בע"ה י' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לימוד הגמרא הנפוץ ביותר

לפני 92 שנה ייסד רבי מאיר שפירא את 'הדף היומי'. שוחחנו עם הרב הראל שפירא שהקים את 'פורטל הדף היומי' באינטרנט, בו גולשים אלפי לומדים ומגידי שיעור מידי יום

  • טוביה אריאל
  • ז' חשון תשע"ו - 17:29 20/10/2015
גודל: א א א
ר' יהודה מאיר שפירא מלובלין
ר' יהודה מאיר שפירא מלובלין

היום (שלישי) לפני שמונים ואחת שנים, נסתלק לגנזי מרומים רבי יהודה מאיר שפירא מלובלין בגיל 46 בלבד. בחייו הקצרים הספיק ר' מאיר לחולל רבות, בין היתר כיהן ברבנות במספר קהילות בהן חיזק את היהדות, והקים חומה ראויה כנגד ההשכלה שהתפשטה בדורו. בנוסף, היה רבי מאיר הראשון שהקים ישיבה, בה לא נצרכו הבחורים לאכול או לישון אצל בעליהבתים כפי שהיה נהוג אז.

אולם מפעלו הגדול ביותר של רבי מאיר, המוכל כמעט לכל הוא, ללא ספק מפעל 'הדף היומי'. רבי מאיר הכריז על התחלת הדף היומי בכנסייה הגדולה של אגודת ישראל בט' באלול תרפ"ג ומאז ועד היום המפעל רק הולך וגדל.

רבי מאיר שפירא מלובלין

מסופר כי עוד לפני הועידה הגדולה סיפר רבי מאיר על הרעיון לרבי ישראל מאיר הכהן מראדין, 'החפץ חיים' שהיה אז אחד מהרבנים המוכרים בדורו.כשראהרבי מאיר כי החפץ חיים מתלהב מהרעיון, הציע לו כי יהיה זה שיציע את הרעיון על מנת שיתקבל בציבור. החפץ חיים אמנם סרב לבקשתו של רבי מאיר אך הציע לו להגיע אל הועידה באיחור של עשרים דקות.

רבי מאיר לא שאל שאלות ואכן הוא נכנס אל אולם הועידה עשרים דקות לאחר תחילתה, כשכל הרבנים כבר יושבים במקומותיהם. מיד כשראה החפץ חיים את רבי מאיר הוא קם ממקומו על מנת לכבד את רבי מאיר וכמובן שמיד אחריו קמו כל שאר הרבנים. לאחר הכבוד הגדול שקיבל, קיבלה גם הצעתו יחס תואם.

| 'תורה לשמה' באינטרנט, 'אונליין'

לכבוד יום ההילולא שוחחנו עם הרב הראל שפירא מיסד 'פורטל הדף היומי' באינטרנט. הפורטל אליו נכנסים כ-5,000 לומדים ביום, בנוי כולו על מתנדבים והוא נועד להנגיש לציבור את הדף היומי ואף לסייע ללומדים בדרכים שונות. יש לציין כי כעשר אחוז מגולשי הפורטל הינם מגידי שיעור שנעזרים בחומר המוגש באתר.

"פורטל הדף היומי הוא בית מדרש אינטרנטי ענק, שנועד ללומדי הדף היומי בפרט וללומדי גמרא בכלל", מספר הרב שפירא. "באתר מגוון עצום של חמרים ללומדי הדף היומי, למעלה מעשרים שיעורים בשפות שונות מידי יום, וחומרי לימוד רבים" הוא אומר. "בין היתר ניתן למצא באתר טבלאות, מילונים,וכלי עזר נוספים ללימוד בהיר של הדף, כמו כן באתר מאמרי עיון וכדומה, לאנשים שרוצים להעמיק יותר".

בנוסף להנגשת החומר הנלמד, מסייע האתרללומדים גם בדרכים נוספות. הרב שפירא מספר כי האתר מציעמגוון שירותיםכגון תיאום חברותות דרך האתר, או מידע זמנם ומיקומם של שיעורי 'דף יומי' ברחביהארץ ובעולם.בנוסף, ישנם תלמידי חכמים שעונים על שאלות באתר, דרשות לסיומי מסכתות, וכמובן רקע היסטורי של הדף היומי. "כל אחד יכול למצא כל מה שהוא מחפש", אומר הרב שפירא.

הרב שפיראמציין כיבאתר ישנן גם אפליקציות שמנגישות את החומר של האתר גם לפלאפון. "קיבלתי הודעה מקבוצה של יהודים במקסיקו, שסיפרו שכשהמגיד שיעור לא נמצא, הם שמים את הפלאפון אם מגיד שיעור מהאתר במקום הרב הקבוע", מספר הרב שפירא.

אחד הפרוייקטים היחודיים של האתר הוא'שיעוראונליין' קבוע, בו משתתפים אנשים מכל העולם, וניתן לראות בו את המשתתפים האחרים. "זה נועד לאנשים שאין להם את האלטרנטיבה של שיעור ליד הבית, אבל מעונינים בכל זאת ללמוד בחבורה", מסביר הרב שפירא. הוא מספר כי רק אתמול יצא לו ללכת בתחנת רכבת בצפון הארץ ולפתע ניגש אליו יהודי וסיפר לו כי הוא משתתף קבוע של שיעוריו באינטרנט.

פורטל הדף היומי (צילום מסך)

את האתר הקים הרב שפיראלפני שש שנים באופן פרטי. לדבריו, באתר לא תמצאו פרסומות או איזה אינטרס שיווקי שמושפע מהשקפת עולם מסוימת. "זה לימוד תורה נטו, תורה לשמה". שפירא מספר כי מאחר והאתר נבנה באופן פרטי ונשען על מימון עצמי, הוא מתפתח באופן קצת איטי, "אבל ברוך ה' האתר כל הזמן מתקדם. ישאלפי תגובות שמגיעות מיהודים בארץ בעולם, זה באמת כלי אדיר להפצת תורה".

| לא ידעתי מה זה אינטרנט

שפירא מספר מאיפה הכל התחיל. "באופן אישי העברתי שיעורי דף יומי, ונהגתי להביא מידי פעםאמצעי עזר שונים, וחבר הציע לי להעלות את החומר לאינטרט", מספר הרב שפירא. "אז עוד לא כל כך ידעתי מה זה אינטרנט, אבל הקשבתי לעצתו והעליתי". שפירא מספר כי לאחר שהעלה את החומר הוא קיבל תגובות מפתיעות, מה שהעלה אצלו את הרעיון שבודאי יש עוד הרבה אנשים שיכולים להעלות חומרים דומים והוא החליט להקים אתר שירכז את החומר. "באמת יש כמות עצומה של מפרסמים בסגנונות שונים, וברוך ה' יש ברכה ולאט לאט האתר מתפתח". מספר הרב שפירא בשמחה.

ההתעסקות בדף היומי גרמה לשפירא להתחבר אל רבי מאיר שפירא מייסד המפעל."אמנם יש לנו שם משפחה דומה, אבל לרבי מאיר כידוע לא היו צאצאים. הוא אמרשיש לו שני צאצאים - הדף היומי, והישיבה שהוא הקים. בעקבות ההתעסקות בדף היומיהתחלתי להתחקות אחריו וכל שנה ביום ההילולא אני עולה לציונו של רבי מאיר. אני מרגיש שברוך ה' זכיתי להוסיף תרומה קטנה אל המפעל העצום שהוא הקים", אומר הרב שפירא.

הרב שפירא מספר כי כשיזם רבי מאיראת עניין הדף היומי,שאלו אותו אם הוא חושב שיהודי יקה מפרנקפורט ילמד את אותו הדף שלומד מישהו מקזבלנקה. הוא ענה שכן וזה גם יכול לסייע שכשיהודי ילך ממקום למקום הוא יוכל למצא בכל מקום שיעור באותו דף אותו גם הוא לומד. "היום כבר לא צריך ששני יהודים מארצות שונות יפגשו במקרה", אומר הרב שפירא,"הם יכולים ללמוד ביחד כל אחד ממקומו הוא".

מעמד סיום הדף היומי בירושלים בשנת תשע"ב (יוטיוב)

הרב שפירא מאמין כי פרוייקט הדף היומי הוא אחת ההצלחות הגדולות בעולם התורה. "הדף היומי זה דבר סוחף, מסבב לסבב יש יותר ויותר אנשים. יש ארגונים רבים שעוסקים בנושא, וביחד עם תהודה ציבורית גדולה זה 'לוקח' הרבה אנשים", אומר הרב שפירא ומסביר כי זו אחת הסיבות ל'סיומים' הגדולים הנעשים במקומות שונים.

"אני מקבל תגובות ממגוון עצום של יהודים בארץ ובעולם", ממשיך הרב שפירא. "אני חושב שכמעט בכל בית כנסת יש שיעור.מגיעות בקשות ממקומות שבכלל לא ידעתי שהם קיימים". הרב שפירא אומר כי לדעתודיבורים על הדף היומימוסיפים לתהודה הציבורית שתופסת עוד ועוד אנשים. "אני זוכר שפעם התראיינתי ברדיו על הדף היומי, לא אמרתי שום דבר מיוחד, אבל אחרי כמה שבועות ניגש אלי מישהו, וסיפר שהראיון הזה 'תפס' אותו ומאז הוא לומד את הדף היומי", מוכיח הרב שפירא את דבריו.

| 'הדף היומי' בסמס

לדברי הרב שפירא, סיבה נוספת להתרחבות שורות הלומדים, היא ההנגשה הגדולה שיש היום. באתר לדוגמא,ישנם שיעורים על הדף היומי גםברבע שעה או עשרים דקות.

פרוייקט נוסף של הנגשת הלימוד היא מערכת מסרונים שמופעלת עלדי האתר. "אנחנו שולחים כל בוקר מיסרון מהדף היומי. המסרון נועדבעיקר לאנשים שלא זוכים ללמוד את הדף אבל בכל זאת רוצים לקבל איזו טעימה". הרב שפירא מספר שלשיטת המסררונים הצלחה גדולה והיא עוברת מפה לאוזן, כך שהיום כבר ישנםכבר כמה אלפי נרשמים. "היום לדוגמא שלחתי את ההודעות באיחור של שעה, וכבר התחילו להגיע תגובות, 'מה עם הדף היומי?", הוא מספר.

הרב שפירא מספר כי יהודי מארצות הברית אמר לו פעם שבעוד בישראל יהודי יכול לשאול יהודי אחר האם הוא לומד במסגרת הדף היומי, הרי שבארצות הברית השאלה היא 'האם כבר למדת היום את הדף היומי'. חלומו של הרב שפירא היא כי "בעזרת ה' גם בארץ הקודש העסק 'יתפוס' עד שנגיע למצב שנשאל גם פה את השאלה הנכונה".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד