרשים בעבודה עברית. שבי שומרון (מועצה אזורית שומרון)"]

בשבי שומרון נמצאות כעת בעיצומן עבודות הפיתוח של השכונה החדשה המיועדת למגורשי חומש ושאנור. כל עבודות הפיתוח של שכונת "פני חומש", נעשו בעבודה עברית. "זה התנאי שהצבנו", מספרת מנורה חזני בראיון לקול היהודי.

מזה מספר שנים, מאז גורשו מביתם ביישובים חומש ושאנור, מתגוררות 12 משפחות בשכונת קראוונים בשבי שומרון. כיום, שבע שנים לאחר מכן, נמצאות עבודות הפיתוח של שכונת בתי הקבע למגורשים בעיצומן.

לפני כשנתיים, בראשית תקופת ה"הקפאה", יצקו כמה ממשפחות המגורשים את רצפות הבתים בהליך זריז, בדומה ליישובים רבים ביו"ש שנקטו בשיטה דומה שתאפשר להם לבנות בזמן ההקפאה.

אולם למרות רצונם העז של המגורשים לשוב ולהתגורר סוף סוף בבית אמיתי, הציבו המשפחות תנאי בפני היישוב.

"הצבנו להם תנאי מראש", מספרת בשיחה עם הקול היהודי מנורה חזני, דוברת הישוב, שגורשה יחד עם משפחתה מחומש ועמדה לפני יציקת הרצפה. "התנינו שהפיתוח יעשה בעבודה עברית. אם לא יעסיקו בפיתוח יהודים בלבד, אנחנו לא נבנה כאן את ביתנו", אמרו משפחת חזני ונוספים.

לאחר עיכובים רבים גם התנאי שהציבו המשפחות מולא. "עבודות הפיתוח שהחלו בשבועות האחרונים נעשות בידי חברת הר כביר המקפידה על עבודה עברית", מספרת חזני.

בשכונה החדשה שתקרא "פני חומש", ותמוקם מול הריסות ישובם החרב, מתכננים שנים עשר משפחות לבנות את ביתם. בשטח, הממוקם מאחורי שכונת הקרוואנים בהם שוכנים כעת מגורשי חומש ושאנור, מכשירים 21 מגרשים לבנייה.

לפחות שלוש-ארבע משפחות מתעקשות לבנות גם את הבית בעבודה עברית בלבד, גם אם ידרשו סכומים כסף גדולים. "אם נמצא משהו טוב יצטרפו אלינו עוד משפחות", בטוחה חזני.

מסבירה חזני מדוע מתעכב הפרוייקט זמן כה רב.

פרוייקט הבנייה מתעכב זמן רב ולטענתה של חזני אין כל כך מי שידחוף אותו. חזני מציינת את חיה שכנר, מנהלת מחלקת הרווחה במועצה אזורית שומרון, כמי שעזרה ודחפה, אך מרגע שעזבה את התפקיד אין שום ליווי לעבודות והכל מתעכב. חזני מציינת לשבח את ראש המועצה, גרשון מסיקה שעוזר מאוד לקידום הפרוייקט.

"אחרי שש שנים בקראוונים, אנשים שחיים בחוסר השלמה לאחר הטראומה שעברו, זה קשה לבנות בתי קבע", אומרת חזני לסיום ומקווה כי לאחר שהחל הפיתוח, לא יהיו עיכובים נוספים במעבר לביתם החדש.

עוד בנושא:

"הרב התגלה בחלום והפנה אותנו לקבלן הבונה בעבודה עברית"

"לבנות כלי מתוקן" – הרב טל בונה את ביתו על טהרת העבודה העברית

היסטוריה בעתניאל – בית ראשון ב"עבודה עברית"

אלון מורה: "נמשיך להעדיף עבודה עברית"

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד