בע"ה י"ג כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"פתאום נזכרו?" – כששי ניצן רדף את הימין

מרדיפה אובססיבית של נעם פדרמן ועד דרישה למעצר עד תום ההליכים לקטינות בגירוש מגוש קטיף. רדיפת הימין בידי פרקליט המדינה שי ניצן החלה הרבה לפני תיקי נתניהו

  • אלחנן גרונר
  • ז' חשון תש"פ - 10:02 05/11/2019
גודל: א א א
שי ניצן ומנדלבליט (מירי צחי/TPS)
שי ניצן ומנדלבליט (מירי צחי/TPS)

נפתח בגילוי נאות. כותב שורות אלו אינו מחובבי מר שי ניצן. לפני כעשור מחיתי בפניו בביתו על צווי הרחקה מנהליים שהוציא לתושבים מהשומרון בלי משפט. הדבר הוביל למעצר מתוקשר ומשפט ראווה שהתנהל קרוב לשבע שנים ואשר בסופו זוכיתי ממרבית העבירות שיוחסו לי.

אלא שאם אז הייתי חריג, הרי שמעצר יועצי ראש הממשלה נתניהו בחשד להטרדת עד המדינה שלמה פילבר והחרמת מכשירי הפלאפון שלהם, הביאו לביקורת חריפה על הפרקליטות ובראשה שי ניצן פרקליט המדינה. הביקורת מרקיעה שחקים נוכח חשיפת העיתונאי עמית סגל בנוגע לטענות לסחיטת עד המדינה ניר חפץ.

הביקורת חצתה מזמן את תומכי ראש הממשלה או אנשי הליכוד.

כך למשל העיתונאית איילה חסון שטענה בשבוע שעבר בשידור כי הגיע אליה מידע על פרקליטה ש"שי ניצן מאיים עליה והיא חשה מאוימת והיא התלוננה לשופט רוזן שהיא מאוימת על ידי גורמי פשיעה והם אומרים לה - שי ניצן עושה לך בעיות כי את לא בקליקה שלו וכל מיני מילים קשות".

להורדת האפליקצייה של הקול היהודי - לחץ כאן >>

ד"ר חיים משגב כינה השבוע את ניצן "איש מרושע עם קופה של שרצים", אמירות שעל הרבה פחות מהם הואשמתי בהעלבת עובד ציבור (וזוכיתי), וקרא להקים ועדת בדיקה ממשלתית להתנהלות הפרקליטות.

אלא שבימין הלאומי "העמוק" היתה תחושה בעיקר של "אמרנו לכם". "הרי התרענו והסברנו מי זה שי ניצן, וביבי החליט למנות אותו", אומר נעם פדרמן ששי ניצן השקיע את מיטב מרצו ברדיפתו.

אובססיה וירידה לפרטים הקטנים ביותר

פדרמן לא לבד. בזמן הגירוש מגוש קטיף היה שי ניצן זה שדאג לבקשות מעצר עד תום ההליכים לבנות 14 שחסמו כבישים, והאשמת חוסמי כבישים בעבירה חמורה של "סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה", דבר שכמעט ואין לו אח ורע בשלל מחאות וחסימות כבישים של ציבורים שונים בישראל.

חקירות רבנים על גילויי דעת והסכמות לספרים בוצעו בהנחיית ניצן, וזאת כאשר תיקי הסתה משמאל נסגרו בזה אחר זה.

שי ניצן עמד גם בראש צוות חשאי ל"אכיפת החוק באיו"ש". הפרוטוקולים של הצוות שדלפו למורת רוחו של ניצן, חושפים טפח מהתנהלותו שאפשר להגדירה כאובססיבית בכל הנוגע לימין.

ניצן כינס שוב ושוב שולחן עגול של בכירי הפרקליטות, המשטרה, המנהל האזרחי והשב"כ, צה"ל וגופים נוספים, וירד לפרטי פרטים. כך למשל הורה על פיילוט בו הורה למנהל האזרחי על מכסות של צווי הריסה למבנים של יהודים בגבעות ובמאחזים. ניצן הורה להחמיר בצורה דרסטית את הטיפול ביהודים שנכנסו לקבר יוסף בטענה שמדובר בשטח A, לדרוש מעצרים ותנאים מחמירים ולהגיש כתבי אישום היכן שרק אפשר, זאת כאשר ערבים אזרחי ישראל נכנסים באופן חופשי לשכם.

ניצן היה גם מי שקידם הכרזה על גבעות ביהודה ושומרון כשטח צבאי סגור בניסיון למנוע את ישובם בידי יהודים, ומי שפעל לכך שהפרקליטות הצבאית תמצה את הדין עם חיילים שלטענתו "עמדו מנגד" ולא פעלו נגד פגיעה בערבים. ניצן דרש הוצאת צווים מנהליים למתיישבים ללא משפט, ביקש מהרשויות השונות רשימות של פעילים ביהודה ושומרון ולמרות מעמדו הרם בפרקליטות ירד לרזולוציות הקטנות ביותר.

דוגמה נוספת לעיסוק האובססיבי של ניצן בימין ניתן למצוא במקרה הבא שטופל בידי ארגון חוננו.

בשנת תשע"ד נעצרו שלושה נערים בחשד לניקוב צמיגי כלי רכב של ערבים וריסוס כתובות בכפר גוש חלב בצפון. כתב האישום הוגש על כרעי תרנגולת של ראיות נסיבתיות קלושות, ובית המשפט הורה על שחרור הנאשמים למעצרי בית.

שניים שוחררו למעצר בית מחוץ ליהודה ושומרון אך לשלישי לא היו קרובי משפחה מחוץ ליהודה ושומרון ולפיכך ביהמ"ש אישר שישהה בבית הוריו בבנימין והגדיל את הערבויות והתנאים המגבילים ליתר ביטחון.

אלא שנציגי הפרקליטות הודיעו בדיון כי גם הם מבקשים עיכוב ביצוע לבחון הגשת ערעור. ועם מי בוחנים הגשת ערעור? לא פחות מאשר המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, אשר התערב ברזולוציה כה נמוכה, של ערעור על מיקום מעצר הבית של קטין. כתב האישום נגד הקטין אגב נמחק בסופו של דבר בגלל היעדר תשתית בסיסית לאישום.

גם ההדלפות לא חדשות

כאמור, אחד הסובלים המרכזיים מרדיפתו של ניצן לאורך השנים היה נעם פדרמן, תלמידו של הרב מאיר כהנא הי"ד ואיש חברון.

בשיחה עם הקול היהודי נזכר פדרמן בכמה סיבובים מול שי ניצן, אשר נראה כי השקיע בו אישית את מיטב מרצו, מרץ שמופנה כיום לראש הממשלה נתניהו וסביבתו.

כך ניצן שם את כל כובד משקלו כמשנה לפרקליט המדינה, כנגד האפשרות שפדרמן יהפוך לעו"ד.

"כבר במהלך הלימודים שלי ועוד לפני שביקשתי לערוך התמחות פנה שי ניצן ללשכת עורכי הדין ודרש שיעדכנו אותו כאשר אבקש לבצע התמחות, כדי שהוא יוכל להגיש התנגדות", נזכר פדרמן.

"ואכן כאשר ביקשתי להתמחות, שי ניצן שלח ללשכת עורכי הדין מסמך ובו פירוט של המון עבירות שכביכול עשיתי ושבגללם אסור לאפשר לי התמחות.

אבל כשקיבלתי את המסמך לידי כדי להגיב עליו, ראיתי שהוא כלל בתוך המסמך מידע מודיעיני שהתברר כמופרך, כל מיני חשדות שלא אומתו וגם תיקים מהם זוכיתי. אני הפרכתי את הדברים אחד אחד ובלשכת עורכי הדין היו ממש בהלם כי היו בטוחים שהוא העביר להם הרשעות שלי בבית משפט.

הם שלחו את זה לתגובת ניצן והוא כשראה את הדברים הודיע בתגובה שהחליט להגיש נגדי כתב אישום חדש על הסתה... הקטע שעוד לא הוגש נגדי כתב אישום והוא בעצם עבר על החוק והעביר חומרי חקירה מהתיק ללשכת עורכי הדין עוד לפני הגשת כתב האישום.

זה היה תיק הזוי בטענה להסתה בתכנית רדיו אינטרנטית, והמשפט הזה תקע עוד כמה שנים את האפשרות שלי להיות עורך דין", מספר פדרמן.

אלא שגם מכתב אישום זה זוכה פדרמן, אך ניצן לא וויתר.

"זוכיתי והגשתי עוד בקשה לוועדת חריגים של לשכת עורכי הדין. הם נתנו החלטה שהם מאשרים אותי אבל אני מחכה חודשיים ואין מענה מהם לקבל את ההחלטה בפועל. אז עתרתי לבימ"ש ובלשכת עורכי הדין ענו שהפרקליטות פנתה אליהם שוב והם אומרים שיש להם מידע מודיעיני שלמרות שזוכיתי יש להם מידע מודיעיני שבאמת עשיתי את הדברים... לשכת עורכי הדין נבהלה והחליטו שיעשו דיון מחודש ועד היום אני מחכה לתגובה".

פדרמן נתקל בשי ניצן גם כאשר הושם במעצר מנהלי בשנת 2003. פדרמן נחקר והואשם בפרשת "מחתרת בת עין" אך שוחרר למעצר בית. הפרקליטות לא אהבה את החלטת ביהמ"ש ועקפה אותו באמצעות צו מעצר מנהלי חתום בידי שר הביטחון.

"בדיונים ייצג את המדינה שי ניצן שטען בתוקף שאין קשר בין מחתרת בת עין לבין הצו המנהלי ולכן לא מדובר בעקיפה של בית המשפט. אלא שכאשר הפרקליטות חזרה בה מהאישום בפרשת בת עין לפתע החליטה שופטת העליון פרוקצ'ה שיש לדון מחדש בנושא המעצר המנהלי וביהמ"ש המחוזי שחרר אותי. שי ניצן לקח את זה ממש אישית. כשהוא שמע את ההחלטה אני זוכר שהוא ממש ספק את ידיו והכריז "אני לא יודע איך זה קורה לי" - הרדיפה היתה ממש פרוייקט אישי שלו", אומר פדרמן.

פדרמן מספר כי גם לאחר הרס ביתו בידי כוחות הביטחון, היה שי ניצן זה שניהל את הרדיפה נגדו. פדרמן נעצר בחשד שתקף שוטרים שהרסו את הבית, אולם בימ"ש השלום שחרר אותו לאחר שסבר כי פדרמן הוא זה שהותקף ולא להיפך.

"עברו שבועיים בהם אני משוחרר והנה הפרקליטות מגישה נגדי כתב אישום על תקיפת שוטרים ובצעד מאוד חריג מבקשת שתוטל עלי הרחקה עד תום ההליכים מיהודה ושומרון", נזכר פדרמן.

"הגענו לשופטת שדחתה את הדיון בשבועיים כדי שאלמד את חומר הראיות אבל סירבה לתת לי הרחקה בגלל שבאתי משוחרר והפרקליטות הגישה באיחור את כתב האישום. הפרקליטות לא ויתרה וערערה למחוזי. שם נפלו על השופט דרורי שהמליץ להם למשוך את הערר החריג.

פעמיים הם יצאו להתייעץ עם שי ניצן ובכל פעם הוא אמר להם להמשיך איתי עד הסוף למרות שהיה ברור שהשופט יכסח אותם. הם חזרו כל פעם והודיעו ששי ניצן אמר להם להמשיך ולדרוש החלטה ולא למשוך את הערר ואכן השופט דרורי כתב נגד הפרקליטות החלטה מאוד קשה. בסופו של דבר גם משכו את כתב האישום הזה שהוגש נגדי".

מה עובר לך בראש כשאתה שומע את כל האנשים שמתעוררים פתאום ומוחים נגד שי ניצן על רדיפת אנשי נתניהו כל מיני עוולות וטענות נגדו שצצות ועולות?

"אני נזכר שכאשר נתניהו רצה למנות את שי ניצן לפרקליט המדינה כתבתי על זה בבמות השונות, פניתי לאנשים אמרתי להם הוא שונא ימנים", אומר פדרמן.

"פנו כל מיני גורמים לביבי ואמרו לו שלא למנות אותו אבל ביבי אמר שניצן התחייב לא לגעת בימין. בסוף נתניהו לא שמע להצעות, ובכלל עד התקופה האחרונה הגן כל הזמן על הפרקליטות וביהמ"ש העליון. עכשיו שיחטוף את מה שהוא בישל".

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד