בע"ה י"ב סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"את הסיפור הזה אי אפשר להפסיק"

מיזם סיפורי החסידים החביב שהוקלט באולפן הביתי של משפחת שטרן הפך בימי הקורונה למערך הפעלה שלם שמגיע לאלפי ילדים מדי יום

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' ניסן תש"פ - 16:37 29/03/2020
גודל: א א א
מנחם שטרן
מנחם שטרן

הקורונה השביתה את המשק אך במקביל פיתחה שלל רעיונות ומיזמים לילדים שנמצאים בבית במקום מוסדות החינוך.

אחת היוזמות הללו, אותה אנו גם מביאים במדור הילדים שפתחנו בקול היהודי, היא מערך ההפעלה של אולפני שאמיל, שבהחלטה של רגע שדרגו את הסיפור החסידי שהקליטו לילדים מדי כמה ימים, למערך שלם של סיפורים, הפעלות ודפי יצירה שמגיע מדי יום בוואצאפ ובמייל לאלפי ילדים.

"מאז ומעולם היתה בי אהבה מיוחדת לסיפורים חסידיים", סיפר לקול היהודי מנחם שטרן שהקים את אולפני שאמיל. "אני מלמד בתלמוד תורה, ולפני חמש שנים כשביקשו ממני לעבוד כממלא מקום למלמד עניתי: "אני יודע רק לספר סיפורים ...", ומאז ועד היום זה בעיקר מה שאני עושה. גם לימוד התורה אצלי הוא סיפור אחד מרתק".

לפני למעלה מחצי שנה פתח שטרן במיזם "אבא - תספר לי סיפור"- קבוצות וואטסאפ חינמיות ובהן נשלחים בכל שבוע סיפורים חסידיים מרתקים.

"ב"ה זכינו ויש לנו אולפן הקלטות שקראנו לו "שאמיל" בהשראת ברכתו של הרב יצחק שבירך אותנו לזכות שיהיו בו ניגונים של געגועים לה'".

שאמיל, מסביר שטרן, הוא שמו של ניגון געגועים מאחוריו מסתתר סיפור מהרי הקווקז.

גם במשרד החינוך מפיצים את סיפורי החסידים

משבר הקורונה תפס את אולפני שאמיל בשיא העשייה והם החליטו להרים את הכפפה לטובת הילדים וההורים שנותרים בבית.

"בצל המשבר שכולנו מקווים שתצא ממנו במהרה לידת המשיח... הבנו, אשתי ואני שאנו חייבים לתת מענה לילדי ישראל שבבית ולהרחיב ולעבות את מעגלי ההפצה".

לזוג שטרן הצטרף גם אחיו של מנחם בפינת הכנה לפסח ויחד הם מוציאים בכל יום חומרים ובהם: קבצי שמע של סיפור חסידי איכותי, פינת הכנה לפסח עם הרב ענני שטרן, ומפגש בוקר- פינת הגננת לטובת ילדי הגיל הרך. בנוסף נשלחים גם משימות ודפי עבודה מעניינים.

"ב"ה אלפי ילדים נהנים מהסיפורים ומאות הורים, גננות ומורים שמחים על כך. אנחנו מקבלים תגובות מחזקות ונלהבות וזכינו שהסיפורים שלנו מופצים גם על ידי הפיקוח של המחוז החרדי במשרד החינוך וכן על ידי מנהלים בתלמודי תורה מגוונים שונים המעלים את הסיפורים לקבוצות או למרחב הקולי שלהם", אומר שטרן.

"מה שמשמח במיוחד הוא לראות את הסיפורים מגיעים גם לקהלים פחות קרובים, לפחות באופן חיצוני, שהסיפורים הגיעו אליהם על ידי מכרים, גננות , מורים וכן הלאה".

שטרן מספר קצת על צורת העבודה, בה למשל שודדים מפחידים שלכדו חסיד שעשה את דרכו ביער מונגשים לילדים על ידי בדיחות ודמויות משעשעות ושומרים קשוחים בארכיון הרוסי שרים שירים עליזים.

"הכיף בהקלטת הסיפורים הוא החל מהכתיבה היצירתית, החלוקה לדמויות והחלטה על האופי שלהן, ההקלטה והמשחק בקול ובאפקטים, עד ליצירה השלמה ולתוצר המשמח שמגיע לילדי ישראל ומשמח את הלבבות. אני שמח בזכות ובהגשמת החלום - להפיץ ולספר סיפורים חסידיים.

כדי להמחיש את חשיבות סיפורי החסידים מספר שטרן על סיפור ידוע כאשר פעם הגיעו אל רבי ישראל מרוז'ין שני מחברי ספרים לקבל את הסכמתו. האחד חיבר חידושי תורה והשני ספר ובו סיפורי צדיקים. ר' ישראל מרוזין נתן הסכמתו קודם למחבר הסיפורים באומרו, שזו ההנהגה האלוקית בתורה שהקדים סיפורי צדיקים של האבות הקדושים לחוקים. לכן ספר בראשית נקרא גם ספר הישר להיותו מיישר את הלב ואת המוח".

אולפן הקלטות בתוך דירת המגורים הצפופה

את המיזם מפעילים בני הזוג מכספם הפרטי ותרומות בלבד.

"הפעילות המהלך השנה וכעת בפרט, היא ללא עלות. אנו משקיעים ימים ולילות בבחירת הסיפורים, עריכתם, שעות של הקלטה ועריכה עד לשעות הקטנות של הלילה והשעות המוקדמות של הבוקר" הוא מספר.

"עד לפני כחודש כל הפעילות היתה בביתנו הקט - 2.5 חדרים. תדמיינו איך זה עם כל הציוד והילדים כן ירבו...", הוא אומר בחיוך. "כעת, זכינו להוציא את האולפן מהבית וב"ה העבודה רבה. גם בניהול הפרויקט, הקבוצות, בניית וניהול האתר ואנחנו שמחים להזמין את הציבור ליטול חלק ולהיות שותפים בהפצה הגדולה והמיוחדת הזו כי "את הסיפור הזה אי אפשר להפסיק"...".

כעת מוכרים באולפני שאמיל מתנות אפיקומן שיחולקו לתורמים למימון הפעילות.

"הוצאנו לאחרונה דיסק בשם "תפוח מגן עדן" - סיפור שסיפר רבי פנחס מקוריץ ואנחנו מציעים בימים אלו מתנת אפיקומן מקורית - דיסקאונקי מעוצב מבמבוק ובתוכו כ-10 שעות של סיפורים חסידיים מרתקים".

התורמים מעל 50 ש"ח - יקבלו את הדיסק "תפוח מגן עדן" במתנה.

התורמים מעל 120 ש"ח יקבלו דיסק אונקי מעוצב - מאגר סיפורים חסידיים במתנה.

איך תורמים? העברה בנקאית לחשבון: מנחם שטרן 545729 בנק אוצר החייל, סניף 369 , אפשר גם בביט או פיבוקס למספר 054-2259459

המתנות מוגבלות ל-20 התורמים הראשונים. ניתן גם לקנות את הדיסק אונקי. צרו קשר באתר: www.ulpaneishamil.co.il

להצטרפות לקבוצת הוואצאפ/מייל פנו ל: 054-2259459

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד