בע"ה ט"ו ניסן תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
תחקיר הקול היהודי:

הסיירת לפרובוקציות אלימות והשתלטות על קרקעות

בנייה מחדש של כל מבנה שנהרס, פרובוקטורים בתשלום ותדלוק ה-BDS: תחקיר הקול היהודי חושף את הגוף העומד בחזית ההשתלטות על הקרקעות ביהודה ושומרון – חלק ראשון

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ג אב תשפ"ב - 20:03 10/08/2022
גודל: א א א

הכירו את הגוף שאחראי לפרובוקציות:

השתלטות מאורגנת - תקציר

בשנים האחרונות החל לחדור לתודעה ולשיח הציבורי המאבק היומיומי על השליטה בשטח ביהודה ושומרון, והפעילות המאורגנת של הרשות הפלסטינית בתחום זה.

אך מי הם אלו שמוציאים את התכנית לפועל ועומדים בחזית המאבק בשטח? את התשובה גיבשנו בקול היהודי בדו"ח מחקר מקיף בסיוע ארגון "מאבק על כל דונם". (להורדת הדו"ח - לחץ כאן)

בשנים האחרונות עקבנו אחר פעילות "ועדת ההתנגדות לגדר ולהתנחלויות" -גוף של ה"רשות הפלסטינית", המתכלל את המאבק בהתיישבות היהודית, השתלטות על קרקעות ויצירת פרובוקציות אלימות מול ההתיישבות וכוחות צה"ל.

הדו"ח וסדרת הכתבות שנביא כאן בימים הקרובים, סוקרים את מבנה הועדה, שיטות הפעולה שלה ומטרותיה, ואת הדמויות העומדות מאחוריה – דמויות שצצות שוב ושוב כמעט בכל נקודת התפרעות ביהודה ושומרון.

הועדה עוסקת בחיזוק ופיתוח מאחזים בלתי חוקיים, בנייה של המבנים שנהרסו ע"י צה"ל והשתלטות על יעדים אסטרטגיים, ייזום פרובוקציות והתפרעויות אלימות, מאבק משפטי ופעילות תקשורתית המתדלקת את מערך ה-BDS, וסיכול רכישת קרקעות בידי יהודים.

כמו כן, נעזרת הועדה באנרכיסטים ישראלים וזרים, שחלקם אף מאיימים על ערבים שאינם משתפים פעולה עמם בהסגרתם לרשות.

המחקר חושף כי הפעילות כוללת עידוד פיגועי טרור, וכי פעילי הועדה ברובם מחבלים משוחררים, חלקם עם דם על הידיים.

חשיבות המחקר נעוצה בין השאר בכך שחיילי צה"ל הנקלעים לעימות עם פעילי הועדה אינם מודעים בדרך כלל לכך שמולם פרובוקטורים מקצועיים, וסבורים כי מדובר בכפריים מקומיים שבאו להיאבק על אדמותיהם. חוסר ההבנה של המערכת את הפעילות האסטרטגית של הוועדה מביא להצלחת פעולות הרשות הפלסטינית וניצחונה האסטרטגי שוב ושוב. 

חלק ראשון: "ועדת ההתנגדות לגדר ולהתנחלויות" – מי מה ולמה?

מי שעוסק בנעשה ביהודה ושומרון ודאי נחשף לכך שבשנים האחרונות פועלת 'הרשות הפלסטינית' ביתר שאת להשתלטות על קרקעות ביהודה ושומרון. עיקר הפעילות מתמקדת בבנייה, סלילת דרכים ונטיעת עצים, פיתוח שטחים חקלאיים באזורים אסטרטגיים כדוגמת קצה שטחי B באזורי ישובים, חדירה לשטחי C ומאבק משפטי נגד הריסות בנייה לא חוקית בידי ישראל.

ביטוי לחשיבות שרואה הרשות בנושא זה ניתן לראות בדברים שאמר מחמוד א-שתיה - ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית, בביקור בטול כרם בתחילת אוקטובר 2020.

"משרד החקלאות נמצא במרכז הביטחון הלאומי הפלסטיני, בכנות", אמר א-שתיה. "מפני שהמערכה שלנו עם היהודי על מה היא? הרי המערכה שלנו היא לא על לחם. המשרד הזה הוא קו ההגנה הראשון על האדמה".

בנוסף, ברשות הפלסטינית ובארגוני הטרור השונים פועלים לקידום החרם על ישראל – קמפיין ה-BDS, ניסיונות להעמיד לדין בכירים ישראלים בבית הדין בהאג ובכלל הכפשת ישראל בעולם.

לצורך כך זקוקים ברשות לתדלוק הקמפיינים באירועים המציגים את "עוולות הכיבוש" ו"פשעי מלחמה" כלשונם.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

שתי משימות אלו – כיבוש והשתלטות על שטחי הארץ, ותדלוק מערך הדה-לגיטימציה לישראל, מיושמות באופן מובהק ומוצהר בפעילות של "הועדה להתנגדות לגדרות וההתנחלויות" בה עוסק מחקר הקול היהודי שמתפרסם בימים אלו.

אודות הועדה

ועדת ההתנגדות לגדר ולהתנחלויות (באנגלית: Colonization & Wall Resistance Commission) הינה הרחבה של משרד הרשות לענייני חומות והתיישבות, גוף מצומצם יחסית שהוקם על ידי הממשלה הפלסטינית השמינית בסוף שנת 2003.

מאז גוף זה "התגלגל" בין משרדים שונים ברשות, עד שבשנת 2014 הוחלט על הקמת גוף חיצוני שכולל את כל הוועדות המחוזיות והגורמים הלא ממשלתיים. גוף שיורחבו סמכויותיו, תקציביו ונושאי פעילותו, ובראשו יעמוד שר.

מי שמונה לשר שיעמוד בראש גוף זה היה זיאד אבו עין – מרצח ערבי שהוציא  לפועל מספר פיגועים, ובהם פיגוע מטען בטבריה בשנת 1979 בו נרצחו הנערים בעז להב ודוד לנקרי הי"ד.

אבו עין נידון למאסר עולם על רצח, ושוחרר בעסקת ג'בריל בשנת 1985. בדצמבר 2014, מספר חודשים לאחר שמונה לתפקיד, מת אבו עין, זאת לאחר שבמהלך התפרעות ערבים בתורמוס-עיה התמוטט עקב התקף לב.

מי שעמד עד לאחרונה (מרץ 2021) בראש הוועדה הוא וליד עסאף, שתחום זה אף היה תחת אחריותו בשנים 2013-2014 בעת שכיהן כשר החקלאות הפלסטיני.

בסיום כהונתו של עסאף, עלו נגדו טענות ברשתות החברתיות על שחיתות כספית ומוסרית ולטענת גורמים שונים טענות אלו היו הסיבה להחלפתו. בין השאר נטען כי עסאף לקח לכיסו כספים שנועדו עבור פרויקט "חאן אל אחמר" – פרויקט הדגל של הועדה.

במהלך השנים האחרונות, הוביל עסאף מאות אירועים אלימים. עסאף מוגדר כתומך טרור מובהק ואף ריצה מספר עונשי מאסר בכלא הישראלי.

השר הנוכחי הוא מועיד שעבאן, חבר המועצה המהפכנית של פת"ח מטול כרם  וגם הוא מחבל משוחרר שריצה בפועל במצטבר 11 שנות מאסר בבתי הסוהר בישראל בגין פעולות טרור.

עם כניסתו לתפקיד, החל שעבאן באופן מיידי לארגן אירועים, פרובוקציות, התפרעויות ומעשי השתלטות על אדמות.

מטרות ופעילות

הפעילות של ועדת ההתנגדות לגדר, נועדה בכדי להביא להשתלטות ערבית על כמה שיותר אדמות ביהודה ושומרון.

הפעילות כוללת בניית מבנים לא חוקיים, הגנה משפטית עליהם ובנייתם מחדש במקרה של הריסה, סלילת דרכים ופעולות חקלאיות במטרה להשתלט על אדמות.

הורידו את דו"ח על הגוף שאחראי לפרובוקציות ביו"ש >>

הועדה הקימה מערך של אגירה ופרסום מידע בנוגע להתיישבות היהודית ופעילות ישראל ביהודה ושומרון, ופועלת בתחום הגשת תביעות בינלאומיות על הפרת החוק הבינלאומי מצד ישראל ובסיכול נסיונות רכישת קרקעות על ידי יהודים בשיתוף פעולה עם הביטחון המסכל הפלסטיני.

הועדה מרכזת ארגונים פנים ערביים שונים, ועדות עממיות מקומיות וכד', וכן פועלת בשיתוף פעולה עם ארגונים בינלאומיים ואנרכיסטים ישראלים ודיפלומטים זרים.

לצד זאת, ולצורך מימוש המטרה, מובילים בוועדה התפרעויות ופרובוקציות קבועות ומאורגנות ביהודה ושומרון, בייחוד באזורים אסטרטגיים. זאת לצורך השגת המטרה של השתלטות על קרקעות, מניעת התפשטות ישובים יהודים וכן יצירת לחץ בינלאומי ודה-לגיטימציה על ישראל, בכדי שזו תחשוש לאכוף את החוק ולמנוע פעילות זו.

מטרתה של הוועדה היא להוביל, לרכז ולהניע את רוח "ההתנגדות העממית" כפי שהם מכנים אותה, במטרה לייצר עימותים אלימים "עממיים" ברוח האינתיפאדה הראשונה.

לקורא הישראלי "התנגדות עממית" עשויה להסתמן כפעילות לגיטימית, אולם כפי שנסקור בכתבת ההמשך, פעילות זו כוללת פעולות טרור ואלימות.

תוצרי הפעילות של הועדה זוכים לאחר מכן להדהוד בידי בכירי הרשות, ומוגדרים בדרך כלל כפשעי מלחמה והפרת זכויות בינלאומיות בידי צה"ל ומדינת ישראל.

מבנה ארגוני

הוועדה למאבק בגדר ובהתנחלויות מורכבת ממספר מינהלים ובתוכם מחלקות. המנהל הכללי לתמיכה בפעולה עממית, תמיכה בסומוד ומחוזות כולל מספר מחלקות.

כך למשל מחלקת "פעילות עממית" פועלת לתמיכה ארגונית ותיאום בנוגע ל"מאבק עממי" – שם נרדף לפרובוקציות שמארגנים עובדי הועדה.

אנשי המחלקה משתתפים בפועל באותם אירועים, דואגים לנושאים הטכניים באירועים ולתיאום בין הוועדות העממיות באזורים השונים, קשר עם מועצות הכפרים, פעילים בינלאומיים וישראלים, ותיאום עם "ועדות הגנה" שהוקמו במספר כפרים במטרה "להדוף התקפות מתנחלים".

המחלקה אחראית לפרובוקציות אלימות יזומות וקבועות לאורך השנים, במוקדים בהם רצתה הרש"פ להשתלט על שטחים חדשים ו/או לסכל התיישבות יהודית. פרובוקציות שבהם משתתפים עובדים ומתנדבים של הועדה, המשתתפים שוב ושוב בפרובוקציות בכל רחבי יו"ש.

כל מבנה שנהרס נבנה מחדש

מחלקת סומוד – חיזוק המשתלטים בשטחי C: מחלקה זו פועלת באופן ייעודי להשתלטות ושימור האחיזה הערבית בשטחי C, במיוחד באזורים אסטרטגיים שלדעת הרשות הפלסטינית ישראל רוצה לפעול בהם, אזורים הנמצאים מעבר לגדר ההפרדה, וכד'.

המחלקה דואגת לפרויקטים לרווחת התושבים הערבים באזורים אלו, בניית מבנים שנהרסו בידי הרשויות הישראליות ופיצוי מי שנפגע ממתנחלים. זאת בכדי להותיר באזורים האסטרטגיים את אותם פלסטינים המתגוררים בבתים לא חוקיים.

בראש המחלקה עומד כמאל אבו ספאקה, מחבל משוחרר שהיה מבכירי המבוקשים של גדודי חללי אל אקצא באינתיפאדה השניה.

בראיון שנתן במרץ 2019, סיפר השר לשעבר וליד עסאף כי בשנה הקודמת הרסה ישראל 585 בתים בשטח C, והועדה להתנגדות לגדר וההתנחלויות הצליחה לבנות אותם מחדש, בין אם באמצעות פעילותה שלה ובין אם באמצעות שותפיה. "אנו רוצים שכל בית שנהרס ייבנה, ויש לנו החלטת ממשלה לעשות זאת", סיפר עסאף.

הישארו מעודכנים בפרק השני של התחקיר ותחקירים נוספים >>

לדוגמה: ב-4/11/20, יממה לאחר שהמנהל האזרחי הרס מבנים לא חוקיים של ערבים בשטחי C בבקעת הירדן, הוציאו למקום אנשיו של וליד עסאף משאית ועליה חמישה אוהלי מגורים וציוד נוסף, בכדי להקים את המבנים מחדש. כפי שניתן לראות בכיתוב שהודבק על גביהם, המבנים שנהרסו מומנו בידי מדינות אירופה.

ביטוח בריאות חינם למשתלטים על שטחי C

באותו ראיון, התגאה עסאף בעצירת הפינוי בחאן אל אחמר, נקודה אסטרטגית שמבחינת הרשות מונעת את חיבור ירושלים ומעלה אדומים. משכך מופנים אליה משאבים רבים.

עסאף טען עוד כי בשנת 2018 ישראל תכננה להרוס 8 כפרים בשטחי C לאחר שבתי המשפט קיבלו החלטה על הריסתם, אולם "הממשלה וההנהגה הפוליטית מנעו לחלוטין את תוכניות העקירה".

לדבריו, הוועדה בראשה הוא עומד הגישה 100 בקשות לתכנית מתאר לכפרים ערבים באזור C בשנתיים האחרונות, והן לא אושרו, אם כי בשנת 2018 אושרו 274 תוכניות התיישבות, ובשנה הקודמת 174 תוכניות התיישבות.

לדבריו, בשטחי C קיימים 225 כפרים ללא תוכניות, והרשות אישרה תוכנית לחיזוק עמידות האזרח באזור C. בנוסף, נבנו 15 בתי ספר בשותפות עם משרד החינוך בכל הכפרים באזור C המאוימים בהריסה. כמו כן, התגאה עסאף כי הרשות מספקת בחינם ביטוח בריאות לכל התושבים באיזורים אלו, ומספקים שירותי מים וחשמל באמצעות אנרגיה סולארית.

עסאף הסביר כי תוכניתם היא למנוע הקמת גושי התיישבות יהודיים. "אנו הולכים כעת לקשר בין כפרים פלסטינים יחד וליצור מפה פלסטינית שתוכל לשמור על המשכיות בגדה המערבית".

בנוסף פועלת מחלקת מחוזות הפועלת בחברון, שם האחראי הוא מוחמד עמרו, ועל פעילות הועדה בדרום הר חברון אחראי ראטב ג'בור תושב יטא ופרובוקטור מרכזי.

בבית לחם מרכז את הפעילות חסן ברגיתה, פעיל ותיק שעבד עוד לצדו של זיאד אבו עין ובראש מחלקת צפון הגדה, עומד כיום מוראד שיתאווי מהכפר קדום, מי שמוביל כבר שנים רבות את ההתפרעויות השבועיות בכפרו הסמוך לישוב קדומים, התפרעויות בהן נפצעו לאורך השנים עשרות חיילים. בראש מחוז מרכז עומד כיום איאד פרוך.

מרכז תיעוד ומידע

בוועדה קיים מרכז תיעוד ומידע המוציא דו"חות וסקירות על מה שמכנים ברשות 'פשעי מלחמה והפרות החוק הבין לאומי מצד ישראל ביהודה ושומרון'. דו"חות אלו מתדלקים את מערכת ההסתה האנטישמית של ארגוני BDS וגורמים אנטישמיים נוספים בעולם.

בראש המחלקה עומד קאסם עוואד - מחבל משוחרר שישב בעבר 10 שנים בכלא.

מנהל מעקב ומשפט של הועדה עוסק בהגנה על נדל"ן פלסטיני בפני בתי המשפט של ישראל. המחלקה עוסקת בהגנה משפטית על בתים, דרכים ושטחי חקלאות לא חוקיים, שטחים שהוחרמו לצרכים צבאיים בידי צה"ל וכד'. כמו כן, המחלקה פועלת לסיכול עסקאות רכישת קרקעות בידי יהודים וזאת בשיתוף פעולה עם "הביטחון המסכל" (השב"כ של הרשות הפלסטינית).

לדבריהם, המחלטה המשפטית "הצילה" מאות בתים מהריסה, עשרות אלפי דונמים שהיו מיועדים להחרמה, וכן נמנעו הריסות של מאחזים בדואים לא חוקיים בשטחי C, ובראשם כמובן חאן אל אחמר.

בנוסף, המחלקה עורכת פגישות יזומות בכפרים שונים ומפרסמת הדרכות כיצד להשתלט על אדמות וכיצד להיאבק משפטית על אדמות, וכן עורכת פגישות והחלפת רשמית עם ארגונים משפטיים נוספים הפועלים בזירה זו של השתלטות על קרקעות ביהודה ושומרון.

הועדה מצהירה כי המחלקה המשפטית פועלת לפי העיקרון שקבע וליד עסאף לפיו "המכשול הכספי לא יעמוד בדרכם בשום תיק הגנה על אף סנטימטר, אבן או אוהל פלסטיני באדמה הזאת".

בראש המחלקה עומד עאיד מראר שהצהיר כי כל תוכנית פיתוח ישראלית תיתקל במאבק משפטי בכל האמצעים שיש לועדה.

מדו"ח של ארגון המחקר ngo-monitor עולה כי המחלקה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם ארגון NRC – מועצת הפליטים הנורבגית, המפעיל פרויקט התשה משפטי כנגד ישראל בשיתוף ארגוני שמאל רדיקאליים ישראלים וארגונים מהרשות הפלסטינית.

מחלקת קשרי חוץ ויחסים בינלאומיים אחראית על הזירה הבינלאומית, על קשרים עם דיפלומטים וארגונים זרים, ועל הדהוד פעולות הועדה בזירה הבינלאומית. בראש המחלקה עומד כיום יונס עראר מבית אומר.

בפרק הבא:
​הועדה נגד גדרות והתנחלויות מורכבת ממחבלים משוחררים ומבצעת הסתה אדירה לפיגועים. החיילים שמתעמתים איתם בשטח באופן יומיומי לא יודעים מי עומד מולם...

>> הורידו את דו"ח המחקר כאן <<

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 25 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד