בע"ה ה' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"ישראל פועלת למען הפלסטינים – יותר מהרשות הפלסטינית"

בועדת הקורונה של הכנסת נחשף, כי ישראל העניקה אלפי טיפולים רפואיים לערביי עזה ויו"ש בתקופת משבר הקורונה.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ח' תמוז תש"פ - 16:51 30/06/2020
גודל: א א א

וועדת הקורונה בכנסת דנה היום (שלישי) בהפסקת הגעת חולים ערבים מהרשות הפלסטינית לטיפולים במרכזי הרפואה הישראליים, בעקבות משבר הקורונה, והיעדר תו-סגול במחסומים. זאת, לבקשתה של ח"כ סונדוס סאלח מהרשימה הערבית המשותפת.

לדברי יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון (כולנו בליכוד), "בתוך המציאות המורכבת שאנו חיים בה, יש לנו חובה מוסרית כבני אדם להציל חיים. לכן, למרות שהרשות הפלסטינית בחרה בדרך של הפסקת התיאום עם מתאם הפעולות, ישראל לא מפנה את הגב לתושבי הרשות - וממשיכה להעניק להם טיפול רפואי במקרים של הצלת חיים. גם בנושא המאבק בקורונה אנו מסייעים לרשות במניעת ההתפשטות המגיפה. ישראל תמשיך לעשות כל מאמץ כדי לסייע במקרים הומניטריים, אך אי אפשר להסיר את האחריות מהרשות הפלסטינית אשר הפסיקה את התיאום והזיקה בכך בצורה לתושבים שלה עצמם".

סאלח הדגישה בדיון כי "מדינת ישראל צריכה לקחת את התיאום על עצמה - כמי שאחראית על המצב הכלכלי הבריאותי והאזרחי. לאחר דיון זה אני דואגת יותר לבריאות הציבור הפלסטיני בעקבות הבירוקרטיה והטפסולוגיה, והפסקת התיאום בגלל החלטות ישראל״.

לדברי ראש מדור תיאום אזרחי ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, רב-סרן ענבל ממן, ״בתקופת הקורונה אושרו אלפי בקשות לטיפולים רפואיים של פלסטינים בישראל. למרות הפסקת התיאום מצד הרשות הפלסטינית, מועברות גם בימים אלו בקשות דרך מנהלות התיאום והקישור הפרוסות ברחבי יהודה ושומרון - מג'נין שבצפון יו"ש ועד חברון בדרום, וגם באמצעות מוקד הפניות של היחידה, המספק מענה הן לתושבים הפלסטינים ביו"ש והן לארגונים".

ממן ציינה כי המידע מונגש לציבור באמצעות אתר אלמונסק וניתן מענה לכל הפניות המתקבלות בכלל הפלטפורמות. "אנו באים לקראת התושבים הפלסטינים ופועלים אף יותר בכדי לסייע להם כשמדובר במקרים הומניטריים ומצילי חיים״.

רן גולדשטיין נציג "רופאים לזכויות אדם", השתתף גם הוא בדיון וטען מנגד כי "מנגנון התיאום שהיה קודם לא עבד, ונזקקי דיאליזה או חולי סרטן לא קיבלו טיפול. מערכת הבריאות הפלסטינית היא אחת ובתי החולים בעזה מסתמכים על בתי החולים בגדה ובירושלים המזרחית. בתקופת הקורונה רק חולי סרטן או תינוקות יכלו לצאת מעזה תוך פחות מ-60 יום", התלונן נציג 'רופאים לזכויות אדם'.

בתגובה לדבריו, ח״כ שאשא ביטון אומרת כי "מצחיק שמדינת ישראל כשנוח לכם צריכה לשאת באחריות, בסופו של דבר יש לבדוק היכן אנו שמים את הביצים בסל וגם אתם צריכים לפנות לגורמים הרלוונטיים בנידון".

נציגי ארגון 'גישה' טענו בדיון, כי קיים שוני בין יהודה ושומרון לבין רצועת עזה. לדבריהם, ערבים המתגוררים ביו"ש יכולים לקבל מענה ישיר ממנהלת התיאום והקישור, אך בעזה ארגוני זכויות האדם קיבלו הנחייה חד-משמעית מהרשות הפלסטינית לא לקבל פניות לטיפולים רפואיים.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד