בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הקשר הזה הוא סוג של טרור שקט"

​קרובת משפחה של נערות הנמצאות בקשר עם ערבים מגיבה לתחקיר הקול היהודי. "המשפחה נקרעת. מה כן חוקי במדינת ישראל? שהבנות תתאסלמנה?"

  • אלחנן גרונר
  • י"א אב תשע"ח - 19:27 23/07/2018
גודל: א א א
"טרור שקט" - פוסט שהעלתה חברת המחבל מאום אל פאחם (צילום מסך פייסבוק)
"טרור שקט" - פוסט שהעלתה חברת המחבל מאום אל פאחם (צילום מסך פייסבוק)

בעקבות תחקיר הקול היהודי על קבוצות הפייסבוק בהם חברים אלפי יהודיות וערבים, שוחחנו עם מיכל (שם בדוי), קרובת משפחה של צעירה הנמצאת מספר שנים בקשר עם עבריינים ערבים, וחברה גם היא בקבוצות. מיכל בחרה לתאר את מה שעובר על משפחות הבנות.

"קודם כל הקשר אצל המשפחה לא מקובל, מצד שני הילדה נמשכת לקשר הזה למרות שהוא לא בריא ועברייני ומגיע למצב של התמכרות", היא מתארת. "כמו שמי שמכור לסם ימכור את ההורים שלו והמשפחה שלו בשביל הסם. זה כמו כת".

לדבריה, "הקשר הזה זה סוג של טרור שקט. אנחנו הגענו למצב שהמשפחה מפחדת כי ערבים הגיעו כבר לבית של ההורים לאיים. המשפחה נקרעת, מצד אחד רוצים לנתק קשר עם הילדה בגלל מה שהיא עושה ומצד שני אי אפשר באמת לנתק את הקשר".

מיכל, שמלווה מספר שנים את סיפורה של קרובת משפחתה, החלה לחקור בעצמה את התופעה והכירה בנות נוספות שנמצאות בקשרים דומים. לדבריה, לא מדובר בסוגיה שרלוונטית רק למשפחות מצוקה.

"זה יכול להיות בנות מבתים טובים או אמידים וגם משכונות של עשירים. זה קשור בקשר הבין אישי בתקשורת בין ההורים לבין הילדים. חוץ ממקרים של פגיעה מינית או אלימות, יכול להיות ילדה שגדלה בבית עשיר ונורמטיבי אבל עם יתמות רגשית, והיא בורחת למקום שבו אומרים לה שהיא יפה וטובה ונותנים לה חום שאולי בבית היא לא קיבלה, וערבים יודעים להחמיא ולחזר אחרי הבנות", היא מתארת.

"משטרה והחוק שמים לארגוני הסיוע רגליים"

מה הפתרונות? גם מיכל מצביעה על כך שהמדינה צריכה להתעורר בצורה מערכתית.

"אין כיום גוף מוכר באחריות הממשלה שמפקח על הדברים האלה. יש ארגונים כמו להב"ה ויד לאחים שעוזרים, אבל אין להם מספיק כח מבחינה כלכלית, והמשטרה והחוק שמים להם רגליים. אז מה כן חוקי במדינת ישראל? שהבנות תתאסלמנה? למדינה לא מפריע העניין של ההתבוללות. צריך להקים גוף מוכר שיהיה ממומן על ידי הממשלה ויטפל בנושא הזה.

צריך לתת לזה חשיפה בתקשורת, להביא למודעות עוד סיפורים ועוד מקרים, לעשות הרצאות בבתי ספר חרדים ודתיים. להביא דוגמאות חיות כמו שיש בנושא גמילה אפשר להביא גם דוגמאות כאלו לתוך בתי הספר ולמקומות שנמצאים בהן הבנות הללו".

גם מיכל מתארת חוויה קשה מול גורמי הרווחה, שלדבריה לא נתנו מענה למשפחתה. "ברווחה פועלים לפי ספר חוקים והוראות לא חושבים מחוץ לקופסא. הילדה ככה וככה? אז שתהיה סגורה. אין שם טיפול, ובנות בורחות מהמוסדות הללו כי אין שם טיפול נכון.

המשטרה גם לא. ברוב המקרים המשטרה גובה תלונות ולא עושה שום דבר. יכול להיות שיש הוראה יותר גבוהה תהנהנו בראש אבל לא באמת מתעסקים. הגשנו לאורך השנים עשרות תלונות על אלימות, אונס ועוד, ורוב התיקים נסגרים אחד אחרי השני".

זה הזמן!

הפרויקט מוגבל בזמן, אם לא נגיע ליעד - כל הכסף שגייסנו עד כה ילך לטמיון. הצטרפו עכשיו להקמת מערכת תחקירים שתשפיע במציאות הרבה יותר.

יש תשורות שוות ומעניינות - אל תפספסו!

היכנסו עכשיו ותתמכו!

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד