בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מצוות הארץ - ספר שיעשה לכם סדר

מכון התורה והארץ מוציא את הספר 'הלכות הארץ' – קיצור הלכות מצוות התלויות בארץ לבית ולגינה הביתית. "זהו ספר מעשי הכתוב בלשון פשוטה ושווה לכל נפש", אומר הרב יואל פרידמן עורך הספר

  • כ"א אייר תשע"ו - 10:46 29/05/2016
גודל: א א א
מתוך הספר (מכון התורה והארץ)
מתוך הספר (מכון התורה והארץ)

מכון התורה והארץ מוציא בימים אלו ספר חדש המתמצת את הלכות המצוות התלויות בארץ (תרומות ומעשרות, חלה, כלאיים, ערלה ומתנות עניים). הספר הנקרא "הלכות הארץ" מציג את המצוות הרלוונטיות לכל בית וגינה ביתית, תוך שימוש בטבלאות ותרשימים ובצורה ברורה, וניתן להשיגו באתר מכון התורה והארץ או בטלפון08-6847325.

"הספר כתוב בלשון קלה ושווה לכל נפש, בלי פלפולים ובלי להיכנס לפינות מיותרות", מספר הרב יואל פרידמן עורך הספר. "בנוסף השתדלנו מאוד להביא דברים מעשיים, גם מבחינת הידע במציאות וגם מבחינת מידת הרלוונטיות להיום".

כדוגמא מביא הרב פרידמן את נושא קניית עצים במשתלה. אדם שקונה עץ, מכיוון שהעצים מורכבים צריך לברר על מה העץ מורכב והאם הדבר אינו כלאיים.

"כשאדם קונה את העץ בדרך כלל הוא לא יודע מה מותר ומה אסור כי אין פיקוח והשגחה בנושא כלאיים, ולכן בספר הבאנו סקירה של כנות מצויות לכל מיני הפירות, ואז אדם הולך למשתלה ויודע שאם הוא קונה תפוז אם זה מורכב על חושחש זה בסדר", מסביר הרב פרידמן. "גם בהרחקות בכלאיים תרגמנו כל דבר לסנטימטרים ולא השארנו באמות או טפחים, כדי להקל על היישום בפועל".

הרב פרידמן מספר כי הספר מבוסס על העבודה שנעשתה במכון התורה והארץ לאורך כ-30 שנות פעילותו, ומהווה את תמצית המסקנות של הספרים, המאמרים והדיונים שנעשו לאורך השנים.

"הלכות חלה לדוגמא הן דבר מעשי לכל עקרת בית, בפרט היום כאשר יש 'טרנד' של הפרשות חלה בציבור ויש לזה כל מיני הלכות כמו 'אם לש על מנת לחלק' וכד'", מביא הרב פרידמן דוגמא אקטואלית נוספת.

בנוסף מובאת בספר סקירה על מיני עצים שהם צמחי ביניים ואשר יש צורך לדעת האם הם נחשבים אילן או ירק. יש גם סקירה של אגרונום המכון מוטי שומרון על עשבי תבלין וסיווגם לצמחים חד-שנתיים או רב-שנתיים כיון שיש לכך משמעויות לגבי כלאיים ולגבי ברכת הבשמים.

"אחד הדברים הייחודיים בספר זה שהוא יוצא מטעם המכון שמתמחה בעניינים האלו שמחברים בין התורה והארץ. אתה צריך גם להכיר את המושגים ההלכתיים, וגם להכיר איך המערכות פועלות כיום ומה המציאות מבחינה מקצועית", אומר הרב פרידמן לסיום.

הכתבה באדיבות יח"צ

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד