בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ארדן: ההתיישבות ביהודה ושומרון - חוקית

בכנס בו השתתף בניו יורק הצהיר השר לבטחון פנים כי מעמדה של ההתיישבות ביהודה ושומרון הינו חוקי. "ארדן החזיר נורמה שהורדמה בימי שמיר"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ו סיון תשע"ט - 10:35 18/06/2019
גודל: א א א
יישוב בבנימין  (מיכל אביאור TPS)
יישוב בבנימין (מיכל אביאור TPS)

השר גלעד ארדן האחראי על המאבק הישראלי נגד תנועת החרם BDS, הצהיר בארצות הברית כי ההתיישבות ביהודה ושומרון – חוקית. הדברים נאמרו בכנס ג’רוסלם פוסט, השבוע.

הטענה כאילו ההתיישבות ביהודה ושומרון “בלתי-חוקית”  משמשת את רוב גורמי הBDS כהצדקה כביכול, לקמפיין שלהם שקוראים להחרים את ישראל. ואולם, במשך עשרות שנים,  נושא חוקיות ההתיישבות הישראלית הוסר מסדר היום הדיפלומטי של ממשלת ישראל.

לכן, נציגי ממשלת ישראל נוהגים כבר עשרות שנים שלא להשיב, לטענות מטעם ארגוני ה-BDS בדבר “אי-חוקיות” היישובים שבנתה ישראל ביהודה ושומרון. 
 
לשם השוואה, נושאים כמו ריבוי זכויות הלהט”ב בישראל, הסתה פלשתינית, משכורות למחבלים, והצורך בהכרה במדינה יהודית – קודמו והופצו בשנים האחרונות, ע”י נבחרי ציבור והסגל הדיפלומטי של משרד החוץ.
 
סגנית השר חוטובלי עשתה את הצעדים הראשונים להחייאת הנושא ההסברתי הרדום לבקשת ארגון מטות ערים, מרגע שנכנסה לתפקידה כסגנית שר החוץ, על אף שלא היתה חברת ממשלה שכן רוה”מ מעולם לא מינה את חוטובלי כשרה. בהשפעתה, שגרירויות רבות בעולם אולצו להעלות חומר עיוני המסביר את חוקיות היישובים ביהודה ושומרון, לאתרי האינטרנט שלהם. גם לשכת העיתונות הממשלתית בראשותו של ניצן חן, הסכים להצטרף ליוזמה. 

בית הנשיא לא הסכים עד כה להפיץ את הנושא ההסברתי החדש-ישן, בטענה שאין הם יודעים מה עמדת רוה”מ בסוגיית חוקיות היישובים. יוצא איפוא, כי  מנכ”ל בית הנשיא, הראל טובי שמוצאו מהקיבוץ ראש צורים, הוא בעצמו “מתנחל בלתי חוקי”, על פי נוהלי ההסברה בבית הנשיא.
 
גם לשכת רוה”מ, מערך ההסברתי של כנסת ישראל ולשכת יו”ר הכנסת, לא מפיצים, עדיין, מסרים הסברתיים המאשררים את חוקיותם של היישובים. 
 
נכון להיום, גדולי הידידים של ישראל בזירה הבינלאומית מרשים לעצמם לנקוט בעמדה רשמית כאילו כל היישובים ביהודה ושומרון, ללא יוצאים מן הכלל,  בלתי חוקיים מבחינה משפטית. ישראל לא מחתה בידם עד כה. הצהרת ארדן שהינו שר בכיר, משמעותית איפוא ויתכן שיביא לתוצאות מרחיקות לכת מבחינת ישראל.
 
שרת החוץ של אוסטרליה, ג’וליה בישופ, בלטה לעומת כל עמיתיה במדינות המערב, כשהזכירה את חוקיות היישובים הישראליים מבחינה משפטית עוד בשנת 2014.
 
 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד