בע"ה י"ז אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הגיורים הפיקטיביים יחצו את העם לשניים"

על חוק הגיור, תרבות השקר, והסירוב ללחוץ את היד של שר הדתות, הרב עמיטל בראלי בראיון ל"מדברים בהר" על המאבק על זהותה היהודית של המדינה

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ז אדר תשפ"ב - 12:49 28/02/2022
גודל: א א א
הרב עמיטל בראלי
הרב עמיטל בראלי

בעקבות הסערה שנוצרה לאחר סירובו של הרב עמיטל בראלי ראש ארגון "חותם" ללחוץ את ידו של השר מתן כהנא, שוחח הרב בראלי עם אלחנן גרונר ומנחם בן שחר במסגרת התכנית "מדברים בהר".

האזינו:

"מה שעובר עלי פחות משמעותי", אומר הרב בראלי בפתח השיחה, "השאלה היא מה עובר עלינו על החברה הישראלית".

"כשנכנסתי לוועידת מקור ראשון", מספר הרב בראלי, "מתן כהנא ניגש ללחוץ לי את היד וסירבתי. הסיבה שסרבתי היא מאד פשוטה, מסביר הרב, "מתן כהנא לצערי הפך להיות כלי שרת או אם תירצו היד הארוכה של השמאל. הוא מגשים את כל החלומות של השמאל הפרוגרסיבי, פוגע ביהדות של המדינה, והוא פשוט עובר בצורה שיטתית כמעט על כל הנושאים, גיור, נישואין אזרחיים, כשרות, ומרסק את כל מה שקשור לזהות היהודית שלנו".

"וכשאנחנו נפגשים בדבר כזה שפוגע ביהדות שלנו", אומר הרב בראלי, "אז עם כל הכבוד לנימוסים והליכות, אני לא מרגיש שיש לי את הפריבילגיה לשדר עסקים כרגיל. העסקים הם לא כרגיל. הוא מייצג פה דברים מאד חמורים שנעשים בנוכלות וברמייה, ולכן אני לא מרגיש חלק מהמשחק הזה של השר מתן כהנא".

"בפאנל עצמו את הדברים האלה אמרתי גם על הבמה", מספר הרב בראלי, "כשעסקו בנושא הגיור, חלק מהדברים שלי היו מכוונים אליו, אמרתי לו תשמע, אתה מגיע משנים ארוכות של שירות בצבא בתור טייס, והגנת על מדינת ישראל שזה חשוב מאד, אבל ביד השניה אתה מרסק את מדינת ישראל, אתה מרסק את היהדות שלנו".

"כשרפורמת הגיור עברה בוועדת שרים לענייני חקיקה, גילעד קריב הוציא ברכה ושמח מאד על הרפורמה הזאת, וברגע שאלו החברים שאיתם אתה מסתובב והם כל כך מרוצים ממה שאתה עושה, אני מרגיש צורך להיות בצד השני".

"חלק מהבעייתיות", מסביר הרב בראלי, "היא שמתן כהנא נתפס כחלק מהציונות הדתית. הוא גדל  במוסדות של הציונות הדתית, הוא לבוש עם כיפה כמו כל הציונות הדתית ולכן לאנשים יש הרבה אמון במה שהוא עושה. אבל בפועל אני חושב שזה יותר חמור מגוש קטיף. כי בגוש קטיף אנשים הבינו שהולכים לעקור אנשים מביתם ולמסור את נחלת אבותינו לגרועים שבאויבים שלנו והמשוואה היתה מאד פשוטה".

בהמשך הראיון התייחס הרב בראלי לתמיכה הרבנית שמציג שר הדתות במהלכים שלו.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

"רק לפני שבועיים", אומר הרב בראלי, "היה כנס בבנייני האומה של למעלה מאלף רבנים, מכל המגזרים וכל העדות. וכל הרבנים אמרו שהם לא מקבלים את גיורי כהנא. תמיד יהיה את הרב התורן שניתן יהיה לנופף בדגל ולומר הנה הוא איתנו ולייצר מצג שווא כאילו רבני ישראל תומכים ברפורמה".

"יש עוד אין ספור דוגמאות", ממשיך הרב בראלי ומתאר את הדרך שבה השר כהנא מנסה לגרום לאנשים לחשוב שיש תמיכה רבנית רחבה למהלכים שהוא מוביל. "באותו יום שהצעת החוק עברה בוועדת שרים הוא פירסם שזה נעשה תחת הרבנות הראשית. הרי לא יבש עדיין הדיו מהמכתב שהרבנים הראשיים אומרים לו להפסיק את כל התהליך הזה, ושהגיור הפיקטיבי הזה יחצה את העם לשניים ויפגע בנו בדברים הכי בסיסיים שלנו ומיד אחר כך הוא מוציא הודעה שהחוק הוא בחסות של הרבנות הראשית".

"הוא פירסם שהרב דרוקמן הוא ממנסחי החוק, מביא הרב בראלי דוגמא נוספת, "כשאנחנו יודעים שהרב דרוקמן חתם נגד החוק הזה. הוא כמובן מדבר על זה שהוא בא להעצים את רבני הערים שעכשיו יוכלו לגייר, וזאת פיקציה כי חוץ משני רבני ערים כל רבני הערים מתנגדים.

בסיכום הראיון אמר הרב בראלי כי באחרונה הוא חש התעוררות בציבור הרחב ורק לאחרונה התחילו להאמר אמירות ברורות בקשר לזהותה היהודית של המדינה, "דווקא בציבור הדתי לאומי הדברים הולכים יותר לאט אבל בציבור המסורתי, והחילוני שיש לו רגשות חמים ליהדות פתאום אתה שומע אותם מדברים וזה דברים שלא היו בעבר".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 66 מהשבוע האחרון