בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

​"אם לשמור על זהות הילדים שלי זו גזענות אז אני גזען"

לאחר התפרצות המהומות, בקרית מלאכי זועמים על הפיכת שכונת קיבוץ גלויות ל"דרום ת"א הקטנה". "נפרסם שמות של מי שמשכיר דירות למסתננים"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ג סיון תשע"ח - 21:05 06/06/2018
גודל: א א א

המהומה בקרית מלאכי. צילום: להב שיטרית

שכונת קיבוץ גלויות בקרית מלאכי, יום ראשון בערב. עשרות מסתננים אריתראים בקטטה המונית. אלות, סכינים ואבנים, ובסופו של דבר פצוע במצב בינוני שמפונה לבית החולים ברזילי ושוטרים שמנסים להרגיע את התושבים הזועמים.

דווקא בשכונה הקרויה על שם קיבוץ גלויות ישראל, הולכת ומתגברת נכוחות המסתננים שהגיעו מאפריקה.

מבחינת התושבים האירוע בתחילת השבוע הוא הקש ששבר את גב הגמל.  להב שיטרית, פעיל חברתי בקרית מלאכי, המתמודד לבחירות למועצת העיר ומתגורר בשכונה, מספר לקול היהודי על כך שהתושבים מתחילים להבין שעליהם לפעול ולהיאבק.

"אני מתריע פה הרבה זמן בקרית מלאכי שהשכונה שלנו הפכה למעין דרום תל אביב הקטנה. יש עשרות דירות שמושכרות להם. חלקן מפוצלות וגרים בהם כמות גדולה של מסתננים, יש להם גנים, בית ספר וכנסייה גדולה באזור התעשייה", הוא מספר בשיחה עם הקול היהודי.

ביום ראשון היה עד למתרחש ברחובות. "האירוע התחיל במגרש כדורגל וזה היה ממש פחד. אתה רואה איזה 40 מסתננים עם אגרופנים ואבנים וסכינים. למה הילדים שלנו צריכים לראות כאלה דברים? אם היית רואה את זה היית בורח".

"חשוב לי להדגיש שאין פה שום עניין של גזענות. אנחנו נלחמים במציאות יומיומית על הבית, על הזהות, על החינוך של הילדים, על התבוללות, על ערכי היהדות ועל שמירת איכות החיים, ועוד לא דיברתי על המלחמה על ביטחוננו".

"מי שלא חווה את המציאות הזו לא מבין"

לדוגמה הוא מביא אירוע בו לדבריו פרץ מסתנן אריתראי לפני מספר שבועות לדירה של אשה מבוגרת הגרה בגפה, תקף אותה ונמלט לאחר שזו פתחה בזעקות. "היא פונתה לבית חולים. פרסמתי בפייסבוק אבל זה לא עניין אף אחד", הוא אומר.

"מי שלא חווה את המציאות הזו לא מבין. כשאשה מתקשרת שהיא פוחדת ולא יכולה לצאת בלילה מהבית זה בשום פנים ואופן לא קשור לגזענות. זה ביטחון שנעלם. אני לא יכול לשלוח את הילדים שלי לגן שעשועים כשיש שם 30 ילדים של מסתננים. אני רוצה לשמור על הזהות שלהם, על היהדות שלהם.

אנחנו רואים את האי שוויון שיצר בית המשפט. אנחנו המיעוט בעולם ואנחנו גם נהיים מיעוט פה. עד שהגענו לפה וההורים שלנו עלו לארץ והגיעו לפה, ואנחנו כבר לא מרגישים בבית. אז אם קרואים לזה גזענות אז אני גזען, אבל זה לא המילה הנכונה".

לדבריו, גם למשטרה לקח זמן עד שהתערבה בנעשה ועצרה רק שני חשודים. "אם היה קטטה חס ושלום של יהודים כולם עצורים", הוא אומר.

הקטטה עצמה הביאה לדבריו להתעוררות תושבים, ששוקלים כעת לצאת למאבק ואף לפרסם את שמות האנשים שמשכירים דירות למסתננים.

"התגובות הם חריפות מאוד. אנשים פתאום גילו מה קורה ויש התעוררות שצריך לעשות דברים כדי למגר את התופעה הזאת. חשבנו בצורה חוקית לפרסם את אותם אנשים שמשכירים להם דירות, אנשים שמפצלים את הדירות ומכניסים שם עשרה או 15 מסתננים.

זה הרי רק עניין של זמן עד הפעם הבאה. כל לילה אתה רואה אותם מסתובבים שיכורים. זה מביא ללחץ בשכונה. אין להם מעמד חוקי אז למה לא מטפלים בהם, מחכים שיקרה אסון?".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד