בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
רק כנגד יהודים:

הצבא יכול לאכוף חוקי בנייה בשטחי A ו-B כנגד יהודים בלבד

שופטי בג"ץ דחו את העתירה שהגיש נריה זארוג נגד הריסת ביתו, בטענה שהסמכות על אכיפת הבניה בשטח, שהינו שטח B, היא בידי הרשות הפלסטינית, וקבעו כי לצבא סמכות לפעול בנושא כנגד יהודים בלבד

  • יהודה פרל
  • י"א טבת תש"פ - 14:09 08/01/2020
גודל: א א א
הריסת מבנים בעופרה. ארכיון (הלל מאיר, tps)
הריסת מבנים בעופרה. ארכיון (הלל מאיר, tps)

פרסום ראשון בקול היהודי: שופטי בג"ץ דחו היום (רביעי) את העתירה שהגיש נריה זארוג, יחד עם גיסו אהרון גוזלן, בדרישה לבטל את צו ההריסה שהוצא לביתם שבשכונת קומי אורי ביצהר.

העותרים טענו כי למנהל האזרחי אין סמכות להרוס מבנים במקום, שכן הוא מוגדר כשטח B, וכי הסמכות על השטח נמצאת בידי הרשות הפלסטינית.

השופטים חנן מלצר, אלרון וגרוסקופף דחו כאמור את העתירה. יחד עם זאת ציינו כי תושבי המקום יוכלו לפנות לרשות הפלסטינית על מנת לקבל היתרי בניה למבנה.

בנוסף קבעו השופטים כי על זארוג וגוזלן לשלם 3,000 ש"ח בגין הוצאות משפט של המנהל האזרחי בפרשה.

   | רק כנגד יהודים: הצבא יכול לאכוף חוקי בנייה בשטחי A ו-B כנגד יהודים בלבד

לפני כשנה נערך דיון בועדת המשנה לפיקוח הבניה של המנהל האזרחי, שם טענו גוזלן וזארוג המתגוררים בקומי אורי, כי אין סמכות לועדה, ובכלל זה למנהל האזרחי, לדון בנושא, שכן השטח הינו תחת סמכותה של הרשות הפלסטינית. הועדה דחתה את טענות תושבי קומי אורי ואלו הגישה עתירה לבג"ץ.

שופטי בג"ץ קבעו בהחלטתם, כי אכן סמכות התכנון והבניה בשטחי A ו-B נתונים לידי הרשות הפלסטינית והיא זו המחזיקה גם בסמכויות אכיפה לשם מילוי אחריותה. "לצד זאת", כתבו השופטים בהחלטתם, "הותיר הסכם הביניים את סמכותו של המפקד הצבאי לשמור על הסדר הציבורי ועל ביטחון הפנים ביחס לישראלים, אף, שבשטחים המצויים בסמכותה הטריטוריאלית של הרשות הפלסטינית".

עוד כתבו השופטים בהחלטתם, כי "בכך אין כמובן כדי למנוע מהעותרים לפנות לגורמים המוסמכים ברשות הפלסטינית על מנת לקבל היתר בניה למבנים ולהכשירם, ככל שיבקשו לעשות כן, וככל שהדבר מתיישב עם הדין החל על הבניה בשטח זה".

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד