בע"ה ט"ו ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הרב לוקצקי - בעל מסירות הנפש מרוסיה הלך לעולמו

בשבת האחרונה הלך לעולמו הרב אלכסנדר לוקצקי ז"ל. התקרב ליהדות וחסידות לאחר שסורבה עלייתו לארץ, ובעקבות כך נשאר ברוסיה ודאג לחיים היהודיים

  • דוד אור שחר
  • ט"ו אייר תשע"ח - 10:47 30/04/2018
גודל: א א א

בשבת האחרונה הלך לעולמו הרב אלכסנדר לוקצקי ז"ל. משליחי חב"ד ביישוב נווה דניאל ומחשובי חסידי חב"ד שנודעו במסירות נפשם ברוסיה הסובייטית.

באתר חבדפדי"ה מתואר כי הרב אלכסנדר לוקצקי ז"ל נולד בעיר מוסקבה בשנת תש"ח למשפחה שאינה שומרת תורה ומצוות. בביתו לא שמע ברב מאום על יהדות אך מידי פעם היה סבו לוקח אותו לבית הכנסת מרינה רושצ'ה המפורסם.

כך עברה עליו ילדותו ובהגיעו לגיל גיוס התגייס לצבא האדום ושובץ להיות עוזרו האישי של אלוף הקשר. בהמשך נכנס הרב לאוניברסיטה במוסקבה שם למד הנדסה והכיר את רעייתו שתחי'.

לאחר נישואיהם דחקה בו רעייתו להכיר קצת יותר את היהדות, ובעקבות ביקור בעיירה מונקאטש ופגישה עם הקהילה הדתית המקומית החליטו הוא ורעייתו (לאחר שנולדו להם כבר שני ילדים) להינשא כדת משה וישראל בחופה וקידושין.

בשנת תשל"ו הגישו הוא ורעייתו בקשות הגירה לארץ ישראל אולם אלו נדחו על ידי הממשל הרוסי בשל התפקיד הצבאי הרגיש בו שירת. בעקבות זאת התחיל להכיר מסורבי עליה נוספים ולהתחבר אליהם ובזכות זה הכירו הזוג לוקצקי חסידי חב"ד אשר קירבו אותם אל היהדות והחסידות. קייטנת זהות יהודית ומקווה מהודר

בקיץ תשל"ו, ייסדו הוא ורעייתו בפרברי מוסקבה את קייטנת הילדים היהודית הראשונה, שכולה היתה סביב הזהות היהודית אליה התוודעו במיוחד רק במהלך אותה שנה. בין לבין הכירו עוד חסידי חב"ד אשר לימדו אותם יהדות ואורחות החסידים.

עד מהרה הפך ביתם לאחד ממוקדי הפעילות. שיעורי תורה רבים התקיימו בביתם, שלוחי עזרת אחים שהגיעו לרוסיה השתכנו אצלם, ורופאים שהגיעו מארצות הברית לטפל במסורבי עליה קיבלו קהל בביתם.

בעקבות כל זאת אף היתה תצפית קבועה של הקג"ב מול ביתם אך הם המשיכו בפועלם מתוך מסירות נפש למען כלל ישראל.

במשך קרוב לעשור שימש כגבאי בבית הכנסת מרינה רושצ'ה. בין השאר עסק בהוראה ישירה מהרבי בבניית מקוה טהרה בבית הכנסת מרינה רושצ'ה, אולם זמן קצר לאחר מכן סגרו השלטונות את המקוה. הרבי הורה לא לפרסם את המקרה בעיתונות, ובעקבות לחץ דיפלומטי אישרה הממשלה לפתוח שוב את המקוה. הרב לוקצקי התעקש ובעקבות עקשנותו הגיעו פקידי הממשלה עצמם לפתוח את המקווה מחדש.

לפני שלושים שנה ביקשו הרב ואשתו את אישורו של הרבי מליובאוויטש לצאת את ברית המועצות ולהמשיך את מפעל שליחותם בארץ ישראל, בעקבות תשובתו החיובית של הרבי עלו לארץ, ואחרי כחצי שנה במעון עולים התיישבו בנווה דניאל.

הרב לוקצקי היה פעיל מאוד בחיי הקהילה ביישוב ועסק רבות בהפצת יהדות וחסידות בכל איזור גוש עציון.

בשבת האחרונה, שבת פרשת אמור הלך לעולמו הרב לוקצקי לאחר שקיבל דום לב פתאומי. ת.נ.צ.ב.ה. 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד