בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אז מה בדיוק קרה ב'פרי הארץ'?

הורים לתלמידים במוסדות ברחבי הארץ החלו בקמפיין תמיכה במשפחת הנער נגדו הוגש כתב האישום מסבירים על מה כל המהומה

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט שבט תשע"ט - 11:35 04/02/2019
גודל: א א א
מעצר. אילוסטרציה (צילום: שלום אסירייך)
מעצר. אילוסטרציה (צילום: שלום אסירייך)

במכתב שפרסמו הורים לתלמידים בישיבת פרי הארץ ובמוסדות חינוך שונים הם עונים על מספר שאלות נפוצות. זאת במטרה להציג לציבור את הנתונים מנקודת מבט הוגנת ולהבהיר לציבור את הנעשה סביב הפרשייה.

מהי בעצם ישיבת "פרי הארץ"?

ישיבה ברוח חסידית ארץ ישראלית, המחנכת את תלמידיה על פי ערכי תורת ישראל, ארץ ישראל ואהבת עם ישראל. ראש הישיבה מהווה דוגמא לתלמידיו בהיותו מג"ד במילואים ותורם כליה.
ומה קרה באותו ערב, בו על פי עדות הבעל נהרגה עיישה א-ראבי?

מדובר על ליל שבת, בזמן זה שהו התלמידים ביחד עם אחד הרבנים בסעודת שבת ואף בשעות שלאחריה. על פי הדיווחים- בשעות אלו התרחש רצח האישה, בכביש הממוקם במרחק כחצי שעה הליכה מהישיבה. אלא שבזמן זה, כאמור, היו התלמידים בישיבה.

אם כך, כיצד נקשרו תלמידי הישיבה לארוע?

כפי הנראה, מכיוון שהישוב היהודי הקרוב ביותר למקום הארוע הוא רחלים, ובו נמצאת הישיבה, קבעו גורמי השב"כ מראש שתלמידי הישיבה קשורים לארוע. ה"ראיה" היחידה שהייתה בידיהם בשלב זה היא קרבת הישיבה למקום הארוע והגדרתה ע"י הגורמים כ"קיצונית", לאור מראה הנערים חבושי הכיפות הגדולות ועטורי הפאות. כן, זה גרוע בדיוק כפי שזה נשמע. התלמידים סומנו בגלל מראם ובגלל השתייכותם לציבור מסוים.

ומה קרה בהמשך?

ובכן, מיד לאחר המקרה נחקרו כמחצית מתלמידי הישיבה. כולם הכחישו כל קשר לארוע. הישיבה שיתפה פעולה עם גורמי השב"כ, אלא שעם הזמן נעשו אנשי השב"כ תוקפניים יותר והתברר כי אין ניסיון להגיע לחקר האמת אלא מטרתם אחת- להוציא הודאה מאיזשהו תלמיד במעשה. המטרה לא הושגה. לאחר שבועות מספר נרגעו החקירות ונראה היה כי גורמי השב"כ הרפו מהישיבה, אך באחד הימים, ללא אזהרה מוקדמת פשטו אנשי השב"כ על הישיבה ועצרו שלושה תלמידים. מספר ימים לאחר מכן עצרו שניים נוספים. מרגע שנעצרו נחקרו הנערים חקירות קשות ומתישות.

האם המעצרים בוצעו בהליך תקני?

לצערנו לא. נער אחד נעצר בכוח בתוך מוסד לימודי. לנער אחר, כפי שפורסם בידיעות אחרונות, בוים פיגוע בו סוכני שב"כ המחופשים לערבים תקפו את הרכב בו נסע והעמידו אותו בסכנת חיים. ברגעים אלה ניסו סוכני שב"כ מוסווים אחרים שהיו איתו ברכב, לסחוט ממנו התבטאויות כנגד ערבים - דבר אשר לא עלה בידם.

ומה עברו הנערים בחקירות?

לחקירות הנערים הייתה מטרה אחת, להוציא מהם הודאה ברצח, ולא נסיון אובייקטיבי להגיע לחקר האמת. הנערים דיווחו על קשירה לכיסא במשך שעות רבות, על צעקות והשפלות, על מילים גסות שהוטחו בהם ואף על הטרדות מיניות. כל זאת לאורך היום, משעה מוקדמת מאוד בבוקר עד הלילה. בתום החקירות אף לא נער אחד הודה במעשה.

ומה עכשיו?

לאחר כשבועיים מהמעצר שוחררו ארבעה מהעצורים. בידי השב"כ נשאר עצור אחד- *** ****. גם הוא, כמו כולם- אוחז באליבי מוצק כאשר היה בזמן הארוע עם רבו וחבריו. לעדות הרב שתמכה באליבי- סרבו להתייחס! לצערנו השב"כ הגיש כתב אישום נגד *** **** על סמך ראיית DNA דלילה.

ומה לגבי ה- DNA?
 

ראיית דנ"א נשמעת לכאורה כראיה חזקה מאוד, אך למעשה יכולה להיות בעייתית מכמה בחינות (בפרט כשמדובר בחפץ נייד):

א. אי אפשר לדעת מתי הדנ"א הגיע לחפץ הנדגם, ייתכן שהוא הגיע ימים, שבועות או חודשים קודם לאירוע הנחקר.

ב. לראיות דנ"א יש תקפות סטטיסטית מוגבלת, ואמינותן תלויה גם באופן שבו בוצעה הבדיקה, באמינות המעבדה, ובאחוז האנשים באוכלוסיה היכולים להתאים לאותו פרופיל דנ"א.

ג. פענוח ראיית דנ"א בדומה לראיות פורנזיות אחרות, גם הוא גורם השנוי במחלוקת בין המומחים בתחום.  כמצוין בכתב העת "עלי משפט", המהווה מקור לפסקי דין רבים, 61% (!) מעדויות מומחי התביעה בתיקים שנבדקו היו פגומות ולא תקפות. הרשעות במקרים כאלו התקבלו עקב כך שלנאשם לא היו את המשאבים הדרושים להצגת חוות דעת של מומחה מטעמו.

ד. גורם בכיר במכון לרפואה משפטית ("אבו כביר") חשף בערוץ 20 כי באופן תמוה האבן לא נשלחה לבדיקה במכון, זאת בניגוד להסכם עם המשטרה לפיו בכל מקרה בו יש גופה יש להעביר את הממצאים אליהם לבדיקה. הפעם באופן חריג מי שביצע את בדיקת ה DNA על האבן הייתה מעבדת זיהוי פלילי של המשטרה.

ומדוע לא לתת לחקירה להתנהל עד שהאמת תצא לאור? למה צריך לתרום לשם כך?

בפשטות- מכיוון שהגוף המחזיק בקטין הוא השב"כ, ויש לו כל המוטיבציה להפליל אותו- זקוקה משפחת לב לעורכי דין מהשורה הראשונה שיוכלו לטפל בעניין ולבצע בדיקות נדרשות שעולות הון תועפות. אם נניח לחקירה להתנהל בשקט ולא נסייע יתכן מאוד ש*** **** ישב בכלא מספר שנים. כאשר בע"ה תצא האמת לאור ו*** **** יצא זכאי- מי ישיב לו את שנותיו האבודות?

האם ישנם רבנים התומכים במאבק לעשיית צדק עם הקטין העצור?

אכן, רבנים מכל גווני הקשת הדתית תומכים במאבק. קראו לתרום הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור והרב יהושע שפירא. על "מכתב הרבנים" הקורא לחקר האמת חתמו מעל מאה רבנים ביניהם הרב שלמה ריסקין, הרב יהודה גלעד, הרב שמואל אליהו והרב מרדכי שטרנברג.

המקרה אכן קשה, אך ישנם הרבה מקרים קשים הדורשים התגייסות. מדוע אקדיש סכום כסף דווקא למקרה הזה?

מעבר לכאב ולצער האישיים של *** **** ומשפחתו, הכאב הוא של כולנו. של כל עם ישראל. המלחמה היא על האמת והצדק, על הערכים שכולנו חיים עליהם ושואפים אליהם. האם אנו מוכנים לשתוק כשמפלילים נער בגלל מראהו או השתייכותו לציבור מסוים? האם אנו מוכנים לקבל בשוויון נפש גוף ששייך למדינה אך מרגל בקרב אנשיה ומתייחס אליהם כאויבים? האם נישאר אדישים לקריקטורות מפלצתיות נגד הישיבה המופצות בעיתונים ומזכירות ימים אפלים? האם נשב בחיבוק ידיים אל מול פגיעה בנפשותיהם ובזכויותיהם של אזרחי ישראל? של ילדינו? לא עוד.

אז איך אני יכול/ה לעזור?

לצערנו, למרות האליבי המוצק המאבק עולה כסף רב, כולל תשלום טרחת עו"ד, דרך חקירה עצמאית בלתי תלויה של הפרשייה וכלה בבדיקות מעבדה יקרות ודיעות מומחים. פתחנו במבצע התרמה להצלת*** ****, והשגנו עד כה מחצית הסכום הנדרש.

חברי המשפחה ביקשו מהציבור לעמוד ולהתגייס לצורך מימון משפטו של הקטין.
 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד