בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: "עבדו את ה' בשמחה" - לזכרו של הרב דן מרצבך

שמונה שנים לאחר שהרב דן מרצבך זצ"ל נהרג, בני משפחתו, חבריו ותלמידיו ממשיכים בדרכו. בסעודת מלווה מלכה, עליה כה הקפיד, השתתף הזמר ביני לנדאו - צפו

  • אלחנן גרונר
  • י"ט חשון תש"פ - 10:33 17/11/2019
גודל: א א א

 

שמונה שנים עברו מאז אותו יום שישי מר ונמהר. הרב דן מרצבך, תושב עתניאל, עשה את דרכו כמידי יום שישי לתפילת ותיקין למערת המכפלה.

חיילים, שבשל שורת כשלים חמורים סברו כי רכבו הוא רכב מחבלים, פתחו לעברו באש. הרב דן נהרג במקום.

מאז מידי שנה עורכים בני משפחתו וחבריו שורת אירועים לזכרו של מי שהיה אדריכל מקוואות, קירב יהודים רבים לדרך התורה והמצוות, ובעיקר היה דמות מוארת ומאירה לכל מי שנתקל בו.

"עורכים כל שנה כמה אירועים שמאפיינים את הדמות שלו", סיפר לקול היהודי הרב זאביק הראל, חתנו של הרב מרצבך.

"ביום רביעי בערב היה יום לימוד בהשתתפות התלמידים שלו. הרב דן היה הרב הלא רשמי של הישובים הלא דתיים בהר חברון, והיה עוד בחייו מארגן יום לימוד לכל החבר'ה שחיזק. גם אם הבוס בעבודה לא היה אוהב את זה, הוא היה מקבל טלפון מהרב דן שמסביר למה כל כך חשוב לעובד לבוא ליום לימוד תורה, ולמה זה מה שיתן לעובד שלו כח.

המשכנו את זה גם אחרי פטירתו ותמיד באזכרה עושים יום לימוד. יום הלימוד נפתח בשיעור של הרב אריאל לוי רב בית המדרש חיבת הארץ שהקים הרב דן ליד ביתו.

בערב היתה האזכרה בבית, והרבה חברים ותלמידים סיפרו על הרב דן ועל דמותו, יחד עם הרב ראם הכהן רבה של עתניאל והיה מיוחד ונפלא", מוסיף הרב זאביק.

"בבוקר עלו לקבר של הרב דן בהר הזיתים מול הר הבית ואחר כך יושבים ומנגנים שירי כיסופים לגאולה מול הר הבית.

בבוקר יום שישי ערב שבת וירא, יש משנת פטירתו שיירת רכבים באותה דרך שהוא נסע. בצומת הכבשים היכן שהוא נהרג עוצרים לריקודים וקבלת עול מלכות שמיים ואחר כך ממשיכים לתפילת ותיקין במערת המכפלה".

אולם ללא ספק גולת הכותרת של הרב דן היתה סעודת מלווה מלכה.

"אצל הרב דן היתה אחת המצוות היקרות סעודת מלווה מלכה", נזכר הרב זאביק. "הוא היה משקיע מאוד עם אשתו במאכלים, וטורח על העניין. היו באים הרבה אורחים והיה סדר לימוד מיוחד, תנא דבי אליהו, ואחרי זה זוהר וסיפורי הבעש"ט הקדוש, והרב דן היה מרקיד את כולם עם הגיטרה.

זה היה כל מוצאי שבת אצל הרב דן, וב"ה מיום שהוא הסתלק זה לא פסק וממשיכים כל שבוע לעשות סעודה בביתו. תמיד בשבת וירא שבה הסתלק עושים אירוע גדול והצטרף אלינו השנה הזמר ביני לנדאו והיתה שמחה והתעלות עד לב השמיים והרגשנו שזה עשה לו הרבה נחת רוח".

הרב דן מרצבך חיבר מספר שירים ובהם לחן למילים "עבדו את השם בשמחה". גם בסעודת מלווה המלכה וגם בשיירת הרכבים במקום בו נהרג, המשיכו בני משפחתו, תלמידיו וחבריו לשיר את השיר ולהתחזק מהנהגותיו ודמותו המיוחדת.

אדריכל של נשמות - סרט לזכרו של הרב דן מרצבך זצ"ל

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד