בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היערכות לקראת הילולת רחל אמנו

רבבות יהודים צפויים להגיע להילולה, ובכנסת מתריעים על כך שהמקום נמצא תחת שלטון צבאי. אייכלר: "נכנס דיון לבדיקת התשתיות"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' חשון תשע"ח - 20:00 26/10/2017
גודל: א א א
קבר רחל. ארכיון דוד מאיר, חדשות 24
קבר רחל. ארכיון דוד מאיר, חדשות 24

רבבות יהודים צפויים להגיע בשבוע הבא לקבר רחל אימנו, לרגל יום ההילולא בי"א בחשון שיחול ביום שלישי.

לקראת האירוע התכנסההוועדה לפניות ציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר וקיימה ישיבת היערכות. ישיבה זו הפכה למסורת ומתכנסת מידי שנה על מנת לבדוק ולתאם את שיתוף הפעולה בין כל הגורמים האחראים לניהולה התקין של ההילולה, כאשר במרכז הדברים עומד מעמד קבר רחל תחת השלטון הצבאי ביהודה ושומרון, דבר המסרבל כל פעילות או עבודה להגדלת התשתיות במקום עבור המתפללים הרבים.

בישיבת הוועדה אמר ישראל אפרייט, קצין תחבורה של יהודה ושמרון: "כל המקום הזה הוא על פי צו תפיסה צבאי, המקום לא נבנה כדי להכיל כל כך הרבה אנשים. צריך להתאים את התשתיות. צריך להסדיר ולהתאים את המקום לכך. המקום הזה לא מותאם לאוטובוסים. ההמלצה שלי היא לעשות שם את מודל מירון של הליכה רגלית, כי השטח לא בנוי לרכב ממונע".

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר הודיע כי לאחר ההילולה יכנס ישיבה עם גורמי המנהל האזרחי לבדוק את נושא התשתיות והסביר כי "מטרת הישיבה היא להבטיח את זרימת המתפללים בצורה בטוחה ככל האפשר, לא ליצור עומסים.  כמו כן לוודא במידה ויווצרו עומסים חריגים במקום בשעות מסוימות, הגורמים האחראים לאירוע ידעו לתת את המענה היעיל והמהיר ביותר למתפללים. כולם זוכרים שמדובר באיזור רגיש מבחינה ביטחונית אך גם "להחזיק" אנשים "כלואים" באוטובוסים, אלה לא מראות שצריכים לחזור על עצמם."

יוסף שוינגר, מנכ"ל המקומות הקדושים אמר כי מתחם הקבר במצבו הנוכחי יכול לקלוט 800 איש בלבד.

 "אנחנו לא מתערבים בהיבט התנועתי אלא פועלים תחת משטרת ישראל. יש שוקרה שיש לחצים של מספר שעות (הפיקים), אסור לשכוח שלקבר רחל ככל ששיפצנו את האתר, מגיעים יותר אנשים אבל הוא לא יכול להכיל בזמן נתון יותר מ800 איש. אי אפשר לקלוט יותר מיזה ולכן לפעמים הציבור צריך להתאזר בסבלנות ולחכות. בסוף הכל בא על חשבון המתפללים, לפעמים בעזרת נשים אנחנו מאיצים בהן להזדרז כדי לפנות מקום לבאות אחריהן."

נצ"מ משה פינצי, סממ"ר קדם ציין את מספר המתפללים שהגיעו בשנה שעברה ואת החשיבות למנוע מצב של דוחק. "יש עלייה בכמות האנשים שמגיעים, שנה שעברה הגיעו 75,000 אני מעריך שהשנה תגיע אותה כמות אם לא יותר. אנחנו נערכים גם לאירוע חירום חלילה. הדרך הכי טובה להכניס את כמות האנשים הזו זה בשאטלים. אי אפשר לשלב תנועה רגלית, זה יסכן את האוכלוסייה. אנחנו לא מקובעים ושומרים על גמישות בהתאם לאירועים."

סנ"צ שימי מרציאנו הסביר: "אנחנו לא מאפשרים לכלי רכב פרטיים להגיע למתחם האירוע, לכן יש חשיבות לפרסם לקהל הרחב להגיע לחניונים המסודרים שם יחכו להם אוטובוסים של אגד. כמו כן עדיף להגיע בשעות הבוקר ולא שכולם יגיעו יחד בשעות הצהריים."

יצחק רודיך, מתאם מגזר חרדי באגד אמר: "אנחנו הרבה יותר רגועים השנה מאשר בנשים קודמות. השנה אנחנו מביאים אוטובוסים ריקים שיוכלו להוציא אנשים כשיש קיבולת גדולה יותר ממה שצריך".

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר סיכם: "הוועדה מברכת על הפקת הלקחים ומקווה שהשנה הכל יזרום באופן מסודר. הוועדה מבקשת לפרסם לציבור דרכי הגעה להילולה שמי שמעוניין להגיע ידע שלא ניתן להגיע ברכב פרטי. הוועדה משבחת את הרצון של כל הגורמים לקרוא לציבור לפזר את שעות ההגעה ולהגיע בעיקר בשעות הבוקר על מנת להוריד את העומס בשעות הערב והלילה.  בכוונתנו לקיים דיון לאחר ההילולה בהשתתפות אנשי המנהל האזרחי, כדי לבדוק את התשתיות במקום." 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד