בע"ה כ"א תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המהפיכה הרביעית: בני נח שלומדים 'תניא' ושולחן ערוך

כבר שנים שאלפי בני נח שומעים בשקיקה שיעורי תורה מהרב חיים פרים. בראיון לכבוד שבועות הוא מספר על תשובה, גיור, והחלום להקמת בית "גל עיני" בקולומביה

  • אלחנן גרונר
  • ד' סיון תשע"ח - 10:05 18/05/2018
גודל: א א א
הרב פרים בשיעור לתלמידים (גל עיני)
הרב פרים בשיעור לתלמידים (גל עיני)

באחד הימים התקבלה בתיבת הדוא"ל של הרב חיים פרים, הודעה מבחורה נוצריה מספרד אשר גילתה כי יש לה שורש יהודי, וסיפרה כי ברצונה להתגייר. הצעירה ניסתה מספר כיוונים ללא הצלחה, וסיפרה שהיא מיואשת ונמצאת בדיכאון משום שאינה יודעת איך להתקדם בתהליך.

הרב פרים, ששאל מה שמה ושם משפחתה, נדהם לגלות כי שם משפחתה הנדיר, הוא כשמו של עורך דין שגרם לצרות צרורות למשפחתו בארגנטינה והרס את העסק המשפחתי שהקים סבו.

לשאלתו, התברר כי הצעירה היא לא אחרת מאשר נכדתו של אותו עורך דין. הרב פרים חש ש"הנקמה" הכי מתוקה היא דווקא לעזור לנכדה של אותו עורך דין להתגייר, ואכן הצעירה התגיירה, עלתה לישראל, ואף התארחה בביתו של הרב פרים מספר שבועות.

הסיפור הזה הוא רק אחד מתוך סיפורים רבים שצבר הרב פרים, ראש מחלקת דוברי ספרדית במוסדות "גל עיני", במשך למעלה מ-20 שנים של פעילות בקרב בני נח בדרום אמריקה.

ליל הסדר עם מצות ולחם

הרב פרים נולד וגדל בבואנוס איירס בארגנטינה למשפחה יהודית ללא תודעה יהודית.

לסופר עודד מזרחי, שכתב את סיפורו, תיאר כי את שנות ילדותו ונערותו העביר במוסדות החינוך הממלכתיים בארגנטינה ובאוניברסיטה התמחה בביו-טכנולוגיה.

"לא ידעתי מה זה תורה, ובכל הקשור ליהדות בבית, אור וחושך שימשו בערבוביה. היינו אוכלים מצות בליל הסדר, אבל עם לחם על השולחן. בראש השנה היינו עושים מסיבה, אבל לא ממש שונה מחגיגות הגויים. פשוט לא ידענו מדוע חוגגים, רק ידענו שצריך לחגוג".

הרב פרים חיפש במשך השנים משמעות עמוקה יותר לחייו ובחן שיטות רוחניות ותפיסות עולם שונות, אך ללא שהדבר סיפק אותו.

לאחר שהתחתן ונולדו לו שלוש בנות, העסק שהקים פשט רגל, וכך מצא עצמו פותח חנות קטנה בלב שכונה יהודית. משפחת שלוחי חב"ד המקומיים היו מבאי החנות, והללו קירבו את משפחת פרים אל היהדות עד לחזרה בתשובה.

הרב פרים ומשפחתו עלו לארץ, כאשר כל העת מקננת בו התובנה שהמדע – תחום לימודיו באוניברסיטה, והתורה, קשורים זה לזה. שיעור של הרב יצחק גינזבורג בצפת פתח לפניו צוהר לאשר חיפש, ומאז הוא תלמידו.

גויים שמתעניינים בחסידות

הרב פרים הקים את מחלקת דוברי הספרדית במוסדות 'גל עיני' של הרב גינזבורג, תרגם ספרים, הוציא חומרים רבים, הקים אתר אינטרנט ותפוצות מייל ובהמשך גם תפוצת וואצאפ ודף פייסבוק שמושכים עשרות אלפי גולשים בחודש.

אלא שמה שהחל להתרחש גרם להפתעה. האתר שפנה מבחינת התכנים ליהודים, החל למשוך עוד ועוד גויים, בעיקר מרחבי דרום אמריקה, שהחלו להתעניין ביהדות דרך האתר, ובפרט בפנימיות התורה.

"בהנחיית הרב גינזבורג הוצאנו יותר ויותר חומרים שמדברים לבני נח בשפה ובמושגים שלהם. הכרנו להם את שבע מצוות בני נח, הסברנו להם את יסודות האמונה האוניברסאלית בקדוש ברוך הוא, וכמובן שהסברנו הרבה על חיבור תורה ומדע, תחום שמאוד משך ועניין אותם".

כאשר פורסם ספרו של הרב גינזבורג - 'קבלה והתבוננות לאומות העולם', העוסק בשבע מצוות בני נח ולימוד התורה והקבלה והחסידות לגויים, תרגם אותו הרב פרים לספרדית, והספר הופץ באלפי עותקים. "יש אלפי בתים בדרום אמריקה עם הספר של הרב גינזבורג", הוא מספר לקול היהודי.

הרב פרים מתגורר כיום ברחובות ונוסע מפעם לפעם לתקופות שונות לדרום אמריקה, שם יש מאות תלמידים הנמצאים בקשר עמו, ואלפי עוקבים המקבלים חומרים במדיות השונות, רובם בני נח.

במהלך השנים ערך הרב פרים סמינריונים ושיעורים ברחבי העולם לבני נח בקהילות דוברות ספרדית, כאשר לעיתים הרב פרים עצמו מגיע לכינוסים, ולעיתים גם הרב גינזבורג משגר שיעור או דברי ברכה מצולמים.

"לפני יותר מ-40 שנה הרבי אמר שצריך להפיץ ולפרסם את שבע המצוות בין אומות העולם והרב גינזבורג המשיך להתייחס לזה במשך השנים גם בנוגע ללימוד התורה ובפרט החסידות", מספר הרב פרים.

בשנים האחרונות חוזר הרב גינזבורג שוב ושוב על כך שהמהפיכה הרביעית בלימוד התורה צריכה להיות בימינו בלימוד תורה וחסידות גם לגויים. בשיעור שמסר, הסביר הרב גינזבורג כי עד היום התרחשו שלוש מהפכות בלימוד התורה: כתיבת התורה שבכתב, ההיתר לקבלת שכר על לימוד התורה, ומהפיכת לימוד התורה לנשים שהתרחשה בדור האחרון. בדורינו, מסביר הרב גינזבורג, יש להפיץ את לימוד התורה גם לגויים, ולכוונם לדרך האמת.

"רוב הגויים שמתעניינים ביהדות לא יודעים מה זה בני נח, אבל בגלל שהיהדות מפורסמת בכל העולם, אנשים מתחילים לחפש על יהדות ולומדים דרך הרשתו, לפעמים דרך דברים כשרים ולפעמים דרך דברים לא כשרים כמות כתות למיניהן. הגענו להרבה בני נח שחשבו שהם צריכים לשמור שבת ולאכול כשר, ואנחנו מסבירים שזה לא מה שה' ציווה להם.

בני נח לא חייבים לשמור את כל המצוות של היהודים, ויש כאלו שמבינים את העניין, לא רוצים להיות יהודים אבל כן להתקשר לקב"ה ולהיות בן אדם טוב על פי תורה. הם מחליטים להיות בני נח ומפרסמים את זה, אבל חלק רוצים לקיים עוד מצוות ולאלו אנחנו עוזרים גם להתגייר במקרה הצורך.

אנחנו הולכים על פי השיטה של הרבי ועל פי החסידות וההוראות שהרב גינזבורג נתן לנו, ומלמדים את בני הנח חסידות ותניא והלכות שולחן ערוך הרב".

הרב פרים מסביר כי אוכלוסיית בני הנח בדרום אמריקה כוללת סיפורים שונים ומגוונים.

 "יש הרבה בתוכם שהם צאצאי אנוסים, יש הרבה נוצרים שהחליטו לעזוב את הנצרות כשגילו שהיא דת שקר, ויש גם תופעה של צאצאי יהודים שברחו מאירופה בזמן השואה או לפניה לדרום אמריקה והתבוללו. חלק מהנכדים מגלים לפתע שהסבא או הסבתא היו יהודים, חלקם לא יהודים על פי ההלכה ולחלקם אין הוכחה שהם יהודים, ואם אין הוכחה צריך לגייר אותם. את האנשים האלו גם הרב מרדכי אליהו ועוד רבנים אמרו שצריך לקרב ולעזור להם. יש כמובן גם הרבה יהודים שלא שומרים תורה ומצוות או שהתנצרו וכעת באים ללמוד אצלנו ומתקרבים".

שיעורים קבועים לבני נח

הרב פרים מספר כי חלק מתלמידיו הותיקים יותר עורכים בסביבתם שיעורים קבועים.

"יש מדינות שיש לנו הרבה תלמידים כמו מקסיקו וקולומביה, וחלקם מלמדים בעצמם את הספר של הרב גינזבורג על מצוות בני נח".

בקולומביה למשל מתברר כי ישנן קהילות שלמות של בני נח. אלא שהמצב שם אינו כה פשוט מאחר וחלק מחברי הקהילות טוענים שהם יהודים, חלקם התגיירו כהלכה וחלקם שלא כהלכה, מה שיוצר קושי בקבלתם בקהילה היהודית.

בכדי לפתור את הבעיות הללו, הרב פרים עוקף תחילה את נושא הגיור ומתמקד בלימוד שבע מצוות בני נחוהבנת עומק היהדות.

 "ביקרנו בקהילות האלה וגם אנחנו בקשר עם רבני הקהילה היהודית המקומית שאינה קולטת את אותם אנשים כרגע, והסברנו שנכון יותר שקודם כל ילמדו בקהילות הללו שבע מצוות בני נח, יבינו מה הם עושים, ורק אז תהיה אפשרות לבחון את נושא הגיור בצורה טובה יותר".

בכדי להגדיל את הקשר לקהילות פועל כעת הרב פרים להקמת "בית גל עיני" בקולומביה, אליו יוכלו להגיע יהודים ובני נח בכדי ללמוד ולקבל הכוונה. שליח שיבצע ככל הנראה את המשימה כבר בקשר עם הרב פרים, ובעז"ה המהלך יצא לדרך בחודשים הקרובים.

אולם מלבד התקרבות בני נח עצמם, לתופעה ישנה גם השפעה על יהודים מבטן ומלידה.

"יש הרבה תלמידים גויים שלי שהולכים ליהודים שרחוקים מתורה ומצוות ומדברים איתם, ומתברר כיצד הם עצמם שומרים שבע מצוות נח ואותם יהודים לא. זה גורם למצבים של יהודים שמתקרבים דווקא דרך אותם בני נח", הוא מספר.

 

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד