בע"ה י"ג תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"עמוד האש לפני המחנה"

ראש מועצת שומרון יוסי דגן סופד לאברום מינץ ממקימי גרעין אלון מורה ו"גוש אמונים" שנפטר בחג: "אש להבה למען ארץ ישראל"

  • יח"צ
  • י"ח ניסן תש"פ - 10:15 12/04/2020
גודל: א א א
(יח"צ)
(יח"צ)

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן סופד היום לאברהם מינץ, ממייסדי גרעין אלון מורה וגוש אמונים, מי שהיה מפקד המחלקה הדתית בפלמ"ח בעליה לביריה: 

בין השאר כתב דגן: "במהלך החג נפטר אברהם (אברום) מינץ. בונה הארץ חבר מזכירות גרעין אלון מורה ומראשי "גוש אמונים". אברהם היה מנהיג עניו. בעל פנים מאירות תמיד וחוש הומור מיוחד. מעל הכל - היה כולו נועם, אש להבה למען ארץ ישראל, מעמודי האש ההולכים לפני המחנה.

אברום היה בעל עין טובה וניחן בראיה למרחוק. היה פעיל כל חייו למען ישוב הארץ. היה מפקד המחלקה הדתית בפלמ"ח בעליה לביריה. עשרות שנים אחר כך, בביתו, תוכננה העליה הראשונה  של גוש אמונים לשומרון, שהתקיימה בהשתתפות הרצי"ה קוק זצ"ל למחנה חורון.

 
יחד עם רעייתו יפה ז"ל, השתתף בכל העליות של גוש אמונים והיה חבר שנים ארוכות במזכירות אלון מורה. יחד נאבקו על מנת לבסס את ההתיישבות היהודית בשומרון, נאבקו והצליחו!

אברום הבין את החשיבות שביצירת תשתיות ותנאים להגעת המונים לשומרון. לכן, הקים את המפעל היהודי הראשון בשומרון זה 2,000 שנה, אחרי העליה השמינית והאחרונה לסבסטיה - את מפעל המתכת באלון מורה (עוד בתחנתה הראשונה, קדום, קדומים של היום). בהמשך, היה המנכ"ל הראשון של החברה לפיתוח השומרון. בזכותו ובזכות חבריו האידאליסטים והאמיצים לדרך, ברחבי השומרון מאות מפעלים בבעלות יהודית שמגלגלים מליארדי שקלים בשנה. כחצי מיליון יהודים חיים ביו"ש.

אברום היה יהודי חם, טוב, עניו ומאיר פנים. נפגשתי עימו בפעם האחרונה לפני מספר חודשים, במפגש של ותיקי גוש אמונים באלון מורה.

הוא היה קצת חלש, אבל מלא באור. חיזק ומילא את כולם, וגם אותי, בכח.  בכח לבנות יותר ולעשות יותר.
טעמנו יחד את היין החדש מיקב אלון מורה, והוא זרח מאושר.

אברום, בשם עשרות אלפי תושבי השומרון, אנו מודים לך בהערצה. על האמונה, על פריצת הדרך -  עבורנו מתיישבי השומרון ובעבור עם ישראל כולו.

על הדוגמא שלימדת את כולם, בצניעות ובהצנע לכת. תהא נשמתך הטהורה והזכה צרורה בצרור החיים". 

אברהם מינץ נטמן בבית העלמין בעפרה בטקס לוויה מצומצם על פי הוראות משרד הבריאות. נפטר במהלך חג הפסח והוא בן 90 במותו.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד