בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעלי החיים נפגעו-המנהל האזרחי לא נקנס

ארגון חוננו ידרוש לקנוס את המנהל האזרחי לאחר שבמהלך הרס גבעה התעללו קבלני ההרס בעדר כבשים של תושבים

  • יח"צ
  • י"א טבת תשע"ט - 15:32 19/12/2018
גודל: א א א

צילום: אלחנן אלברט

קנס מנהלי הושת על קבלן שביצע עבור המנהל האזרחי החרמת עדר צאן, ואילו המנהל האזרחי שהיה אחראי על ההחרמה יצא ללא עונש. ארגון חוננו הגיש בקשה לקבל את חומרי החקירה על מנת לשקול להגיש ערר נגד ההחלטה שלא להטיל אחריות על המנהל האזרחי. נזכיר כי מדובר בתלונה שנסגרה, נפתחה שנית בזכות פניית ארגון חוננו וכעת הוחלט להטיל קנס על הקבלן המבצע ולא על הגורמים האחראיים.

יום לאחר החרמת העדר הגישו בעל העדר ושותפו תלונה לממונה על צער בעלי חיים במשרד החקלאות כנגד המנהל האזרחי על ידי ד"ר דני זיבוטופסקי, וטרינר העדר. בתלונה זיבוטופסקי כי מדובר ב"מקרה קשה של צער בעלי חיים. יש לפתוח חקירה נגד החברה שביצעה את ההובלה הברוטלית, הובילה בע"ח בצורה לא נאותה, גרמה למוות של בע"ח והפרידה אמהות מוולדהן". 

עוד הוסיף זיבוטופסקי בתלונתו "יש לחקור גם את האחראים והמעורבים במהל האזרחי, כוחות המשטרה והצבא. במדינה בה מחמירים כל כך בצער בע"ח, עד כדי כך שבג"ץ לא מאפשר להעביר חתולים משכונה אחת לאחרת בעיר, לא יתכן שיתבצע על ידי נציגי השלטון צער בעלי חיים כזה".

למרות הנכתב בתלונה, התברר לאחר בקשות חוזרות ונשנות מצד ארגון כי התלונה נסגרה. רק לאחר שהוסבר ללשכה המשפטית של משרד החקלאות כי כל האירוע מתועד, נפתחה חקירה מחדש. תוצאות החקירה המחודשת הן הקנס על הקבלן המבצע שהעביר את העדר במשאיתו, ואילו המנהל האזרחי האחראי לאירוע לא נשא באחריות. 

כעת מבקשים בארגון חוננו לקבל את חומרי החקירה המדוברת, בכדי לשקול להגיש ערר על החלטתם שלא להטיל קנס על המנהל האזרחי, וכן לבדוק מדוע הוחלט שלא להעמיד לדין פלילי את האחראיים לביצוע העבירה, הן נציגי המנהל האזרחי והן הקבלן המבצע שהיה אמון על פינוי העדר.

נזכיר כי החרמת העדר אירעה לפני כשלוש שנים, ב'גבעת הבלדים' סמוך ליישוב כוכב השחר. כוחות המנהל האזרחי הגיעו במפתיע, החלו בהריסת המבנים ובהחרמת העדר, תוך שהם מציגים צו משנת 99', בו מוכרז המקום כ'שטח אש'. כוחות המנהל סירבו לבקשות בעלי העדר לפנות מרצון את העדר, והורו להתחיל בפינוי.

העדר הועמס על משאית להובלת בע"ח בצורה לא מבוקרת, ללא כבש עליה מסודר ותוך התעלמות מהכתוב בחוק לגבי הובלת בע"ח.  פינוי העדר התנהל באכזריות קשה, תוך תפיסת בעלי החיים בקרניים, פציעתם, דחיסתם לתוך המשאית עד כדי גרימת מוות ועוד. זאת למרות התרעות בעלי העדר על הפגיעה בצאן וניסיונם למנוע את הפינוי הברוטלי. נציגי המנהל האזרחי לא שעו לאזהרות בעלי העדר ובקשותיהם להעביר את העדר בעצמם, אלא אזקו אותם ובכך אפשרו את המשך הפגיעה בעדר. 

בנוסף לתלונה הגישו בעלי העדר גם תביעה אזרחית כנגד המנהל האזרחי, בה מתוארות הפגיעות החמורות בעדר.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את בעלי העדר מסר "בשביל להעניש את המתיישבים על רצונם ליישב את הארץ פגע מנהל האזרחי בצורה קשה ואכזרית בבעלי החיים, חרף האזהרות והתחינות של בעלי העדר לחדול מהפגיעה. בעלי העדר הוסיפו כי לו היו מודיעים להם מראש על הפינוי, היו מעבירים את העדר בעצמם בצורה ראויה. 

אנשי המנהל והמשטרה שאמונים על אכיפת החוק פעלו כאן ביודעין כנגד החוק והמוסר הבסיסי, פגעו וציערו בעלי חיים ללא כל צורך. נתינת הקנס מוכיחה את מה שאנו טוענים כבר למעלה משנתיים, נעשה כאן עוול ועבירה על החוק. אנו נמשיך לפעול ולהגן על זכויות בעלי החיים, גם כשהם שייכים למתיישבים ביהודה ושומרון", הוסיף.

ממתפ"ש האחראי על המנהל האזרחי נמסר בתגובה: "ראשית נבהיר כי מדובר באירוע חמור שלא עומד בקנה אחד עם ערכי המנהל האזרחי ועם פעילותו המקצועית של הקבלן. כמו כן, במסגרת תחקור האירוע במנהל האזרחי, התקיים שימוע לקבלן על ידי סגן ראש המנהל, במהלכו הראשון לקח אחריות מלאה ואף הופקו לקחים בהתאם".

בנוסף מסר גורם צבאי כי בימים אלו החוזה למול הקבלן הנ"ל עדיין בתוקף.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד