בע"ה ט"ו סיון תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המדינה מוכרת קרקעות במושבה כנרת וסביבתה לערבים

פשיטת רגל מוסרית: המדינה מוכרת קרקעות שנרכשו על ידי יהודים שנספו בשואה ומוכרת לערבים. 'יהודים קנו קרקעות בארץ ישראל רגע לפני שהלכו לתאי הגזים". ח"כ שקלי: 'באנו לכאן לבנות מולדת לעם היהודי - כל גרגר אדמה הוא קודש'.

  • מערכת הקול-היהודי
  • א' חשון תשפ"ב - 12:25 07/10/2021
גודל: א א א
(צילום: אנדי מקינטייר/TPS)
(צילום: אנדי מקינטייר/TPS)

סערה בעקבות חשיפת 'אם תרצו' על מכירת קרקעות במושבה כנרת לערבים על ידי 'החברה להשבת נכסי נספי השואה': חברי כנסת מפנים שאילתות לשרים הממונים על המחדל ומוחים על הרס הציונות.

בשנים האחרונות, יותר ויותר חלקות אדמה בנפת כנרת, ערש ההתיישבות של תנועת העבודה וראשית תנועת הציונות, נקנות בידי ערבים תושבי הכפרים בסביבה, בסכומי עתק. דו''ח של אגף המחקר בערבית של תנועת 'אם תרצו', חושף מגמה של סכנת איבוד הרוב היהודי בנפת כנרת שבגליל. 

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

בדו''ח נחשפו 14 עסקאות נדל''ן ביישובים: פוריה, נווה עובד ופוריה עילית של מכירת נכסים לערבים. משטרי מכר שהגיעו לידי מחברי הדו''ח עולה, כי בחלק מהמקרים מי שמוכר את הנכסים היא 'החברה להשבת נכסי נספי השואה', גוף המשויך למשרד המשפטים תחת האפוטרופוס הכללי, שמנהל נכסים של יהודים שנספו בשואה.

במקרה בולט במיוחד בפוריה עילית, נמכרה חלקה הצמודה לבית הכנסת ביישוב, שהייתה בבעלות יהודי שהתעקש במשך כל חייו לא למכור לערבים, על אף שהוצעו לו סכומי כסף נכבדים. בסופו של דבר מכר את הקרקע למתווך, שבנה בה שני בתים ומכר אותם לערבים. 

כתוצאה ממגמה זו, הקפיאו במושבה כנרת את התוכניות להרחבת מספר התושבים. זאת משום שבניגוד לנהוג בכפרים ערביים, ביישובים יהודיים רשות מקרקעי ישראל לא נוהגת במרבית המקרים להגביל את הרכישה ל"בני המקום", כלומר ליהודים, דבר המונע מיישובים לשמור על צביונם היהודי.

כזכור, בכפר ורדים אירעה סערה כאשר במסגרת פרוייקט ענק של 125 יחידות, 58 מגרשים נמכרו לערבים מהכפר השכן ו125 יחידות מתוכננות נוספות הוקפאו על ידי ראש הרשות בשל כך.

בתנועת 'אם תרצו' מעלים בדו"ח שאלה מרכזיות: כיצד ייתכן שמעשה ציוני של גאולת אדמות בידי נספי שואה, אשר כל מבוקשם היה לרכוש אדמה בארץ ישראל, הופך מאה שנים לאחר מכן למכירת אדמות תוך התעלמות משיקול הקונים המקוריים ומדוע רשות מקרקעי ישראל מאפשרת הקצאת מגרשים ביישובים של בני מיעוטים לבני המקום בלבד, ואילו ביישובים יהודיים כמעט ואין מגבלות המאפשרות את חיזוק ההתיישבות היהודית?

ראש מועצת עמק הירדן, עידן גרינבאום, התייחס לדו''ח ואמר: ''זו שערורייה. אנשים קנו קרקעות בארץ ישראל רגע לפני שהלכו לתאי הגזים, עכשיו מדינת ישראל מוכרת אותם לכל המרבה במחיר''.

חברי כנסת פנו בשאילתות דחופות לשר השיכון ושר המשפטים בעקבות הדו''ח ומתחו ביקורת קשה על אובדן ערכי היהדות והציונות. 

ח''כ עמיחי שיקלי (ימינה): ''מדובר בהרס ההתיישבות העובדת והרס הציונות. אנחנו צריכים לומר בגלוי: יש לנו עניין בייהוד הגליל, הציונות צריכה להשיב מלחמה ולהרים ראש. מה שקורה פה זה מזעזע. כשמשרד המשפטים מוכר נכסי נפקדים – זה מזעזע. באנו לכאן לבנות מולדת לעם היהודי. כל גרגר אדמה הוא קודש''.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר הגיש שאילתה לשר המשפטים גדעון סער וביקש לבדוק כיצד הוא מתכנן למנוע מכירת נכסי יהודים על ידי החברה להשבת נכסי נספי שואה, ללא יהודים. "כיצד ייתכן שמעשה ציוני של גאולת אדמות בידי נרצחי השואה, הפך למכירה צינית ועסקית ללא התחשבות ברצון הקונים המקוריים". 

ח"כ בן גביר הוסיף: "פגיעה בכבוד נספי השואה נעשית בזדון על ידי מי שאמור להשיב את נכסי נספי שואה. אני מקווה שהשר סער יתעורר ויפסיק את הבזיון הזה".

ח"כ מירי רגב (ליכוד) פנתה בשאילתא לשר השיכון: ״התחקיר מלמד על העדר מדיניות אסטרטגית של מנהל מקרקעי ישראל. הדוח חושף בנתונים ועובדות את המחיר של מדיניות שרואה את הכל רק דרך החור של הגרוש. אדמות המדינה הם לא משאב כספי נדלני , לצערי מדיניות זו מובילה אותנו לאבד את הצפון ואת הנגב".

"אם נמשיך לספסר את הקרקעות של ישראל לכל המרבה במחיר - לא ירחק היום שגם לכותל יהיה תג מחיר נדלנ״י וגם אותו יציעו למכירה. אדמות ארץ ישראל הם קודם כל ערכים. שמירתה של המדינה היהודית והדמוקרטית היא ערך עליון וראוי להגן עליה בעיקר מפני החלטות של פקידים שאינם רואים את החזון של שמירת אופיה היהודי והדמוקרטי כמו גם הגשמת הציונות״, דברי השרה לשעבר.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון