בע"ה ט"ו סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ההסתננות מתפוצצת בפנים: קרבות רחוב בתל אביב

אריתראי הרוג וחמישה פצועים בהתפרעויות של מסתננים אריתראים בדרום תל אביב. התושבים חוששים לעתיד

  • עמיחי שילה, הקול היהודי
  • כ' אייר תשפ"ד - 17:50 28/05/2024
גודל: א א א
התפרעויות המסתננים. (דוברות המשטרה)
התפרעויות המסתננים. (דוברות המשטרה)

בלילה האחרון (ג') שוב פרצו קרבות בין שתי מפלגות אריתראים בדרום תל אביב. הרוג אחד, חמישה פצועים וכ-20 אריתראים עצורים, והתושבים מפחדים מהיום בו הפרעות יגיעו גם אליהם.

בקרבות הרחוב, שפרצו בשכונת התקווה בדרום תל אביב, השתתפו מאות אריתראים משני צידי המתרס. תומכי ומתנגדי המשטר באריתראה לחמו ברחובות בעזרת אבנים, אלות וסכינים.ארבעה

בסרטונים שצילמו התושבים ניתן לשמוע את הבהלה וההלם מהטירוף שפרץ ברחובות. גדוד מג"ב הגיע לאזור בנסיון להשתלט על המהומה, אך בכל זאת התוצאה היא חמישה פצועים מתוכם שלושה במצב קשה, והרוג אחד.

בסרטון אחד ניתן לשמוע את אחת התושבות אומרת ש"אי אפשר להמשיך ככה, זה לא חיים בתקווה. צריך לרסק הם את הצורה". "לאף אחד בממשלה לא אכפת" מתלוננת התושבת.

כזכור, בעיית המסתננים בדרום תל אביב מלווה אותנו שנים ארוכות, ובג"צ פסל שוב ושוב כל נסיון של הממשלות לטפל בתופעה.

הצטרפו לעדכוני הקול היהודי:
בוואטסאפ >>
בטלגרם >>

ארגוני שמאל רבים הפגינו למען המסתננים, וארבעה חוקים שנועדו לטפל בגירושם נפסלו על ידי בג"צ.

באחד מפסקי הדין שלו בנושא, כתב שופט בית המשפט העליון פוגלמן כי הוא מעוניין שהמסתננים "יפתחו תחביבים".

שפי פז, הפעילה החברתית למען דרום תל אביב כתבה בטוויטר שלה כי ב-2018 היתה תוכנית מעולה, שהיתה אמורה להרחיק לרואנדה ואוגנדה 20,000 רווקים לא מפרנסים שבקשות המקלט שלהם נדחו. "רוב המסתננים ברשימה היו מה שהשמאל מכנה תומכי משטר, בול הפרופיל של הפורעים ברחובות דרום תל אביב. ונחשו מי יצא להפגין בשביל הרוצחים?"

גם הפעיל החברתי יגאל מלכה התייחס לשמאל וכתב כך: "לא הקסבה בשכם, דרום תל אביב! בחסות בג"צ וארגוני ההגנה על פליטים. לאף אחד לא אכפת מתושביה המקוריים, "האנשים האחרים" שמתגוררים בדרומה של העיר".

שבת של טרור

לפני כעשרה חודשים, מעט לפני תחילת המלחמה, התרחשו אירועים דומים בדרום תל אביב. אז נפצעו כ-135 בני אדם מתוכם 15 במצב קשה בהתפרעויות אלימות שפרצו בשבת. גם אז ההתפרעויות התחילו כששתי קבוצות של אריתראים התנגשו ביניהן בגלל מחלוקת על השלטון בארצם. כשהמשטרה התערבה כל הכוחות הופנו נגדה ונגד חנויות ורכבים שהיו במקום.

"לא פחות חשוב מהרחקת החוליגנים שמנהלים מלחמת אזרחים זרה על אדמת ישראל- חשוב לפעול עכשיו כדי למנוע את זרם ההסתננות המחודש מגבול ירדן שעומד להפוך לנחשול", אמר אז יונתן יעקובוביץ', מייסד המרכז למדיניות הגירה ישראלית. " בעבר ראינו בעיקר מסתנני עבודה מתורכיה אבל עכשיו אנחנו מתחילים לראות מסתננים מאריתראה וסודן, המדינות שכיכבו בגלי ההגירה הקודמים."

הפתרון לפי יונתן לא נמצא בבניית גדר כמו בגבול מצרים. "הרתעה היא רק חקיקה. הפתרון של גדר הוא לא טוב וגם יקח לפחות עשור עד שכזו תיבנה. אנחנו צריכים להפוך את ההסתננות לפה לבלתי אטרקטיבית על ידי חקיקה והגבלת החופש של המסתננים."  

כיום לא רק שלא קיימת חקיקה. לחיילים שמאתרים מסתננים אין מה לעשות מולם חוץ מלהעבירם פנימה לרשויות והסיכוי שיגורשו הוא נמוך מאוד.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון