בע"ה ז' חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מאה מיליון דולר בשנה" - תעשיית החולים מהרשות תיפסק?

הזקנה מהמסדרון תקבל מיטה? עשרות אלפי חולים מהרשות מטופלים מדי שנה בישראל במסגרת הסכמים עם המרכזים הרפואיים. האם זה יפסק?

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח ניסן תשע"ט - 22:35 23/04/2019
גודל: א א א
ניתוח. ארכיון (דוברות הדסה)
ניתוח. ארכיון (דוברות הדסה)

העומס העצום על מערכת הבריאות בישראל הביא לתופעת "הזקנה במסדרון", המשקפת את המצב בו רבים מהמטופלים מקבלים תנאים ירודים וחוסר תשומת לב וטיפול מספק, וזאת בשל העומס הרב המוטל על הצוות הרפואי הקיים.

אלא שכמעט ולא מסוקרת אחת התופעות הגורמות לכך – תיירות המרפא מהרשות הפלסטינית.

בדו"ח של ארגון לביא בנושא נכתב כי למרות ההיקף העצום של המטופלים מהרש"פ בבתי החולים הציבוריים בישראל, ולמרות קצב הגידול הדרמטי של תופעה זו בשנים האחרונות, הנושא לא מפוקח דיו ולא מוגבל בניגוד לתיירות המרפא מחוץ לארץ.

הטיפול במטופלים זרים בתוך בתי החולים הציבוריים בישראל, אשר מגיע למאות אלפי (!) ימי אשפוז בשנים האחרונות, יוצר עומס רב על מערכת הבריאות הישראלית, החל מתפוסת מיטות אשפוז במחלקות מצילות חיים, וכלה בחוסר זמינות של צוותי הרפואה עבור החולים הישראלים.

העומס הרב משפיע גם על התארכות התורים לבדיקות המצריכות מכשור רפואי יקר ומתקדם, ובבדיקת מבקר המדינה בבתי חולים ציבוריים, נמצא שמטופלים זרים זוכים לקדימות בתורים למכשור רפואי מתקדם ויקר לעומת החולים הישראלים.

אולם האם יתכן כי התופעה הקשה והחמורה, אשר יש הטוענים כי מגלגלת גם כספי שוחד בתהליכיה השונים, תיפסק דווקא בגלל הצד הערבי?

"מאה מיליון דולר בשנה"

הרשות הפלסטינית הודיעה בימים האחרונים כי תחדל מהעברת חולים לבתי הרפואה בישראל.

בכתבה של הכתבת דנה בן שמעון ב"ידיעות ירושלים" נכתב כי "משרד הבריאות הפלסטיני" פרסם הודעה רשמית שבה נכתב כי הוחלט להפסיק את העברת החולים לקבלת טיפול בבתי החולים בישראל.

דובר המשרד אוסאמה נג'אר טען כי ההחלטה מגיעה על רקע מה שכינה "שדידת כספי המיסים הפלסטיניים" מצד ישראל וציין שלפי הנתונים המצויים בידיהם, החשבון שמשלמת הרשות מדי שנה על הפניית חולים מהרשות לבתי החולים בישראל מסתכם בכמאה מיליון דולר.

תחת זאת ברשות הודיעו כי הם מובילים מהלכים לשיפור שירותי הרפואה בבתי החולים שלהם, הכשרת רופאים והקמת מרכזים רפואיים נוספים, כמו גם רכישת מכשור מתקדם.

בנוסף נכתב כי טורקיה מסתמנת כיעד אופציונאלי לחולים מהרשות.

בכתבה מצוטט מנכ"ל הדסה פרופסור זאב רוטשטיין כמי שאומר כי ההכנסות של הדסה בלבד מתיירות המרפא הערבית הן של כמאה מיליון שקלים בשנה.

לדבריו, בכל שנה מטופלים אלפי חולים מהרשות הפלסטינית בהדסה במסגרת הסכמים כספיים שקיימים בין הדסה לרשות הפלסטינית.

"אנחנו בין בתי החולים הגדולים שחולים פלסטינים מגיעים אליו לטיפול, ולו בגלל הקרבה הגיאוגרפית כי אנחנו ממוקמים בירושלים.

מי שייפגע זה קודם כל המטופלים הפלסטינים. ברור שגם אנחנו ניפגע כי יש בינינו לבין הרשות הסכמים כספיים, ולכן אם ישללו מאיתנו חולים וגם תשלומים מצבנו הכלכלי לא יהיה יותר טוב אלא יותר גרוע. זה יכול להביא לאובדן הכנסות של מאה מיליון שקל בשנה. זהו סכום עצום. אם זה יקרה יהיה נזק גדול".

פרופ' רוטשטיין טוען כי בטורקיה לא יקבלו המטופלים מהרשות מחירים זולים לאשפוז כפי שמגיעים אליהם בישראל. "לטורקיה יש את הטכנולוגיות, אבל אני לא מאמין שהם יגיעו למחירים נוחים כפי שאנחנו נותנים", הוא אומר.

צפו: תחקירן ארגון לביא במרכז הרפואי שיבא - "רק ילד אחד או שניים יהודים"

ההחלטה לא תקפה במזרח ירושלים

מהכתבה עולה כי ברשות מתייחסים לבתי החולים במזרח ירושלים כבתי חולים המספקים שירותים לאנשיהם, והם אינם כלולים בהחלטה.

בבית החולים 'מקאסד' בהר הזיתים אמרו כי הם צופים שאם תמומש ההחלטה יגבר העומס אך הם ערוכים לכך. "תהיה יותר עבודה, אולי יותר צפיפות, אבל אנחנו נסתדר", אומר מנהל המוסד הרפואי, ד"ר בסאם אבו־ליבדה. "ככל שמספר ההפניות יגדל עד 10 אחוזים נוכל להתמודד עם זה.

הרשות הפלסטינית לא רוצה להעניש את החולה הפלסטיני. יש פה החלטה פוליטית בתגובה למה שישראל עושה סביב קיזוז כספי המיסים של הפלסטינים. אומנם אנחנו לא יכולים לעשות השתלות, אבל ברוב המקרים האחרים אני סבור שאין צורך להעביר את החולים לישראל".

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד