בע"ה י"ט אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

המחבלים חוגגים והאסירים הלאומיים ערכו ליל סדר בבידוד

בעוד הרשויות נכנעות לשביתת הרעב של המחבלים ונערכות להתקנת טלפונים ציבוריים, אסירים יהודים לאומיים שוהים בתנאים קשים

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ג ניסן תשע"ט - 21:00 28/04/2019
גודל: א א א
אילוסטרציה (צילום: שלום אסירייך)
אילוסטרציה (צילום: שלום אסירייך)

הרשויות נכנעו לאחרונה לשביתת הרעב של המחבלים הכלואים, הורו על ביטול פרוייקט מיסוך הקליטה ועל הענקת טלפונים ציבוריים למחבלים. אולם לצד תנאים אלו ונוספים להם זוכים המחבלים, המתנהלים בסוג של אוטונומיה ברבים מהאגפים שלהם, אסירים לאומיים יהודים שוהים בתנאים קשים, וחלקם אף חגגו את ליל הסדר האחרון בבידוד, מה גם שנאסר עליהם לבצע שיחות החוצה באופן מוחלט.

לפני חג הפסח נרשמה הצלחה במאבק ארגון חוננו למען האסירים הלאומיים, וינון ראובני הוחזר לאגף התורני לאחר שלוש שנים בבידוד ובתנאים קשים.

בעקבות כך פונים בארגון חוננו לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומודים לו על התערבותו בנושא וכן מבקשים ממנו לטפל גם במקרים נוספים.

במכתב, שנשלח על ידי מנכ"ל ארגון חוננו, שמואל (זנגי) מידד, נכתב "לפני ימים ספורים הועבר ינון ראובני, אסיר צעיר ששהה בתנאים קשים ביותר בכלא, לאגף התורני בכלא רימונים. ינון ורעייתו הצעירה תחיה נישאו בזמן שהותו במאסר ומאז הקשר ביניהם התנהל באופן בלתי אפשרי עבור בני זוג צעירים. לצערי המערכת התנכלה לבני הזוג ראובני ולא בחלה בשום אמצעי כדי למנוע את מעברו של ינון לאגף פתוח, תחילה של הליך שיקום, טלפונים ומפגשים עם אשתו הצעירה וכדומה.

תודתי נתונה לך על פועלך למען ינון ועל אוזנך שהייתה כרויה למצוקותיהם של הזוג הצעיר. כידוע לך תהליך זה נמשך זמן ממושך אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם. אודה אם תמשיך לעקוב ולפקח על כך שתנאי הכליאה של ינון ישובו להיות כשל כל אסיר במדינת ישראל" ביקש מידד מהשר.

כמו כן, מבקש מידד בהזדמנות זו להפנות את תשומת ליבו של השר ארדן למצוקתם של אסירים נוספים להם אנו מסייעים בארגון 'חוננו'. "בשנים האחרונות החלה מגמה של החמרה בתנאי כליאתם של אסירים יהודים המרצים עונשי מאסר על עבירות בעלות רקע לאומי" כותב מידד. 

"כנגד כמה מן האסירים הללו, חלקם עדיין עצירים במהלך ניהול משפט, נוקטת המערכת ביד קשה כאילו היו אויב, ולמעשה תנאי כליאתם חמורים משל מחבלים עם דם יהודי על הידיים".

מידד מוסיף ומתאר את הקשיים שעוברים האסירים במהלך היום יום "אסירים אלו לא זוכים לחיי חברה באגפים שלהם, לא מתאפשרת להם שגרת חיים של קיום תורה ומצוות כפי אמונתם, תפילה במניין, שיעורי תורה, מצוות החגים וכדו', והקשר עם בני המשפחה מתנהל תחת קשיים כבירים כשהם נתונים לחסדם של רשויות הכלא – ברצותם יתקיים ביקור פתוח וברצותם יתקיים ביקור מאחורי מחיצת זכוכית".

"ברור לכל שמאותם אסירים לא נשקפת סכנה. הם אינם מסוגלים, גם אם ירצו, להוציא אל הפועל פעולות אלימות מחוץ לכותלי הכלא ואין כל הצדקה להחזקתם בבידוד ללא טלפונים וללא כל מגע עם בני אדם. מניסיון של עשרות שנות סיוע ותמיכה לאסירים כאלה אינני זוכר אף לא אסיר אחד שריצה עונש מאסר בגין מעשים בעלי אופי לאומי וחזר על מעשים דומים" ציין מידד.

עוד כותב מידד במכתבו כי "אסור לאפשר מצב שחרותם וכבודם של אסירים ייפגעו באצטלה של בחינה קטגורית כזו או אחרת. מעולם אסירים לאומיים לא זכו ליחס משפיל כמו בשנים האחרונות ואסור שבשם מלחמה עליה הכריז השר לשעבר יעלון ייפגעו אסירים אלו. איננו יכולים לקבל מצב שבו תנאיהם של אסירים אלו יוחמרו כאקט של ענישה קולקטיבית". לסיום כותב מידד במכתבו לשר ארדן "אני סמוך ובטוח שתדע בשום שכל להפסיק את העוול הזה. דאגה לחירות נבחנת באותם מקומות מאתגרים".

נזכיר כי ראובני היה בבידוד קשה במהלך שלוש שנים שם מלבד שעת חצר אחת ביום היה סגור בתאו לאורך כל שעות היממה. בנוסף, נאסר עליו לשוחח בטלפון עם בני משפחתו והם מורשים לבקרו פעם בשבועיים בלבד. במשך כל השלוש שנים לא הורשה ראובני להשתתף במנייני תפילה גם בשבתות, חגים ובימים נוראיים. נציין כי מדובר בתנאים הקשים ביותר בשרות בתי הסוהר, וכעת נשאר 2 אסירים נוספים בתנאים אלו, עמירם בן אוליאל, נשוי ואב לילדה, הנאשם בפרשית דומא,  וקטין נוסף מהיישוב נחליאל בבנימין אשר הורשע בביצוע עבירות תג מחיר. גם בן אוליאל וגם הקטין ערכו את ליל הסדר לבד כל אחד בתאו ללא מניינים וללא אסירים נוספים.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד