בע"ה ט' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מקווים שביהמ"ש המחוזי יחזיר למדינה את השפיות"

אתר "עבודה עברית" ממשיך את מאבקו המשפטי בערעור למחוזי כנגד הפסיקה כי האתר מפלה לפי חוק

  • יח"צ
  • י"ג טבת תשע"ח - 17:31 31/12/2017
גודל: א א א
עו"ד צפורי (אברהם שפירא)
עו"ד צפורי (אברהם שפירא)

על רקע סיום פרוייקט גיוס ההמונים הלילה, אתר "לוח עבודה עברית" הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים, לאחר שבימ"ש השלום פסק כי האתר מפלה בניגוד לחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים, מאחר ומפרסם פרטיהם של בעלי מקצוע יהודים בלבד ובתי עסק המעסיקים יהודים בלבד.

על מפתחי האתר הושת קנס ע"ס 40 אלף ₪ וכעת הוגש כאמור ערעור על פסק הדין על ידי עו"ד אורי צפורי מתנועת "דרך חיים".

אתר "לוח עבודה עברית" הוא לוח פרסום אינטרנטי המאפשר לבעלי מקצוע יהודיים, כמו גם בתי עסק המעסיקים יהודים, לפרסם עצמם באתר ללא תשלום. לטענת מנהלי האתר, הוקם האתר על מנת לסייע ליהודים במציאת פרנסה.

האתר נתבע ע"י המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשיתוף מרכז מוסאוא (שוויון) לזכויות האזרחים הערבים בישראל, אשר זכו כאמור בתביעתם.

בפתח הערעור כותב עו"ד צפורי כי "לא יתכן שדווקא במדינת ישראל, מדינת העם היהודי, יאסר על יהודים להקים גוף שעניינו עשיית צדקה וחסד עם יהודים", לטענתו, חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים לא נועד כדי למנוע מיהודים לעשות חסד עם יהודים.

"פסק הדין של בית המשפט קמא קובע למעשה כי כל גוף, או אדם, אשר יבקש לחלק צדקה לפלח באוכלוסייה, המוגדר על פי דת או לאום, לא יוכל לעשות כן ויאלץ לחלק את הצדקה באופן שווה לכל דורש", נכתב. "תוצאה כזו היא בלתי מתקבלת על הדעת, ומעקרת, הלכה למעשה, ערכי יסוד לאורם התקיים עם ישראל במשך דורות, ערכים כמו 'אהבת ישראל' ו'ערבות הדדית'".

עוד נטען בערעור כי אתר "לוח עבודה עברית" הוא גמ"ח של שטח פרסום לבעלי עסקים יהודים, ומכיוון שכך השלכותיו של פסק הדין הן מרחיקות לכת: "באשר הוא קובע תקדים לפיו כל ארגון חסד, המבקש להיטיב עם קבוצה באוכלוסייה, המוגדרת על בסיס דת או לאום, לא יוכל להעדיף בחלוקת הצדקה את חברי הקבוצה למענה הוקם".

עו"ד צפורי טוען בערעור כי הפרשנות מרחיקת הלכת שאימץ בית המשפט לחוק פוגעת בצורה קשה באוטונומיה של הפרט ובחופש הביטוי וכי היא מנוגדת למטרה לשמה נועד חוק איסור הפליה במתן שירותים ומוצרים מלכתחילה. לטענתו, מדובר בפגיעה בלתי מידתית שאיננה עומדת בתנאי פסקת ההגבלה של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

לטענת עו"ד צפורי שירותיו של האתר אינם מבטאים יחס שלילי או פוגעני כלפי קבוצה כלשהי, וכל עניינו מתן ביטוי הולם ליחסי הקרבה והערבות ההדדית הקיימים בין יהודים. "חז"ל, כשקבעו את הכלל "ענייך קודמים", לא ראו בעיה בכך שאדם, המביא פרנסה הביתה, יעדיף להאכיל קודם כל את בני ביתו לפני שהוא מאכיל את השכנים", נאמר בערעור.

האתר אמנם מעניק פרסום לבעלי מקצוע יהודים בלבד אך אינו מבטא יחס שלילי כלפיי מי שאינו יהודי, נטען בערעור, ולכן לא קיימת פגיעה בכבוד האדם בעוד שהפגיעה באתר מהווה פגיעה בוטה בחירות הפרט בצורה לא מידתית.

נימוק נוסף שנכתב בערעור מתייחס לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית: "לאור העובדה שמדינת ישראל, כמדינה יהודית, קמה על יסוד הרעיון שמותר ולגיטימי להקים מסגרות שעניינם דאגה לבני העם היהודי, הרי שהפרשנות שמציע ביהמ"ש עומדת בסתירה לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".

בסופו של הערעור הובאה תשובתו של רשם העמותות במענה לפניה שהוגשה אליו ע"י תנועת "דרך חיים" לפני מספר שנים. "עמותה שמטרותיה מאפשרות לה לפעול לטובת פלח אוכלוסייה או ציבור מסויים כגון עדה או דת, אינה פוגעת בכך בזכות לשוויון של אוכלוסיות אשר אינן נמנות עם אותו פלח או ציבור... יש לאזן את הזכות לשוויון עם הזכות להתאגדות". לטענת מנהלי האתר, הם הסתמכו על תשובה זו כאשר קבעו את אופן התנהלות האתר "אין זה משנה כלל אם הצדקה שהארגון מחלק היא סלי-מזון, תרופות או ספרי לימוד... או שהצדקה היא חלוקת שטח פרסום מקוון בחינם כבענייננו – זו צדקה וזו צדקה", נאמר בערעור.

לאור הנימוקים הללו מבקשים מפתחי האתר מביהמ"ש לקבוע כי פעילות האתר אינה מהווה הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים.

 "אנחנו עדים למלחמה משפטית בלתי פוסקת של ארגונים שונים שמנסים פעם אחר פעם, באמצעות מערכת המשפט, למחוק את כל מה שהופך אותנו לעם אחד וליצור על חורבותיו לאום חדש – 'הלאום הישראלי' ", אומר עו"ד אורי ציפורי שמייצג את האתר במאבקו המשפטי, "הפרשנות שניתנה לחוק ע"י ביהמ"ש בעצם אומרת שאין שום דבר שקושר יחד את היהודים באופן שיש בו כדי להצדיק את הרצון של יהודים להיטיב אחד עם השני. כל ישראל ערבים זה לזה? אהבת ישראל? לרגשות אלו אין זכות קיום אליבא דביהמ"ש. אנחנו מקווים שביהמ"ש המחוזי יתעשת ויחזיר למדינה את השפיות".

בתוך כך, היום צפוי להסתיים פרוייקט גיוס הכספים של לוח עבודה עברית באתר GiveBack. עד כה נאספו למעלה מ-200,000 אלף ₪. בכספים שייאספו תממן תנועת "דרך חיים" את המשך מאבקו המשפטי והציבורי של האתר וזאת בכדי לאפשר את המשך פעילות האתר. "אנו בע"ה לקראת סיום הפרוייקט הציבור תורם בהמוניו, עוד פוש קטן מהציבור ואנחנו מסיימים את הפרוייקט בהצלחה. ומכאן המאבק האמיתי רק מתחיל - המאבק על העבודה עברית" אמרו הבוקר בדרך חיים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד