בע"ה י"ח אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"במקום לשנות את תרבות המתירנות – תולים מישהו בכיכר העיר"

האזינו לקטע מתוך ההסכת 'מדברים בהר' בו משוחחים מנחם בן שחר ויצחק נתיב על סוגייה הבוערת בימים אלו: "במקום לשנות את הדרך לצניעות, תופסים מישהו שהלך על מתירנות וטיפה מעד – וקוטלים אותו"

  • י"א אלול תש"פ - 12:17 31/08/2020
גודל: א א א

לאחרונה שוב עלו לכותרות סיפורים בלתי צנועים שהתרחשו, האחרון באילת. הביקורת הופנתה בעיקר כלפי אותם בני נוער וכלפי החינוך שאותו קיבלו.

בתכנית 'מדברים בהר', שוחחו מנחם בן שחר ויצחק נתיב בדיוק על הנושא הזה, כשהם מבקשים להעביר את הפוקוס מבני הנוער שחטאו, לתרבות הסובבתם אותם.

"בכל מקום קופצות לך פרסומות, וגם ההצגות והתרבות, שמעודדים מחפיצנות ותאוות. המסר, לא בין השורות אלא על השורות, הוא לך על התאוות שלך".

"כולנו מרגישים מאיסה מהתרבות הזו, זה סדום כאן. במקום להגיד בואו נשנה את הדרך, כמו שעם ישראל היה במשך שנים עם צניעות ושמירת הבית היהודי, תופסים מישהו שהלך על המתירנות, כמו שהתרבות והציבור עודדו אותו, רק הלך צעד אחד יותר מידי, אבל הוא נחשב חמור כי היא אמרה כן או לא כן. במקום להגיד שהוא מעד ולתת לו ביקורת על כך, מפילים עליו את כל המצפון שלנו.

ניתן להאזין לכל הפרקים של 'מדברים בהר' באתר האינטרנטבאפליקציות הפודקאסטים הפופולריות וכן באמצעות קו הטלפון במספר 079-917-9981

לא אומרים שהוא מעד קצת, אלא שמכף רגל ועד ראש הוא רע. בשביל להשקיט את הקול הזועק, את הקול היהודי שזועק בפנים, תופסים קורבן ותולים אותו בכיכר העיר. צולבים אותו לגמרי.

זה התעוררות תשובה. במקום להתעורר לגמרי, מכבים אותה כשמאשימים את האדם הספציפי. כן אומרים רק עם טבעת, עם ההורים, בצורה רצינית. כל משהו אחר זו הבעיה. זו צביעות.

יצחק נתיב אמר, כי "מכניסים את כל הציבור, את הנוער, לסיטואציות בלתי אפשריות, בעבודה וכדומה ואז באים בטענות. חבר אמר לי שהתקנות בפייסבוק לדוגמא, זה אחד לאחד כמו דיני ייחוד בהלכה. אנשים מבינים שצריכים לשים גדר. שהסיטואציה שאתה מכניס את עצמך אליה היא הבעיה.

כל בנאדם מבין שאי אפשר לסמוך על עצמו ועל אף אחד. אל תביא את עצמך לידי ניסיון. כמו חז"ל אמרו אין אפוטרופוס לעריות. אל תביאני לא לידי ניסיון ולא לידי ביזיון".

תולים מישהו בכיכר העיר וזה מנקה אותנו. אנחנו בסדר גמור. במקום להודות על האמת שכל אחד צריך לעשות תשובה במקום שלו.

להאזנה לפרק המלא מההסכת 'מדברים בהר' מהשבוע האחרון >>

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד