בע"ה י"ח אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אושר צעד ראשון בהסדרת היישוב חרשה

הוכנה חוות דעת המכשירה את דרך הגישה לישוב חרשה בבנימין על ידי חפירת מנהרה שלא תפגע בחקלאות הערבית. הצעד הבא - הכשרת תב"ע היישוב

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח כסלו תשע"ט - 09:26 06/12/2018
גודל: א א א
דרך הגישה לחרשה צילום: יוגב הלל/TPS
דרך הגישה לחרשה צילום: יוגב הלל/TPS

המחלקה לייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים הגישה את חוות דעתה המשפטית, בהסכמת היועמ"ש מנדלבליט, ובעקבות הנחייתה של השרה איילת שקד, המכשירה את דרך הגישה לישוב חרשה בבנימין.

המשמעות היא כי הדרך ליישוב תוכשר מבחינה חוקית באופן מיידי וכבר ניתן יהיה להגיש תב"ע להכשרת היישוב עצמו על ידי המנהל האזרחי.

הדרך הוכשרה על ידי פתרון של סלילת כביש שמעליו יונחו  קורות בטון שייצרו מעין מנהרה, כאשר על הבטון תונח אדמה שתאפשר לערבים באיזור הטוענים לבעלות על הקרקע להמשיך לעבד את השטחים.

בהמשך חוות הדעת מתוארת הדרך בה יכשירו הגורמים את היישוב ואת כל האופנים להסדרת דרך הגישה במבלי לפגוע בחקלאות הערבית במקום.

בחוות הדעת שפורסמה בערוץ 7 אף הוצע לבחון אפשרות של הפקעת הקרקע מידי הערבים.

״לאור האמור, ובשם לב לצורך שהוגדר על ידי הדרג המדיני בכל הנוגע לעניין שבפנינו, סברנו בנסיבות העניין של הפקעת דרך הגישה לחרשה כי יש מקום לנקוט בדרך של הפקעת זכות החזקה והשימוש באופן זמני בשיטת ׳החפירה והכיסוי׳, על מנת להביא לביצוע מהיר של הדרך כבקשת הדרג המדיני. זאת הגם שלכאורה יתכן כי אין מניעה משפטית מהפקעת זכות החזקה והשימוש לצמיתות. נזכיר כי בגדרי שיטת ׳החפירה והכיסוי׳, נפגעת זכות החזקה והשימוש רק בשלב הביניים בו מבוצעות עבודות החפירה והבניה (ומשכך אין מדובר בהפקעה צמיתה).

״עמדה זו רלוונטית להסדרת הגישה לחרשה, וניתנת מבלי שלובנו עד תומן העמדות השונות בעניין זה (בפרט ביחס להיבטים השונים שהועלו בעמדת מערכת הבטחון), ולאור לוחות הזמנים, ואין בה כדי למנוע אפשרות של הפקעת זכות השימוש והחזקה בקרקע לצמיתות במקרים אחרים עתידיים, שייבחנו לפי נסיבותיהם".

תגובת מזכירות היישוב חרשה:

"אנו מודים ומעריכים מאוד את כל המסייעים בידינו לקדם את ההתיישבות בהר הטוב הזה ומקווים שהדרך סלולה כעת לבנייה מאסיבית והרחבת היישוב כהנה וכהנה.

ימי החנוכה הם ימים מתאימים להיזכר באמת הפשוטה שביטא שמעון החשמונאי: "לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, הושיבונו נחלת אבותינו".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד