בע"ה י"ג סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דיווח – כך תראה חלקה המדיני של תכנית טראמפ:

ריבונות ומדינה 'פלסטינית', שחרור המחבלים מהכלא, סיפוח הישובים בלבד, ירושלים תהיה משותפת לשלטון ערבי ולשלטון יהודי. אלו רק חלק מהסעיפים שפורסמו אמש

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט כסלו תש"פ - 09:36 17/12/2019
גודל: א א א
(קובי גדעון לע"מ)
(קובי גדעון לע"מ)

הקמת מדינת "פלסטין החדשה", מעבר חופשי לירדן ולעזה, ריבונות ערבית בחלקים מיהודה ושומרון וברצועת עזה, בקעת הירדן תישאר כפי שהיא וירושלים תהיה משותפת לישראל ול'פלסטין החדשה'. יהודים לא יוכלו לרכוש בתים מערבים. כל המחבלים הכלואים ישוחררו בהדרגה ועוד ועוד.

כל אלו הם רק חלק הסעיפים מתוך טיוטת התכנית המדינית של עסקת המאה שיוזם דונלד טראמפ. כך על פי פרסום בערוץ הטלוויזיה הלבנוני 'אל-מיאדין'.

אמש, שני בערב, פורסם בערוץ הטלוויזיה הלבנוני, המקושרת לחיזבאללה, מה שלטענתם מהווה את טיוטת הסעיפים המדיניים במסגרת עסקת המאה שיזם נשיא ארצות הברת דונלד טראמפ שמטרתו כביכול "פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

מדובר על תכנית שכבר מזמן הביעו פעילים בהתיישבות ומובילי דעה בציבור יראי השם, חשש כבד מפניה.

   | ריבונות "פלסטינית" ביהודה ושומרון. מה יעלה בגורל הישובים מחוץ לגושים?

מדובר על סעיפים שלא פורסמו בעבר ולא ברור מידת דיוקם. מהבית הלבן לא פורסמה הכחשה או אישור לדברים.

על פי הפרסום, עסקת המאה של טראמפ הינה הסכם משולש שיחתם בין מדינת ישראל, הרשות הפלסטינית וארגון הטרור חמאס. במסגרת ההסכם תוקם מדינת "פלסטין החדשה" ביהודה ושומרון וברצועת עזה. כאשר גושי ההתיישבות יישארו בידי ישראל. לעת עתה לא פורסמה התייחסות להתיישבות הנמצאת מעבר לגושים, אך כנראה שאלו יסופחו אל הגושים.

למדינת 'פלסטין החדשה' יהיה צבא וכן משטרה שתחזיק בכלי נשק בהם יהיה מותר לה להשתמש. התכנית מחייבת חתימת הסכם בין מדינת ישראל למדינת פלסטין החדשה, במסגרתו ישראל תגן על המדינה הערבית מפני כל תוקפנות חיצונית, בתנאי שזו תשלם לישראל עלות שמירה, שייקבע בדיון פתוח בין ישראל למדינות ערב.

   | בירושלים יהיה שלטון משותף

למרות הצהרות ראש הממשלה בנימין נתניהו על סיפוח בקעת הירדן והכרזת ריבונות, התכנית של טראמפ מבקשת לקבוע כי בקעת הירדן תישאר באותו סטטוס כמו היום. כביש 60 יורחב לארבעה מסלולים וייסלל כביש 90, בו יהיו שני מסלולים נפרדים לערבים, שיחברו את "פלסטין החדשה" עם ירדן. המסלול יהיה בפיקוח המדינה הערבית.

אמנם ירושלים לא תחולק, אך כולה יהיה בשלטון ישראל והמדינה הערבית במשותף. כך התושבים הערבים בירושלים יהיו אזרחי המדינה הערבית והיהודים אזרחי מדינת ישראל. עיריית ירושלים תהיה אחראית על כל שטחי ירושלים. אולם החינוך יחולק בין הערבים והיהודים של העיר. ההסכם מחייב את המדינה הערבית לשלם ארנונה ומים לעירייה ירושלים.

הר הבית יעבור משליטה ירדנית לשליטת ערב הסעודית.

עוד דווח בטלוויזיה הלבנונית, כי על פי ההסכם, יהודים לא יוכלו לרכוש בתים שרשומים כעת כבבעלות ערבית, וערבים לא יוכלו לרכוש בתים הנמצאים בבעלות יהודית. ירושלים לא תוכל לספח שטחים חדשים אליה והמקומות הקדושים יישארו בדיוק כפי שהם כיום.

   | שדה תעופה, נמל ימי וסחר עולמי מרצועת עזה

מצרים תעביר שטחים מסוימים לידי המדינה הערבית ועליהם יוקמו שדה תעופה, מפעלים ועוד. ערבים "פלסטינים" לא יוכלו לגור שם אך ישתמשו בשטחים אלו לצורכי מסחר וחקלאות. היקף השטחים יוסכם בין מצרים והמדינה הערבית באמצעות תיווך של מדינה שלישית.

בין יהודה ושומרון לרצועת עזה ייסלל כביש ויוקם מתקן הטפלה תת-קרקעי בין יהודה ושומרון לעזה. גבולות רצועת עזה ייפתחו למסחר עולמי דרך שטחים בבעלות ישראל, דרך מצרים ובאמצעות הים. שוק עזה יפתח לסחר עם שווקי יהודה ושומרון.

יוקם גשר תלוי שעליו תהיה אוטוסטרדה בין רצועת עזה ליהודה ושומרון. חברה מסין תבנה אותו והעלויות יתחלקו בין סין, יפן, קוריאה הדרומית, ארצות הברית, קנדה, אוסטרליה והאיחוד האירופי.

בדיווח פורסמו גם שמות המדינות שהסכימו לקחת חלק בסיוע ביישום התכנית ולקחת עליו חסות כלכלית. בין המדינות הם ארצות הברית, האיחוד האירופי ומדינות המפרץ המייצרות נפט.

על פי התכנית, בשלב הראשון של ההסכם, ארגון הטרור חמאס ייאלץ לפרוק את נשקו, כולל נשקם האישי של מנהיגי ארגון הטרור וימסור אותו למצרים. לאחר מסירת הנשקים, יקבלו אנשי ארגון הטרור הרצחני, משכורות חודשיות ממדינות ערב.

   | אם ישראל לא תסכים לתכנית – תופסק התמיכה הכלכלית מארה"ב

עוד נכתב, כי שנה לאחר שההסכם ייחתם, ייערכו בחירות דמוקרטיות לממשלת פלסטין החדשה וכל אזרח במדינה הערבית יוכל להתמודד. כשנה לאחר מכן, ישוחררו כל המחבלים הכלואים בישראל, בהדרגה, במשך שלושה שנים. בתוך חמש שנים יוקמו נמל ימי ושדה תעופה במדינה הערבית. עד אז, תוכל המדינה הערבית להשתמש בשדה התעופה והנמלים של ישראל.

על פי הדיווח, במסגרת התכנית נכתב כי האחריות על יישום ההסכם מוטלת על שני הצדדים. אם חמאס והרשות יסרבו לעסקת טראמפ, ארצות הברית תבטל את כל התמיכה הכספית ברשות ותפעל למנוע ממדינות אחרות לסייע להם. אם הרשות תסכים לתנאים וחמאס יתנגד, האחריות תיפול על שניהם.

במידה וישראל תסרב לעסקה, התמיכה הכלכלית שמעניקה ארצות הברית לישראל תיפסק.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד