בע"ה ט' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סוכן המחלקה היהודית - צעיר אתיופי במצוקה

הצעיר נשלח לישיבה ביצהר וכולל בקרית ארבע ולבסוף התוודה בפני אחד הרבנים: "השב"כ מאיים על חיי"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ב אלול תשע"ז - 17:11 03/09/2017
גודל: א א א
אילוסטרציה
אילוסטרציה

ניסיונות גיוס הסוכנים בידי המחלקה היהודית בשב"כ נמשכים כל העת, וסיפורים ועדויות בנושא מגיעות מפעם לפעם לידי הקול היהודי, אולם לאחרונה התפוצצה פרשיה שנדמה שהביאה לשיא חדש את רמת הניצול של אנשי המחלקה היהודית בבחירת סוכן במצוקה נפשית ורגשית, והפעלת מניפולציות נגדו בכדי שישרת את מטרותיהם.

הסיפור החל כאשר במהלך חודש תמוז הגיע לישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר צעיר ממוצא אתיופי המתגורר עם משפחתו בנתניה, שהציג עצמו כמי שחזר לאחרונה בתשובה וברצונו ללמוד בישיבה.

בני הישיבה קיבלו אותו בסבר פנים יפות, אולם בתוך ימים ספורים הבינו כי דבר מה אינו כשורה עם הבחור. "הוא לא השתלב במקום והיה נראה כמי שמחפש את עצמו ולא ממש ברור לו מה בא לעשות בישיבה", סיפרו גורמים ב'עוד יוסף חי' לקול היהודי.

רבני הישיבה המליצו לו לחפש ישיבה לבעלי תשובה צעירים שבה יוכל להשתלב בצורה טובה יותר, אולם הצעיר שמע על כולל בקרית ארבע והחליט ללכת לעבור ללמוד שם.

מספר ימים לפני תקופת בין הזמנים הגיע הצעיר לכולל "ינון שמו" בקרית ארבע והחל לשהות במקום. גם לתלמידי הכולל בקריה לא היה ברור מה בדיוק רצונו של הצעיר, שהציג עצמו כמי שגדל בשכונה קשה בנתניה. כאשר ביקש להישאר להתגורר בדירת בחורי הכולל בבין הזמנים עלה חשדם עוד יותר.

הצעיר נשלח לשיחה עם אחד מרבני הכולל בכדי לבחון האם יוכלו לאשר לו לשהות בדירה בזמן החופשה, אולם כשהגיע אל הרב פרץ הצעיר בבכי והחל לגולל את סיפורו.

לקול היהודי נודע כי הצעיר סיפר שהוא מתגורר בשכונת מצוקה בנתניה וגדל במשפחת רווחה עם סיפור אישי קשה. לדבריו החליט לחזור בתשובה, ולאחר שהחל להתחזק בשמירת תורה ומצוות יצרו איתו קשר אנשים מ"משרד ראש הממשלה", והחלו להיפגש איתו תוך שהם מסבירים לו כי יש להם בשבילו משימה בטחונית מיוחדת.

אולם לאחר שקנו את אמונו התברר כי "המשימה הביטחונית" היא ללכת להיות סוכן בישיבה ביצהר. הצעיר תיאר כי לא ממש הבין מה הוא אמור לעשות במקום, אך מתוך פחד מהאנשים, שכעת הציגו עצמם כאנשי המחלקה היהודית בשב"כ, החליט להגיע לישיבה בלית ברירה.

בהמשך, כאשר הבין שאין לו מה לעשות בישיבה, הודיע לאנשי השב"כ כי בכוונתו ללכת לכולל בקרית ארבע ולדבריו הללו התלהבו ואמרו כי גם בקרית ארבע יש לו המון מה לעשות.

"הבחור פשוט ישב ומירר בבכי שהוא מפחד מאנשי השב"כ מאחר והם מאיימים עליו שיפגעו בו אם יפסיק לשתף איתם פעולה", סיפר לקול היהודי אחד מהאנשים המכירים את פרטי הסיפור מקרוב. "השב"כ לקח בחור שהוא לא מאה אחוז, אין לו שום קשר לענייני אידיאולוגיה של ארץ ישראל או הפגנות וכד', ופשוט עבדו עליו וניצלו אותו מתוך ידיעה שהוא ממשפחת עולים במצוקה. ראינו על הבחור שהוא נכנס מהם לחרדות פסיכיות. מעבר לזה שמתברר שוב שבחינת המחלקה היהודית צריך לשלוח סוכנים לכוללים וישיבות, הם חצו פה את כל הקווים האדומים מול הבחור המסכן עצמו".

לפני כשלוש שנים נחשף סיפורו של גדעון אושר שמואלי, קצין בצה"ל לשעבר שגויס בכזב בידי המחלקה היהודית בשב"כ ועבר מבחנים וראיונות מתוך מחשבה שהוא מגויס לגוף בטחוני כגון המוסד.

מארגון חוננו נמסר בתגובה לכתבה, כי "לצערנו אנו נתקלים בניסיונות רבים של המחלקה היהודת בשב"כ לקחת אזרחים טובים וישרים ולהפוך אותם למודיעים ולמעבירי מידע, לעיתים מדובר בגיוס תוך לחצים קשים, מניפולציות, שקרים ואיומים, תוך הסתרת האמת". עוד הוסיפו בחוננו ואמרו, כי "מדובר בהפרה גסה של החוק ופגיעה אנושה באזרחים".

"המחלקה היהודית מנצלת את טוב ליבם של האזרחים ורצונם לעזור לביטחון היהודים. התנהלות המחלקה היהודית פוגעת קשות באמון במערכות הביטחון ורשויות המדינה. מי יקח אחריות? מי ירסן את ההתנהלות הפוגענית?" שאלו בחוננו.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד