בע"ה ח' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האנדרטה נבנתה מחדש: "סמל הריבונות"

אלפים השתתפו בטקס חנוכת אתר ההנצחה המחודש לזכר עמנואל מורנו הי"ד

  • יח"צ
  • א' אב תשע"ז - 11:16 24/07/2017
גודל: א א א
(מוא"ז גוש עציון)
(מוא"ז גוש עציון)

כאלף איש הגיעו אמש (ראשון) לטקס חנוכת אתר ההנצחה המחודש לזכר סא"ל עמנואל מורנו, רס"ן יוחאי קלנגל וסגן עזרא אשר הי"ד, בשכונת נתיב האבות ביישוב אלעזר שבגוש עציון.

באירוע השתתפו בין היתר, חבר הקבינט, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן, משפחות השכולות ותושבי השכונה.

בימים אלו, מרחף מעל השכונה פסק דין של שופטי בית המשפט העליון, כי על המדינה להרוס חלק מבתי השכונה תוך שמונה חודשים. בימים שני-רביעי הקרובים יוקם אוהל מחאה של התושבים בגן הורדים בירושלים מול משרד ראש הממשלה.

לאחר שצה"ל הרס את האנדרטה לזכר הלוחמים, היא נבנתה מחדש וכעת נערך טקס חנוכת המבנה.

"סמל הריבונות על הארץ הזו"

"את כל הארץ אשר אתה רואה לך אתננה", ציטט ראש המועצה האזורית שלמה נאמן. "לא לחינם שלזכרם של הגיבורים נבנית תצפית בכדי שנוכל לצפות על הארץ הזאת. קיבלנו אותה עד עולם. הגענו למקום הזה בנינו בתים והבתים האלה נבנו לא רק למשפחות שגרות בהם, הבתים האלו נבנו עבור כל עם ישראל".

עוד הוסיף נאמן ואמר, כי "הבתים הם סמל הבעלות הם סמל הריבונות במקום זה. גיבורים שנפלו כאן בגוש עציון לפני 70 שנה על מנת שהמדינה תקום. גיבורים שנפלו לפני 40 שנה בכדי שהמדינה תתקיים. גיבורים שנפלו לפני יממה על מנת שנשב כאן נבכה יחד ונזכור יחד ונשאר כאן עד עולם".

"מותר לממשלת ישראל לומר לרשות השופטת עד כאן! רשותך לא ניתנה לך רשות להשחית לא ניתן לך לקבוע עוולות. אם את כאן זה לצדק. לכנסת ישראל צריך להיות קול חד וברור מי הריבון בארץ הזה. כאן מכריזים ריבונות ואין מקום מתאים ממנו. בנינו כאן בית עבור כל העם ולבית היהודי הזה יש עתיד".

שר החינוך נפתלי בנט אמר, כי "אנחנו כאן, הם מתחלפים ואנחנו נישאר. נפגשתי היום עם תושבי נתיב האבות, ההחלטה להקים את האנדרטה דווקא כאן לא מפתיעה אותי. היא מסמלת את הקשר העצום בין אזרחי ישראל. אני קורא לבית המשפט, תזדרזו, אל נא תעקור נטוע".

   | "להסדיר את הבתים בנתיב האבות"

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד אמר: "מפה, מן המקום הזה, מן האנדרטה הזו, אנחנו שולחים מסר ברור וחזק: לא יפחידו אותנו. לא יכתיבו לנו מדיניות. עם כל הכאב, עם כל הצער, אויבינו צריכים לדעת שכל רצח כזה רק מאחד אותנו, מחזק אותנו, גורם לנו לצופף שורות".

"האנדרטה הזו, הדרך בה נבנתה, הסיפור שלה, הוא סיפור של אומץ. הוא סיפור על היכולת לפעול מתוך מצפן מוסרי, ולא מתוך הטייס האוטומטי של המריבה הישראלית הרגילה. כאילו הוא עדיין עמנו – ואולי הוא עדיין עמנו – כולם עשו את המעשה האמיץ".

תושבי שכונת נתיב האבות הוסיפו ואמרו, כי "הסמיכות המצמררת של חנוכת אתר ההנצחה לשלושה קצינים שנפלו על הגנת המולדת, להלוויתם של בני משפחת סלומון שנרצחו בערב שבת על ידי בן עוולה. ממחישה את הדרך בה אנו בוחרים:  בחיים, בבניה ונטיעה ופסיקה של בג"ץ להרוס לא תרפה את אחיזתנו. אני קוראים לראש הממשלה להיכנס לעובי הקורה ולהסדיר את הבתים בנתיב האבות".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד