בע"ה י"ג כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האב הקליט וצילם והמשטרה תשלם לקטינים מהגבעה

שני קטינים שנעצרו בגבעה בשומרון נאזקו בניגוד לחוק ויפוצו ב-4,500 ₪. חוננו: "פגיעה בזכויות עצירים והשפלתם" - האזינו

  • יח"צ
  • כ"ה שבט תשע"ט - 20:34 31/01/2019
גודל: א א א
הקטינים האזוקים (יעקב סביר)
הקטינים האזוקים (יעקב סביר)

הסכם פשרה הושג לאחרונה בין משטרת ישראל לבין ארגון חוננו המייצג מספר קטינים שנאזקו ונכלאו בניגוד לחוק, לאחר שנעצרו במהלך פינוי מאחז מגיני ארץ סמוך לישוב הר ברכה בשומרון. לפי הסכם הפשרה, תחויב משטרת ישראל לשלם לקטינים 4,500 שקלים שיחולקו בניהם ובין עו"ד חיים בלייכר שייצג את העותרים מטעם ארגון חוננו.

לפני מספר חודשים הגיש עו"ד בלייכר לבית משפט השלום בירושלים תביעה על סך 30 אלף שקלים נגד משטרת ישראל בגין עוגמת נפש, השפלה ופגיעה בכבודם של הקטינים ובזכויותיהם בעקבות איזוק בפומבי, וכן פגיעה בתחושת הביטחון של אחד הקטינים בזמן ששהה עם עצורים בגירים. 

לטענת אחד הקטנים, שנעצר בעקבות צילום הרס בית במאחז בזמן שהמקום היה תחת צו שטח צבאי סגור, הוא נלקח בידי השוטרים כשהוא אזוק מאחורי גבו במשך דקות ארוכות ורק כשהועלה לניידת המשטרה העבירו את ידיו למצב איזוק קדמי. בנוסף, הוא הוכנס לחקירה כשהוא אזוק בידיו למרות שמדובר בעבירה על חוק נוער, ושהה במשך חמש שעות יחד עם ארבע בגירים בני מיעוטים. 

האזינו: שיחה בין אביו של אחד הקטינים לשוטר

גם למחרת כאשר הובלו הקטינים לבית המשפט, נמשכה ההתנהלות הבעייתית של המשטרה. הקטינים המתינו אזוקים באולם בית המשפט במשך זמן ארוך, בניגוד לחוק האוסר על איזוק בפומבי. במהלך ההמתנה הגיע אביו של אחד הנערים ושאל את השוטר מדוע בנו אזוק בניגוד לחוק. השוטר שהשגיח על הנערים השיב לו: "אני לא חייב לך הסברים. אם אתה חושב שזה לא בסדר, יש את מח"ש בהר חוצבים בירושלים – תפנה לשם, תתלונן עלי ותגיד שיש אזיקים על הבן שלך".

השוטר הוסיף ואמר כי "אם אתה לא למדת את החוק את לא יכול להגיד לי שזה לא חוקי. אני למדתי את חוק הנוער ואני יודע מתי מותר לאזוק את הקטין ומתי לא".

במהלך הדיון על הארכת מעצרו של הקטין, קבע השופט ארז מלמד, כי המשטרה לא מילאה אחר הוראות חוק הנוער ועל כך החליט השופט לשחרר את הקטין ממעצר. "מצופה מהיחידה החוקרת שתקפיד למלא אחר הוראות החוק ובכלל זה, לא לאפשר שהותו של קטין ביחד עם בגירים אחרים ולא לחקור קטינים כשהם עם אזיקים על ידיהם" קבע השופט בפסק הדין.

כאמור, לאחרונה הושג הסכם בין המשטרה לתובעים והצדדים פנו לבית המשפט על מנת שיקבל לפנים משורת הדין את הסכם הפשרה ביניהם. על פי ההסכם אין בחתימה עליו שום הודאה בצדקתו של אחד הצדדים או בטענות שנטענו במכתב התביעה. כמו כן מתחייבים התובעים שלא לתבוע את המשטרה, או כל גורם אחר שקשור לאירוע, פעם נוספת בכל עניין שקשור למקרה זה.

חיים בלייכר, עורך הדין שייצג את הנערים מטעם ארגון חוננו, מסר: "מדובר שוב במקרה של פגיעה בזכויות עצירים והשפלתם על ידי איזוק במרחב הציבורי. כל זאת חרף כך שאביו של אחד התובעים פנה מספר פעמים לשוטרים על כך שמעשיהם אינם חוקיים וקיבל מענה מזלזל. 

אנו מקוים שהפיצוי יש בו כדי לפצות במעט על העוול, אך יותר מכך אנו מצפים שהלקחים ילמדו וזכויות העצורים ישמרו גם כשמדובר בעצורים שנאבקו על ארץ ישראל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד