בע"ה י"ג ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

דרמה בבית המשפט: הקטין מפרשת דומא ישוחרר

השופט הורה על שחרור הקטין אך עיכב את ביצוע ההחלטה. סמוטריץ': "התנהלות הפרקליטות שערורייתית. העינויים הם מהפשעים החמורים בתולדות המדינה"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט תמוז תשע"ח - 10:55 12/07/2018
גודל: א א א
הפגנה למען שחרור הקטין מול בית שרת המשפטים (יהודי לא מענה יהודי)
הפגנה למען שחרור הקטין מול בית שרת המשפטים (יהודי לא מענה יהודי)

הקטין א' שנעצר בפרשת דומא לפני כשנתיים וחצי, ועבר עינויים קשים בחקירות השב"כ, ישוחרר למעצר בית, כך קבע בית המשפט המחוזי בלוד.

ארגון חוננו מדווח כי בימ"ש המחוזי מרכז קיבל את בקשת עו"ד עדי קידר מארגון חוננו ועו"ד ציון אמיר אשר מייצגים את הקטין בתיק דומא, והורה על שחרור הקטין למעצר בית עם איזוק אלקטרוני ופיקוח.

עם זאת בית המשפט נעתר לבקשת הפרקליטות והורה על עיכוב ביצוע ההחלטה עד ליום ראשון הקרוב.

   | סמוטריץ': התנהלות הפרקליטות והשב"כ היא מהפשעים החמורים בתולדות המדינה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' שהגיע היום לבית המשפט ונכח בדיון השחרור מסר: "בית המשפט מתחיל היום בתיקון עוול קשה, מהקשים וחמורים בתולדותיה של מדינת ישראל, שהמדינה עוללה לקטין הזה ולמשפחתו.

העובדה שהוא מוחזק כבר למעלה משנתיים וחצי בתנאים גרועים מאלה שמוחזקים בהם מחבלי חמאס היא תוצר של מלחמת אגו של פרקליטות המדינה והמחלקה היהודית בשב"כ ששמו את כל יוקרתם על כתפיו ועל כתפי משפחתו.

גם התנהלות פרקליטת מחוז מרכז בדיון היום היתה שערורייתית וחסרת אח ורע גם לא בדיונים הנוגעים לעבריינים כבדים ולמשפחות פשע.

אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה להתערב סוף סוף בתיק הזה ולהפסיק את מחול השדים שפוגע אנושות במעט מאוד האמון שעוד נשאר לציבור במערכת אכיפת החוק."

    |  עו"ד אמיר: עמדת המדינה קשה מאוד ובלתי מוצדקת

עו"ד ציון אמיר מסר בתגובה להחלטת השחרור: "תחושה של סיפוק מעצם ההחלטה, שבסופו של דבר מאפשרת את שחרורו של הקטין לתנאים מגבילים, אבל לבית.

מה שיותר חשוב בעניינו זה האמירות של בית המשפט שניתח את חומר החקירה ודיבר על הפגיעה בזכויותיו הבסיסיות והחוקתיות של הקטין במהלך חקירתו ואלה דברים חשובים בעניינו. כנגזרת מכך, האמירה הברורה של בימ"ש שהתשתית הראיתית ביחס למעורבות שלו באישומים החמורים התכרסמה לחלוטין ובזה יש בשורה גדולה.

עמדת המדינה גם ברגע הזה, גם אחרי החלטה ארוכה ומנומקת, גם לאחר מעצר חסר תקדים של קרוב ל-3 שנים של קטין שלא הורשע, היא עמדה בלתי צודקת וקשה מאד בעניינו. 

אנו מאמינים ומעריכים שההחלטה תישאר על כנה. אנו בדרך הנכונה כדי שהאמת תצא לאור ושיתברר שהקטין לא פשע ולא חטא. " הוסיף אמיר.

    |  עו"ד קידר: הציבור לא נחשף לקמצוץ ממה שהתרחש בתיק

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אמר בתגובה להחלטה: "טוב מאוחר מלעולם לא, אנו את החלק הזה של המאבק סיימנו בהצלחה.

אני רוצה להזכיר לציבור - הציבור עוד לא נחשף לקמצוץ ממה שהתרחש בתיק הזה והעובדה שהמדינה לא מכבדת, לא לומדת ולא מיישמת את מה שנאמר בהכרעת הדין זה מצער מאד.

אני חושב שהשלב הבא זה לנהל את התיק כאשר הקטין משוחרר, תביא לחשיפת מלוא הדברים בפרשה שאני מאמין שיביאו להחלטות המשלימות ויביאו את הפרשה לסיומה המלא." 

|  שרת המשפטים: הלקח הכללי מהפרשה: לא למהר לחרוץ גורלות על פי כותרות בתקשורת.

הבוקר פורסם כי שרת המשפטים איילת שקד שיגרה אמש (ד') לח"כ יואב בן צור מש"ס תשובה להצעה לסדר היום אותה הגיש ח"כ בן צור תחת הכותרת "עמדת הפרקליטות מצדדת בהמשך מעצרו של הקטין מפרשת דומא חרף הנסיבות ועל אף הערות בית המשפט".

בתשובתה אומרת השרה שקד כי היא מקווה שבדיון היום (ה') בשאלת שחרורו ממעצר של הקטין ינהג בימ"ש במידת הרחמים עם הקטין "מהפרקליטות נמסר לי שביום 5.7.18 הורה בית המשפט לקבל תסקיר שירות המבחן שיבחן אפשרות לשחרור הקטין וכן לאפשרות להשמתו תחת איזוק אלקטרוני. הדיון להחלטה בבקשת ההגנה לשחרור קבוע למחר.

לאור התמונה שנחשפה לציבור עד כה, אני מקווה שהדיון בשאלת מעצרו יעשה במידת הרחמים והשופטים יאפשרו לקטין לנהל את משפטו מחוץ לבית המעצר." כתבה השרה שקד. השרה הוסיפה כי "ובכלל, כלקח כללי מהפרשה הזו שטרם הסתיימה, אני מציעה לכל הצדדים לא למהר לחרוץ גורלות על פי כותרות בתקשורת".

עוד בנושא:

בדברי ההסבר לבקשה נכתב "דומה ובפרשת דומא הפרקליטות מצוייה במצב שאינו מאפשר לה לסגת מעמדתה. משפטנים בכירים ואנשי מקצוע הגיעו למסקנה שהקטין אינו קשור לפרשת ההצתה. אין חולק שנהגו בו בחקירות במקסימום חומרה, הוא פגוע נפשית, ובכל זאת בפרקליטות מתעקשים על המשך מעצרו, אפילו היום הורה בית המשפט לשרות המבחן לבחון את שחרורו, בניגוד לעמדת הפרקליטות".

לפני מספר שבועות פורסמו בקול היהודי העדויות המרכזיות של חוקרי השב"כ שעינו את הנערים וכן עדויותיהם של הנחקרים בפרשת דומא.

על פני 135 עמודים משתרעת הכרעת הרכב בית המשפט המחוזי במשפט הזוטא בדבר קבילות הודאות הנאשמים בפרשת דומא אשר עונו בידי השב"כ.

השופטים רות לורך, שכתבה את פסק הדין, וצבי דותן ודבורה עטר שהצטרפו אליה בהכרעה, אמנם הותירו את פרטי העינויים עצמם כחסויים, אך לאחר שנתיים וחצי של משפט שנוהל במחשכים, ההכרעה הארוכה מתירה לפרסום פרטים רבים ועדויות לא מעטות שניתן לראשונה לכתוב ולגלות לעיני הציבור.

עדיין ניתן לומר כי בהחלט רב הנסתר על הנגלה בפרשה, וכי גם תיאור העינויים שנשמע בבית המשפט ועותקים ממנו דלפו לרשתות החברתיות והופצו ברחבי הארץ, אינם משקפים את מכלול הסבל שעברו הנחקרים, והאמצעים החריגים – פיזיים ונפשיים שהופעלו נגדם בידי חוקרי וחוקרות השב"כ. 

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 4 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד