בע"ה ח' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"עבודה עברית וזה חשוב!"

על השקיות של 'צרכניית בית-אל' בבעלותו של ניתאי גיאת, מודפס הכיתוב "עבודה עברית, וזה חשוב!". על אף הקושי, גיאת, דור שני בתחום, לא מוותר על פרנסת אחיו היהודים. "כשעובדים עם יהודים יש אווירה של בית, ממש ככה", הוא אומר

  • יהודה פרל
  • י"ב חשון תשע"ד - 14:00 16/10/2013
גודל: א א א
צרכניית בית אל (הקול היהודי)
צרכניית בית אל (הקול היהודי)

בישוב בית אל שבחבל בנימין, פועלת 'צרכניית בית אל' כבר קרוב לשלושים שנה, ומגיעים אליה תושבים מבית אל ומיישובי האזור. על שקיות הצרכנייה מודפס באותיות גדולות הכיתוב "עבודה עברית וזה חשוב!". "אנחנו נושמים את זה, גדלנו עם זה, זה האופי שלנו, זה אנחנו, כמה שיותר לפרנס את החבר'ה שלנו", אומר בראיון לקול היהודי, ניתאי גיאת, בעליה של הצרכנייה.

כבר שנתיים שגיאת מפעיל את המקום לאחר שרכש אותו מקרוב משפחה. "גם הוא גדל והתחנך על עבודה עברית, כמונו, וכך הפעיל את החנות כל השנים", הוא מספר. "יש הרבה חבר'ה משוטטים, כאלה שלא משתלבים בחברה, אז אם עוזרים עדיף כבר לעזור להם", הוא מסביר את אחת הסיבות להתעקשותו על עבודה עברית. "אתה לוקח פה את הנוער וככה יש לו תעסוקה והוא לא נופל ומתדרדר לדברים גרועים יותר. זה יותר חשוב מלנסות למצוא את הפתרון המהיר יותר והקל יותר".

"מעדיף להיתקע בלי עובדים מאשר להעסיק עובדים זרים"

"יש עניין לפרנס את החבר'ה שלנו, לא לתת נחלה לערבים", אומר גיאת שהעסק שברשותו זוכה לפרנס שמונה משפחות יהודיות. "יש כאלה שמתפתים מבחינת מחיר וזמינות כי ערבים הרבה יותר זמינים וגם הרבה יותר זולים. נכון שזה קשה מאוד למצוא עובדים כי זה לא תחום שאנשים ששים לעבוד בו, זה לא עבודה קלה. אבל האידיאלים גוברים על הקשיים. אני מעדיף להיתקע בלי עובדים ולהשלים בעצמי את העבודה, מאשר להעסיק עובדים זרים".

"עבודה עברית וזה חשוב". צרכניית בית אל (הקול היהודי)

"בכל העבודות והעסקים שהיו לי העסקתי רק יהודים והשתדלתי גם לקחת אנשים מאנשי המקום, לא מרחוק. החינוך שקיבלתי לא מתחבר עם העסקת ערבים".

גיאת מדגיש כי מעבר לאיסור 'לא תחנם', ישנה גם בעיה של אמינות כשמדובר בעובדים גויים. "האמינות שלהם הרבה יותר נמוכה מהאמינות של היהודים, בעיקר אם היהודי מגיע מהמגזר הדתי, גם אם חזר בשאלה, הוא בא מבית טוב".

"עם עובדים יהודים יש אווירה של בית"

מעבר לתחושת הסיפוק שבהעסקת יהודים, גם הלקוחות של גיאת שמחים מהגישה שלו. "הלקוחות מאוד מפרגנים ואוהבים את זה, הם מרגשים בבית. הם מדברים איתך על כל הדברים, עם כל העובדים. כשיש עובד ערבי זה נותן הרגשה לא נעימה ללקוח ובעל העסק ואין בניהם קשר, כשיש יהודי אנשים מרגישים שיש להם עם מי לדבר. אווירה של בית, ממש ככה".

מלבד החשיבות של מצוות הצדקה, לפרנס יהודים דווקא, חשוב לגיאת גם שתהיה נוחות לתושבים המתגוררים ביהודה ושומרון. "כמובן, שמעבר לזה שאנחנו דוגלים בעבודה עברית, אנחנו רוצים לעזור לאנשים שלא יהיה להם קשה ליסוע רחוק, שתהיה להם מכולת קרובה לבית, זה מאוד עוזר לאנשים, ההתיישבות חשובה לי".

לסיום, קורא גיאת גם לציבור הלקוחות וגם לבעלי העסקים, לעשות מאמץ ולעזור לעוד משפחות יהודיות. "יש הרבה משפחות של מובטלים יהודים. אם כל אחד יתאמץ קצת יותר הוא יתן פרנסה לאחים שלו. בסופו של דבר זה מעגל שמחבר את העם ויוצא יותר משתלם מאשר לחפש את הפתרון הפשוט והקל של העסקת עובדים זרים וערבים"

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד