בע"ה ח' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מאז שפניתי למוקד - הצעות העבודה זורמות"

שמואל קרטיס (52) מירושלים מתעסק כבר עשרות שנים בבניה. בשיחה עם הקול היהודי הוא מספר כיצד נחלץ לאחרונה מתקופה קשה בעסק, בסיוע האתר החדש של 'לוח עבודה עברית'. "מאז שהגעתי ללוח של המוקד, פתאום מתחילים להגיע טלפונים ועבודות, ב"ה".

  • יהודה פרל
  • י"ט טבת תשע"ג - 00:00 01/01/2013
גודל: א א א
אתר בניה
אתר בניה

לפני מספר חודשים עלה לרשת'לוח עבודה עברית', אתר אינטרנט המשמש כלוח מידע ודרושים על טהרת העבודה העברית. הלוח מספק מידע על עסקים, מפעלים וקבלנים המקפידים על עבודה עברית, ובנוסף מפרסם הצעות עבודה – הן מצד מעסיקים המחפשים עובדים והן מצד אלו המחפשים עבודה – והכל, כמובן, על טהרת העבודה העברית.

באתר האינטרנט של ה'לוח' מובאות מספר סיבות להעדפת 'עבודה עברית', ביניהם החשיבות בעבודת כפיים יהודית וכן הסכנה בהעסקת גויים. אולם הטעם העיקרי עליו הם מצביעים הוא אהבת ישראל, כפי שמצווה התורה הקדושה – "אוֹ קָנֹה מִיַּד עֲמִיתֶךָ… וְחֵי אָחִיךָ עִמָּךְ" – ממנו למדו הפוסקים כי ישנה מצווה לפרנס ולהעסיק יהודים על פני גויים.

"התחושה שיהודי עובד איתי היא אחרת". פועל ערבי באתר בניה בירושלים

סיפורו של שמואל קרטיס (52), תושב שכונת נווה יעקב בירושלים, הוא דוגמה מצוינת לאכפתיות המנשבת מהיוזמה החדשה.

הדרישה לעבודה עברית גדלה

"מגיל עשר אני עובד בבניין עם אבי המנוח", מספר לקול היהודיקרטיס. לפני כחמש עשרה שנים החליט לעזוב את העבודה, אך חזר אליה לפני מספר שנים. "אני מנסה להתמודד עם הענף הזה של בניה ושיפוצים, אבל לא הכי מצליח, הייתי אומר, בקושי חי".

לאחרונה נקלע שמואל לתקופה לא קלה בה כמעט ולא הגיעו עבודות, אבל אז גילה את במקרה את 'לוח עבודה עברית'.

"הגעתי ללוח של עבודה עברית דרך האתר שלהקול היהודי", מספר קרטיס. "היתה שם איזה שהיא כתבה על עבודה עברית, ומישהו שם הכניס בתגובות את המספר טלפון של המוקד. משם הגעתי לאתר של המוקד ונרשמתי אליו".

שמואל מספר כי דרך האתר מצא קבלן שכבר הספיק לעשות איתו מספר עבודות. "מאז שהגעתי ללוח של המוקד, פתאום מתחילים לבוא טלפונים ועבודות, ב"ה".

"התחלתי להקפיד בעצמי. כשאני מגיע לשוק - לקנות מיהודים". מוכרים יהודים בשוק מחנה יהודה (שרית פרי)

"אנשים מחפשים את הזול ביותר, לא משנה להם מי", קובל קרטיס, אך טוען כי לאחרונה חש כי המגמה משתנה. "עכשיו אנחנו מסיימים עבודה אצל מישהו בשמואל הנביא. הוא לא רוצה את הגויים, הוא רוצה עבודה עברית. אני כל הזמן שומע יותר ויותר שלא רוצים להעסיק את ה"פלסטינאים" ובמיוחד לא את האפריקאים. אני מקווה שהגל הזה של עבודה עברית ייתפס יותר ויותר".

"יש אווירה טובה בתקופה האחרונה שמדברים שלא להעסיק אותם. קרוב משפחה שלי רוצה לקנות בית בשכונה חדשה שנבנית היום בישוב נווה דניאל ודיבר איתי על מחירים. דרך אגב הוא אמר שלא מכניסים לשם ערבים, רק יהודים בעבודה עברית. יש תחושה שגם חבר'ה בשטחים וגם פה בתוך ירושלים מדברים איתך על עבודה עברית".

קרטיס רואה קשר ישיר בין הדרישה לעבודה עברית לבין הפרנסה שלו ושל חבריו. "עכשיו, כשיותר ויותר רוצים עבודה עברית – יש יותר עבודה. אני מאמין שהאווירה תהייה יותר טובה".

"לעבוד עם יהודים זה אחרת"

לקרטיס ישנו ניסיון אישי של עבודה עם ערבים, והוא מבין גם את הקושי בפניו ניצבים הקבלנים. "אני מכיר את הערבים עוד מילדות, עבדתי איתם הרבה שנים. עשיתי לא מעט עבודות בירושלים וגם לא מעט עבודות גדולות עם ערבים".

אולם קרטיס טוען כי החיסכון הכספי בהעסקת ערבים לא שווה את התוצאה. "התחושה שיהודי עובד איתי היא אחרת, יש הרגשה טובה בכך שבחור צעיר יהודי, אתה יודע שהוא לא הורס לך ומקלקל לך. הוא לא רוצה לעשות עליך דאווין בגלל שאתה יהודי".

קרטיס מספר כי מאז שנחשף לחשיבות העניין, הוא גם מקפיד בעצמו לפרנס רק את האחים. "בשנה האחרונה, כשאני נכנס לקנות במחנה יהודה, אם אני רואה ערבי אני לא קונה ממנו. אני ממש-ממש משתדל, אפילו באוכל לא לקנות מגויים".

קרטיס לא לבד, וככל שהחשיפה ללוח החדש גדלה, מגיעים עוד ועוד סיפורים.

ב-'לוח עבודה עברית' מספרים כי האתר החדש זכהעד היום בלמעלה מ-19,000 חשיפות. ונכנסו אליו למעלה מ-4,700 אנשים שונים, מתוכם למעלה מ-1,200 אנשים חזרו אליו בשנית.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד