בע"ה י"ח אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"המקדש יחנך לעתיד לבוא בחודש חשוון"

סיבוב השערים המסורתי יערך היום. באגודת אל הר המור מסבירים על הקשר בין חודש חשון למקדש

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח תשרי תשע"ח - 18:38 18/10/2017
גודל: א א א
סיבוב השערים
סיבוב השערים

היום (ה') יערך סיבוב השערים סביב שערי הר הבית, והפעם לכבוד ראש חודש חשוון. בשעה 19:00 יצאו המשתתפים בשירה וריקודים מרחבת הכותל המערבי של הר הבית, ויקיפו את שערי הר הבית בתפילה.

"חודש חשוון הוא החודש בו הסתיימה הקמת בית המקדש השלישי", אומרים מארגני האירוע מאגודת "אל הר המור".

"כך נאמר בספר מלכים א ו לז-לח: ""בַּשָּׁנָה הָרְבִיעִית יֻסַּד בֵּית ה' בְּיֶרַח זִיו [אייר]. וּבַשָּׁנָה הָאַחַת עֶשְׂרֵה בְּיֶרַח בּוּל [חשון] הוּא הַחֹדֶשׁ הַשְּׁמִינִי כָּלָה הַבַּיִת לְכָל דְּבָרָיו וּלְכָל מִשְׁפָּטָיו וַיִבְנֵהוּ שֶׁבַע שָׁנִים". המקדש לעתיד לבוא יחנך בחודש חשוון.

אין בלוח השנה שלנו אירוע המציין את אירוע חשוב זה אך חז"ל במדרש עומדים על נקודה חשובה זו:

"משנבנה הבית [הראשון] בירח בול [חשוון] ועשה נעול שנים עשר חדש [עד שנתחנך בתשרי שאחריו] היו הכל ממלמלין על שלמה לומר: בנה של בת שבע הוא – היאך הקדוש ברוך הוא משרה שכינתו לתוך מעשה ידיו? ו הקדוש ברוך הוא  חשב לערב שמחת המקדש בחדש שנולד בו אברהם, בירח האיתנים [תשרי] ...וכן אתה מוצא במלאכת המשכן שבכ"ה בכסלו נגמרה מלאכתו ועשה מקופל עד אחד בניסן... והיו ישראל ממלמלין על משה לומר: למה לא הוקם מיד, שמא דופי ארע בו? והקדוש ברוך הוא חשב לערב שמחת המשכן בחדש שנולד בו יצחק... מעתה הפסיד כסלו שנגמרה בו המלאכה, אמר הקדוש ברוך הוא: עלי לשלם! מה שלם לו הקדוש ברוך הוא? – חנוכת חשמונאי; וכן מרחשון עתיד הקב"ה לשלם לו" (ילקוט מלכים רפ"ד).

מלכתחילה היה המקדש מיועד להיחנך בחודש חשוון, אך כדי לחזק את שלמה המלך נדחתה לחודש תשרי של שנה מאוחר יותר. אך הקדוש ברוך הוא עתיד להחזיר ברכה לחודש חשוון.  – במה ישלם לו? – בחנוכת הבית לעתיד לבוא. בראש חודש חשוון, נבוא להשיב לו את כבודו, ולחוש חלק מהשמחה של חנוכת המקדש לעתיד לבוא".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד