בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בחסות הקורונה – חפירות שוד וחיפושי אוצרות

הקפאת פעילות האכיפה ביו"ש בשל נגיף הקורונה מאפשרת לבוזזי עתיקות לחגוג בחפירות פרועות. בארגון 'שומרים על הנצח' קוראים לשר בנט להחזיר את הפקחים לשטח

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט ניסן תש"פ - 09:17 23/04/2020
גודל: א א א
(שומרים על הנצח)
(שומרים על הנצח)

פעילות האכיפה של המנהל האזרחי קוצצה ל-30% בלבד, זאת בצל מגיפת הקורונה, ובשבועות שחלפו שודדי עתיקות ומחפשי אוצרות 'חוגגים' באין מפריע באתרי העתיקות ביהודה ושומרון. 

לפני שבוע דיווחו אנשי ארגון "שומרים על הנצח", הפועל לשמירת אתרי המורשת ביהודה ושומרון, על חפירת שוד אינטנסיבית במיוחד, במערה הנמצאת בתחומי שמורת הטבע הר כביר שבין אלון מורה לבקעת הירדן.

בסיור שנערך במקום ביום שלישי השבוע, התגלה כי במהלך השבוע האחרון נפרצו בקיר הסלע שלושה פתחים חדשים, ככל הנראה במטרה להגיע למעמקי המערה.

גם אתר עין סמיה שבמזרח בנימין, בו נמצאו ממצאים נדירים במיוחד, נמצא בשבועות האחרונים תחת מתקפת הרס חמורה מצד מחפשי אוצרות.

באתר זה, נמצאו שרידים ארכאולוגיים של עיר מתקופת מלכי ישראל המכונה חירבת מרג'מה, וחפירות ארכיאולוגיות שנערכו שם בעבר, נמצאו ממצאים נדירים במיוחד מתקופת הברונזה הביניימית – לפני כ-4,000 שנה – הכוללים חומה רחבה ומגדל, קברי פיר וגביע כסף עם סצנה עם מוטיבים מסופוטמיים.

בתקופה האחרונה החלה מחצבה בבעלות ערבית, הפועלת בתחומי הרשות הפלסטינית, לפלוש לתוך שטח שמורת עין סמיה – באופן שעלול לגרום למקום נזק סביבתי וחזותי כבד.

בשבוע שעבר דיווחו "שומרים על הנצח" לפקחי קמ"ט ארכיאולוגיה, על חוליית שוד שחפרה בחירבת עלמית שליד הכניסה לירושלים, וסגירת מעגלים זריזה הובילה לתפיסה של חוליית השודדים. חוליה נוספת נתפסה בעין סמיה לאחר התערבות מהירה של יחידת קמ"ט ארכיאולוגיה.

"מדינת ישראל נמצאת כעת במאבק כולל מול נגיף הקורונה, אבל אסור לנו לשכוח את היום שאחרי, ולא להזניח את אוצרות הנצח שלנו", אומר איתן מלט, רכז הפעילות של 'שומרים על הנצח'. "חופש הפעולה של שודדי העתיקות ממחיש מצוין מדוע פקחי העתיקות הם עובדים חיוניים שחייבים להיות בשטח בתפוקה מלאה ולקבל כח אדם נוסף. אנו קוראים לשר הביטחון נפתלי בנט להחזיר אותם לשטח בהקדם". 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד