בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: "המשטרה המליצה לי לשלם פרוטקשיין"

נסים סרוסי, חקלאי ממיתר שסובל רבות מהתנכלות בדואים מספר על ההתמודדות ויחס המשטרה למעשים

  • דוד אור שחר
  • ט' סיון תשע"ח - 21:00 23/05/2018
גודל: א א א

נסים סרוסי, הינו חקלאי מבוגר מהיישוב מיתר הסמוך לבאר שבע. נסים הגיע למקום לאחר שגורש עם משפחתו מגוש קטיף לפני כ-13 שנה ולפני מספר שנים הקים כרם יין לפרנסתו.

בשנים האחרונות סובל סרוסי מהתנכלות מתמדת של הבדואים מהסביבה. סרוסי אולץ לשלם פרוטקשיין וחווה גניבות חקלאיות בשווי של מאות אלפי שקלים. בסרטון של תאגיד השידור 'כאן', הוא מגולל מעט ממסכת הקשיים שעובר ומציג את הפיתרון לבעיה לדעתו.

"כל שקל שאני מרוויח, לפני שאני מביא את האוכל הביתה אני צריך לשלוח לנבלות האלה? מה עשיתי? בשביל מה באתי לכאן לעבוד את האדמה? כדאי להיות עובד שלהם? לא", פותח סרוסי.

"הגעתי לכאן מגוש קטיף. הייתי שם עד שבעטו אותנו בשנת 2005. הקמתי כאן כרם לפני חמש שנים", הוא מספר.

"הכרם על אדמות מדינה. ואז באו השכנים והסבירו לי שאני צריך את העזרה שלהם. כלומר, את השמירה שלהם. הקמתי כאן גדר", סרוסי מוסיף לספר מה קרה לאחר שסירב להיכנע לדרישות הבדואים. "הגדר הזו עמדה אולי שבוע ימים, ובאו והרימו לי את השער הראשי, חתכו את הגדר וכרתו שלושים עצים וגנבו ציוד", סיפר."לטובתך אנחנו מייעצים לך-תשתמש בשירותים שלהם"

"אני על כל דבר כזה הולך למשטרה, והמשטרה אומרת לי מה אין לך שומר מקומי? למה להסתבך בצרות? לטובתך אנחנו רק מייעצים לך עצה טובה, תשתמש בשירותים שלהם, זה עובד. ואני ממלא תלונה ועוד לא יוצא משער התחנה והתלונה נסגרת כמובן".

סרוסי נותר ללא ברירות "אחרי שנתיים נכנעתי והחלטתי, טוב, אני לוקח את השירותים שלהם. כי הבנתי שאין מה לעשות. אבל לא הייתי שלם עם ההחלטה הזאת. זה צרב לי בבטן כל הזמן לא ישנתי בלילות על זה. והיו שנתיים שהיה לי שקט יחסי נקרא לזה...".

בשלב מסויים הרגיש כי אינו יכול לעמוד בזה יותר. "התפוצצתי והחלטתי שאני לא יכול לעמוד בזה יותר והם שוב נכנסו. והעמיסו את כל הציוד החקלאי שהיה פה. והנה אנחנו עומדים היום חודשיים לפני בציר. הציוד החקלאי שהיה לי זה סדר גודל של מעל מאה אלף שקל".

"זה טרור לאומני"

לדבריו של סרוסי מדובר בתופעה לאומנית.

קודם כל זה פרוטקשן ברור. טרור לאומני אפילו. יש  לי פה כמה שכנים חקלאים בדואים להם אין את הצרות האלה... לי יש. איך אפשר להגדיר את זה? טרור".

לדעתו הפיתרון הינו פשוט. "למדינה מאוד קל לפתור את זה אם היא תפעיל פה ריבונות. תבוא ותבהיר בצורה חד משמעית שכל אחד יהיה אחראי על השטח שלו. ואם לא, קח אותם, תסלק אותם מפה. יש להם את כל הכלים ואת כל הזכות לעשות את זה. ארץ ישראל נורא קטנה וכל פיסת אדמה שאנחנו מאבדים, אנחנו מאבדים לתמיד".

ב'כאן' אמרו כי עם סיום הצילומים לסרטון נגנבו מכרמו של סרוסי עגלה ומרסס בשווי אלפי שקלים אך הציוד שנגנב לא נמצא וטרם דווח על מעצר חשודים במעשה.

הצתה במטעי כפר עציון 

בתוך כך הלילה (ד') הציתו ערבים שטחים במטעי הדובדבנים של קיבוץ כפר עציון. העצים במטעים עמוסי פרי בימים אלה לקראת פסטיבל הדובדבנים המסורתי שיערך במקום בעוד מספר ימים. נזק כבד נגרם למטע.

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון אמר בתגובה להצתה:  "אנו עדים למתקפות מאורגנות על ידי פורעים ערביים בחקלאיים יהודיים שחוזרות ונשנות. לא מדובר כאן בבני נוער משועממים אלא לא פחות מפגיעה חמורה בעם ישראל ובריבונות ישראל.

לא יתכן שחקלאי יהודי לא יוכל לעבד את אדמתו. הפורעים ממשיכים את ניסיונם המסורתי לנשל את אנשי גוש עציון מאדמתם, ואנו מכריזים בפה מלא שהם יימצאו אותנו כאן עומדים על ערכינו ועל אדמתינו לנצח. רשויות המדינה ובראשם בית המשפט ששיחרר רק לפני מספר ימים את הפוגעים בחקלאיי ישראל לאחר שנעצרו על ידי כוחותינו בעמל רב, נדרשים לפעול במיידית להשלטת שלטון החוק. חקלאיי גוש עציון וכפר עציון אינם הפקר".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד